Cykl „Skąd kapitał na własny biznes”. 800 tys. zł dotacji do wzięcia

Masz pomysł na biznes, ale brakuje środków na jego realizację? Szukasz sposobu jak sfinansować działalność, o której marzysz od dawna? Z okazji startującego dziś Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości rozpoczynamy cykl artykułów „Skąd kapitał na własny biznes”, w których przedstawimy szeroki wachlarz możliwości  finansowania własnego biznesu.


Jedną z możliwości stojącą przed młodymi przedsiębiorcami jest uruchomiony w tym roku program „Platformy startowe ”.  Dzięki tej inicjatywie autorzy najlepszych projektów mają szansę zdobycia nawet 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji na rozwój innowacyjnej idei. Do kogo skierowany jest program i jak sięgnąć po te pieniądze?

Realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości program „Platformy startowe”  ruszył  1 marca w województwach: lubelskim podlaskim, świętokrzyskim, podkarpackim i warmińsko mazurskim.  – Mimo iż to program skierowany do młodych, przedsiębiorczych osób, które chcą rozwijać swój biznes w makroregionie Polski Wschodniej to zgłaszać do programu mogą się osoby z całej Polski – mówi dr Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w PARP. Celem programu jest pomoc w budowie innowacyjnego produktu lub usługi oraz opracowaniu skalowalnego modelu biznesowego. Do uczestnictwa w programie organizatorzy zapraszają pomysłodawców do 35. roku życia. Mile widziani są autorzy innowacyjnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w życiu codziennym lub praktyce gospodarczej.

Nie dla każdego 800 tys. zł dotacji

Nadsyłane projekty oceniane są pod względem potencjału rynkowego oraz szans przekształcenia pomysłu w dochodową firmę. W efekcie selekcji wyłaniane są  przedsięwzięcia, które pod okiem mentorów uczestniczą w etapie preinkubacji. W trakcie 10 miesięcznego programu młodzi przedsiębiorcy pracują nad finalnym produktem lub usługą. Wspólną pracę ze startupami prowadzą trzy podmioty wyłonione przez PARP: Hub of talents (animator: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny), TechnoparkBiznesHub (animator: Kielecki Park Technologiczny oraz Connect (animator: Lubelski Park Naukowo-Technologiczny).

Uczestnikom programu zapewniane jest miejsce do pracy, obsługa księgowa, prawna i doradztwo podatkowe. – W programie uczestniczą mentorzy, którzy doradzają jak zbudować zespół, opracować strategię rozwoju i zrealizować zaplanowane cele. Pomagają również w doborze finansowanych w ramach programu usług, zapewniających rozwój tworzonego przez startup produktu. Przedsiębiorcy w trakcie programu doskonalą również swoje umiejętności tworzenia prezentacji i prowadzenia wystąpień publicznych – mówi portalowi MamBiznes.pl Michał Bańka.

Każdy ze 100 startupów, które powstaną do roku 2017 i pozytywnie przejdą etap inkubacji będzie miał następnie szansę pozyskania bezzwrotnego finansowego wsparcia w ramach poddziałania 1.1.2 „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Dotacja ma pomóc w początkowej fazie „wodowania” produktu na rynku oraz dalszym rozwoju startupu. Maksymalna kwota wsparcia dla startupa w ramach tego programu to 800 tys. zł dotacji. Pula środków przygotowanych na ten cel to 65,6 mln zł.

1707 pomysłów na biznes

Przez pierwsze pół roku funkcjonowania programu do zlokalizowanych na terenie Polski wschodniej akceleratorów zgłosiło się 1707 innowatorów zainteresowanych pozyskaniem pieniędzy i eksperckiego wsparcia. Z tego grona wyłonionych zostało 130 szczęśliwców, którzy w poszczególnych inkubatorach pracują nad udoskonaleniem biznesplanu. – Z 80 pomysłodawcami zawarto już umowy inkubacyjne, których finalnym etapem może być uzyskanie bezzwrotnej dotacji – mówi portalowi MamBiznes.pl, Miłosz Marczuk, rzecznik PARP.

Szczegółowe informacje oraz formularz aplikacyjny dostępne są pod adresem www.platformystartowe.gov.pl. Wypełniając formularz, pomysłodawca przedstawia opis projektu. Prezentuje wizję produktu dzięki odpowiedzi na pytania: Co tak naprawdę chcesz zmienić? Jaki problem chcesz rozwiązać?  Jaki jest ogólny cel produktu? Jakie są główne źródła przychodów? Przedsiębiorca powinien również wskazać, do jakiej niszy rynkowej oraz jakiego segmentu klientów chce dotrzeć oraz jakie problemy rozwiązuje produkt. 4 listopada zakończył się pierwszy pilotażowy program, ale planowane są kolejne, do których przygotowania warto zacząć już dziś. Jutro w ramach cyklu „Skąd kapitał na własny biznes” przedstawimy kolejny sposób finansowania własnego biznesu.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*