Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nawet 1 mln zł dotacji na własny biznes. Młode firmy złożyły 46 wniosków

Zakończył się kolejny nabór w ramach konkursu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”. Młodzi przedsiębiorcy z pomysłem start-up złożyli w sumie 46 wniosków na kwotę wsparcia sięgającą 44,5 mln zł. Jednorazowa dotacja na start-up może wynieść maksymalnie 1 mln zł.

Foto: FORUM/ Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press

To była już piąta runda konkursu, w którym start-upy mające za sobą inkubację w ramach Platform Startowych mogły wnioskować o dotację na rozwój przedsięwzięcia. Firmy, które nie zdążyły złożyć wniosku będą miały na to okazję jeszcze dwukrotnie.

W piątej rundzie do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wnioski złożyło 46 młodych firm. Łączna kwota dotacji, o którą ubiegają się właściciele start-upów wynosi 44,5 mln zł. Aby ubiegać się o bezzwrotną dotację w kwocie nawet 1 mln zł pomysłodawcy musieli najpierw uzyskać pozytywną rekomendację ze strony platformy, w której inkubowany był projekt. Start-upy, które nie uczestniczyły w programie Platformy Startowe nie mogą wnioskować o dotację.

Od Platformy Startowej do dotacji

Etap finansowania realizowany jest w konkursu 1.1.2 POPW „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Kwota dofinansowania może stanowić maksymalnie 85 proc. kosztów kwalifikowanych. To oznacza, że 15 proc. stanowi wkład własny. Wartość pojedynczego wsparcia zależy od analizy ekspertów oraz indywidualnego zapotrzebowania danego projektu. Pula środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczonych na inkubacji w Platformach Startowych wynosi 108,4 mln zł.

Na co start-up może przeznaczyć pieniądze:

– na zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego
– pensje dla członków zespołu
– wydatki związane z zakupami środków trwałych, surowców lub materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych
– działania promocyjne mające na celu ekspansję rynkową oraz wyjście poza Polskę(międzynarodową)

Złożone przez start-upy wniosku podlegają obecnie weryfikacji pod względem formalnym. Kolejna przedostatnia VI runda konkursu trwa do 31 lipca br. Mogą się zgłaszać mikro- i małe przedsiębiorstwa typu start-up.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.