Jaka dotacja na założenie sklepu

Fundusze unijne są szansą na założenie własnej firmy dla tych, którzy nie dysponują oszczędnościami. Przy staraniu się o tego typu dofinansowanie pojawia się jednak problem: gdzie się udać i z jakiego programu unijnego skorzystać.

Pytanie czytelnika:

„Chciałabym uzyskać informacje na temat dotacji unijnych na założenie działalności gospodarczej, a dokładniej otworzenie sklepu mięsnego. Czy na taki cel można się starać o dotację?”

Odpowiedź:

Przy rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, w tym przy chęci założenia sklepu mięsnego, można starać się o dotację z trzech programów:

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

W ramach tego programu dostępne jest działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Skorzystać mogą z niego nie tylko osoby bezrobotne, ale również wszystkie osoby fizyczne, które do tej pory nie prowadziły własnej działalności gospodarczej.

Dla osób, które zdecydują się skorzystać właśnie z tego działania, przewidziane są 3 formy pomocy. Pierwsza i zarazem najważniejsza z nich to bezzwrotna pomoc finansowa w wysokości do 40 tys. zł na zakupy inwestycyjne związane z uruchomieniem własnej działalności gospodarczej.

Drugą formą jest bezzwrotna pomoc finansowa do 1 100 zł miesięcznie (przez okres 6 lub 12 miesięcy) na bieżące opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (opłaty za czynsz, media, ZUS, itd.). Projekty zakładają też bezpłatne szkolenia oraz doradztwo w zakresie uruchamiania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

– Najlepiej zgłosić się do właściwego dla miejsca zamieszkania powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy, w którym można zasięgnąć informacji o projektach 6.2 realizowanych w regionie i ewentualnie też o kryteriach, jakie muszą spełniać uczestnicy projektów. Dobrze zajrzeć również na stronę internetową odpowiedniego wojewódzkiego urzędu pracy– wyjaśnia Aldona Janicka, konsultant ds. funduszy UE, ECDF.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Również ten program oferuje pomoc przy założeniu firmy, jednak tylko w przypadku, gdy osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą będzie zameldowana na obszarze wiejskim i inwestycja (w naszym przypadku sklep) także zostanie tam zlokalizowana. Mowa o działaniu 3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Umożliwia ono zakładanie lub rozwój mikroprzedsiębiorstw na wsi, czyli przedsiębiorstw zatrudniających poniżej 10 osób i mających obrót nieprzekraczający równowartości w zł 2 mln euro i które jednocześnie nie będą związane bezpośrednio z uprawą ziemi. Dotacja w tym przypadku może sięgnąć maksymalnie nawet 300 tys. zł, przy stworzeniu wymaganej liczby miejsc pracy – podsumowuje nasz ekspert.

Pieniądze zdobyte w tym działaniu mogą być przeznaczone m.in. na zakup i instalację maszyn, środków transportu, doradztwo, zakup lub przystosowanie budynków na potrzeby przedsiębiorstwa, a nawet na reklamę i promocję produktu czy usługi. Pamiętajmy jednak, że to wsparcie ma formę zwrotu części kosztów kwalifikowalnych projektu, a poziom pomocy finansowej wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych.

W tym roku niestety nie ma już szansy na skorzystanie z tego programu. Nabór wniosków skończył się bowiem 7 października 2011 r. O tym, czy i kiedy będzie kolejny nabór można dowiadywać się na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Regionalne Programy Operacyjne

Trzecią możliwością zdobycia pieniędzy unijnych na założenie firmy są Regionalne Programy Operacyjne właściwego województwa, z których skorzystać mogą osoby zameldowane na obszarach miejskich. O szczegółach związanych z RPO można przeczytać na stronach internetowych instytucji zarządzających, odpowiednich dla danego województwa – najczęściej są to Urzędy Marszałkowskie. Dostępne są tam także informacje o aktualnych i planowanych konkursach.

Jak podkreśla Aldona Janicka, wnioski w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych składać można w wyznaczonym terminie naboru wniosków, które zawsze ogłaszane są z odpowiednim wyprzedzeniem. Na stronach internetowych poszczególnych instytucji umieszczana jest:

  • kompletna dokumentacja obowiązująca dla danego naboru wniosków definiująca kategorie beneficjentów
  • rodzaje dofinansowywanych projektów
  • kryteria ich wyboru do dofinansowania
  • wysokość minimalnej czy maksymalnej dotacji
  • poziom dofinansowania.

Wszelkich informacji na temat bieżących dofinansowań można szukać m.in. na stronach PARP, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a także instytucji zarządzających odpowiednich województw.

>>> Wszystko o dotacjach na własny biznes. Zobacz

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Komentarze

Avatar

JJ

26 lipca 2013 Odpowiedz

interwencje@twoja-firma.pl. – adres nie działa

Avatar

maryangel

15 czerwca 2014 Odpowiedz

Witam .Moja godność Cierniak Elzbieta .Jestem pracownikiem fizycznym ale myslalam o działalności gospodarczej jednak najpierw musze wybudować lokal.W związku z tym mam pytanie czy mogę uzyskac dofinansowanie do budowy lokalu.Mam dzialke i trochę finansów jednak myśle ze to trochę mało.Interesuje mnie otworzenie cos w rodzaju przedszkola czy może mi pani napisać czy mogę się starac o dofinansowanie.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*