Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fundusze PE/VC zainwestowały 725 mln euro w polskie firmy

Fundusze private equity i venture capital zainwestowały w 2016 roku w 82 polskie spółki łącznie 725 mln euro, czyli 45 proc. środków zainwestowanych przez nie w Europie Środkowo-Wschodniej – wynika z nowo opublikowanego raportu Invest Europe, który cytuje Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych.

Łącznie fundusze PE/VC zainwestowały w ubiegłym roku 1,6 mld euro w 337 spółek w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzy czwarte środków to inwestycje w spółki dojrzałe (tzw. wykupy). Finansowanie spółek w fazie wzrostu stanowiło 18 proc., a 6 proc. środków przeznaczono na inwestycje venture capital na wcześniejszych etapach rozwoju.

Polska była najatrakcyjniejszym rynkiem w regionie w 2016 roku, biorąc pod uwagę zarówno wartość inwestycji, jak i liczbę sfinansowanych spółek. Do 82 polskich firm trafiło 725 milionów euro, czyli 45 proc. ogółu zainwestowanych środków. Poza Polską fundusze PE/VC inwestowały w spółki głównie w Czechach (11 proc. ogółu zainwestowanych środków, 5 proc. liczby spółek), na Litwie (10 proc. środków, 8 proc. spółek), w Rumunii (9 proc. środków, 5 proc. spółek) i na Węgrzech (6 proc. środków, 24 proc. spółek).

Fundusze najczęściej inwestowały w firmy z branży dóbr i usług konsumpcyjnych, do których trafiło 23 proc. ogółu zainwestowanych środków, oraz spółki technologiczne działające w obszarze ICT (22 proc. ogółu wartości).

Wyjścia z inwestycji PE/VC (mierzone według wartości początkowej, a nie rzeczywistych przychodów uzyskanych ze sprzedaży spółki) wyniosły w 2016 roku 1 mld euro. Fundusze zakończyły inwestycje w rekordowej liczbie 112 spółek, głównie w rezultacie dużej aktywności na rynku venture capital.

Inwestorzy najczęściej wychodzili z inwestycji poprzez sprzedaż spółki innemu funduszowi PE/VC – w ten sposób zrealizowano 46 proc. całkowitej wartości wyjść. Biorąc pod uwagę liczbę spółek, najwięcej firm z portfeli funduszy, bo prawie jedna trzecia, trafiło do inwestorów branżowych. Fundusze najczęściej wychodziły ze spółek technologicznych działających w obszarze ICT. Wyjścia w tej branży wyniosły przeszło jedną trzecią całkowitej wartości dezinwestycji.

Łączna wartość wyjść w Polsce wyniosła 363 mln euro. Fundusze PE/VC wyszły z 29 polskich spółek, stanowiących przeszło jedną czwartą ogółu spółek, które trafiły na rynek z portfeli funduszy w Europie Środkowo-Wschodniej w ubiegłym roku.

Uwaga: Szukasz inwestora? Przeglądaj bazę funduszy VC, zalążkowych i akceleratorów na MamBiznes.pl

W 2016 roku do funduszy PE/VC napłynęło 621 mln euro z przeznaczeniem na nowe inwestycje w regionie CEE, o 62 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo 58 proc. środków, pochodziło od europejskich inwestorów spoza regionu CEE. Istotnie zwiększyło się zaangażowanie inwestorów spoza Europy, głównie z USA, od których pochodziło 21 proc. ogółu pozyskanych funduszy. Lokalni inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej stanowili nieznaczny odsetek, inwestując jedynie 5 proc. ogółu środków pozyskanych na inwestycje w regionie.

Długoterminowi inwestorzy prywatni zapewnili najwięcej środków na nowe inwestycje w regionie. Spośród nich środki głównie pochodziły od funduszy funduszy (27 proc. ogółu pozyskanych środków) oraz funduszy emerytalnych (16 proc. ogółu). (PAP Biznes)

pr/ asa/

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.