Z jakich dotacji mogą skorzystać startupy?

Chcesz założyć firmę za pieniądze z unii europejskiej, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Gubisz się w gąszczu programów unijnych i nie masz pojęcia, z którego z nich możesz skorzystać? Możliwości pozyskania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest kilka.  Warto się zapoznać z wszystkimi ponieważ na własny biznes można otrzymać nawet 1.000 000 zł.

Od czego zacząć?

Proces starania się o dotację na założenie działalności musisz zacząć od przeglądu dostępnych źródeł finansowania. W ciągu najbliższych kilku lat będzie dostępne kilka źródeł dofinansowania.

1. Pierwszym i najbardziej znanym źródłem jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki  Działanie 6.2 ‘Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości oraz samo zatrudnienia’. Brzmi to dość groźnie, ale w praktyce chodzi tu to program pomocowy w którym możemy uzyskać 40 000 zł na start firmy.Podstawowe informacje o programie znajdziesz w artykule: PO-KL Działanie 6.2.

2. Drugie źródło finansowania startu firmy to Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1 ‘Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej’.  W ramach tego programu na dotacje mogą liczyć osoby planujące rozpoczęcie e-biznesu, czyli szeroko rozumianej działalności w Internecie. Do uzyskania jest niebagatelna suma nawet do 1 000 000 zł na wnioskodawcę. Podstawowe informacje o programie znajdziesz w artykule: PO-IG Działanie 8.1

3. Trzecim źródełem kapitału na rozpoczęcie działalności jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Działanie 3.1 ‘Inicjowanie Działalności Innowacyjnej’. Tutaj możemy liczyć na pozyskanie inwestora (do 200 000 euro) a zarazem udziałowca w naszym projekcie biznesowym (do 50% udziałów). Podstawowe informacje o programie znajdziesz w artykule: PO-IG Działanie 3.1

4. Czwartą możliwość finansowania startupa dają Regionalne Programy Operacyjne osobne dla każdego województwa. Przykładowo: MAZOWIECKIE: RPO Działanie 1.5 Rozwój przedsiębiorczości, OPOLSKIE: RPO Poddziałanie 1.1.2 Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa, PODLASKIE: RPO Działanie 1.4 Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw. Każde województwo stosuje swoje zasady i warunki przyznania wsparcia.

5. Piątym źródłem kapitału może być Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Działanie 3.1.1 Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Działanie 3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Podstawowe informacje o programie znajdziesz w artykule: PROW Działanie 3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

O tym jak założyć firmę korzystając z powyższych programów dowiesz się klikając w link odsyłający do szczegółowych informacji o danym programie pomocowym .

Kiedy rejestrujemy firmę?

Uwaga! NIE rejestruj firmy zanim zaczniesz zabierać się za dotacje unijne na dofinansowanie Twojej działalności. Generalnie proces jest odwrotny tzn. najpierw musisz wziąć udział w programie pomocowym skierowanym do osób chcących założyć działalność. Dopiero w trakcie trwania programu rejestrujesz firmę.

A co z wkładem własnym?

Tutaj sytuacja wygląda różnie. Są programy w których wkład własny jest wymagany. Są również programy, w których można sfinansować nawet 100% kosztów kwalifikowanych. Generalnie musisz pamiętać o tym, że jakieś środki własne trzeba posiadać.

Na pokrycie kosztów niekwalifikowanych, na marketing itp. Musisz także liczyć się z tym, że proces pozyskania dotacji może trwać miesiąc lub dwa, ale równie dobrze może się przeciągnąć do 6 – 7 miesięcy w związku z np. opieszałością urzędników.

Na jaką działalność mogę otrzymać dotację?

Chcę otworzyć salon kosmetyczny, warsztat samochodowy, punkt usługowy, itd. czy mam szansę na dotację? Większość młodych przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że rodzaj działalności nie ma tutaj dużego znaczenia.

Oczywiście jest cała grupa działalności wykluczonych z otrzymania wsparcia:

– działalność związana z produkcją, przetwarzaniem oraz wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską,
– w sektorze górnictwa węgla w rozumieniu rozporządzenia nr 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego (Dz. Urz. WE L 205/1 z 2.08.2002),
– w sektorze rybołówstwa,
– w sektorach hutnictwa żelaza i stali oraz włókien syntetycznych w rozumieniu przepisów wspólnotowych dotyczących pomocy publicznej,
– w sektorze budownictwa okrętowego,
– w zakresie produkcji lub obrotu bronią.

Niemniej wszystko co nie jest zabronione jest dozwolone. W praktyce większość działalności usługowych i produkcyjnych ma szansę na otrzymanie wsparcia.

O tym jak wygląda proces starania się o dotację i jakie kroki należy podjąć przeczytasz w kolejnym artykule.

Przeczytaj więcej o możliwościach pozyskania kapitału na własny biznes

Mateusz Tarczyński
Nowe-Dotacje.pl

Komentarze

Avatar

yasiek

5 lutego 2009 Odpowiedz

Możnaby podlinkować odpowiednie artykuły, ułatwiłoby to orientację 🙂

Avatar

ala

21 lipca 2009 Odpowiedz

z tego co ja wiem to w PO IG 8.1 trzeba mieć zarejestrowaną działalność nie dłużej niż rok

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*