Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak napisać dobry wniosek o unijną dotację? Oto lista firm, które w tym pomagają

Fundusze europejskie to jedno ze źródeł finansowania własnego biznesu. Jednak zanim dotacja pojawi się na firmowy koncie trzeba przebrnąć przez gąszcz dokumentów i formalności. Tu z pomocą przychodzą firmy, które zajmują się pisaniem wniosków o unijne dotacje. Opłata jest pobierana na starcie lub jako % pozyskanej kwoty dotacji. Oto lista wybranych firm piszących wnioski o unijne dofinansowanie.

Foto: YAY Foto

Jak każde ułatwienie korzystanie z firm zajmujących się pisaniem unijnych wniosków generuje pewne koszty, które nie są zwykle jednakowe. – Cena usługi uzależniona jest głównie od trzech składowych: wymaganych w konkursie dokumentów, wielkości projektu oraz poziomu dopasowania projektu do wymogów konkursu (tj. szansy na końcowy sukces) – wymienia Jacek Puchalski z Resulto. – W najczęstszych konkursach dotacyjnych, dla biznesu, ceny oscylują wokół poziomów: 6 – 12 tys. zł netto i 2 – 5% wartości pozyskanej dotacji tzw. premii za sukces – dodaje.

Jednak nie każdy projekt może być wsparty taką usługą. – Podpisujemy umowę na wykonanie usługi z klientem, który jest już wstępnie zweryfikowany pod kątem możliwości ubiegania się o dotacje w konkretnym naborze – mówi  Joanna Kasprzak-Dżyberti z Dobrego Projektu. Najczęściej w skład oferty wchodzi opracowanie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami, do których można zaliczyć studium wykonalności lub biznes plan, harmonogramy czy też wszelkiego rodzaju zestawienia i oświadczenia wymagane w naborze. Jednak przedsiębiorca także musi się uprzednio przygotować. -Musi mieć już wcześniej przygotowane dokumenty związane z planowaną inwestycją: kosztorys inwestorski, decyzje wszelkiego rodzaju administracyjne, sprawozdania finansowe, oferty na planowane przykładowo do zakupu środki trwałe – wymienia Joanna Kasprzak-Dżyberti z Dobrego Projektu. Jednak to wszystko zajmuje bardzo dużo czasu. Dlatego przedsiębiorca powinien zacząć przygotowanie do aplikacji z dużym wyprzedzeniem. W przeciwnym wypadku może nie zdążyć ze wszystkimi formalnymi dokumentami o charakterze urzędowym. Alternatywą do uzyskania środków pochodzących z funduszy europejskich mogą być preferencyjne pożyczki inwestycyjne o oprocentowaniu np. 0%, 1% lub 1,85%. Szczególnie gdy w danym obszarze nie ma już żadnych programów wsparcia.

Przedsiębiorco uważaj !

Na rynku istnieje wiele podmiotów, które przygotowują do aplikowania o środki zewnętrzne. Jednak nie każdy z nich posiada odpowiednią wiedzę. – Każdy Przedsiębiorca powinien zweryfikować wiarygodność doradcy, sprawdzić go poprzez znajomych, referencje – radzi  Joanna Kasprzak-Dżyberti z Dobrego Projektu. – Niestety, często do mnie trafiają klienci oszukani przez „pseudodoradców”, którzy zapłacili po kilka tysięcy złotych, a następnie się okazuje, że nie ma nawet konkursu, naboru w jakim mieli się ubiegać o dotacje. Lub ktoś zadzwonił i zaproponował gotowy wniosek na płycie za 300zł do wysłania pocztą… Czasami klienci bywają bardzo łatwowierni i wierzą, że dostaną dotacje na wszystko  – dodaje. Aby przeciwdziałać wspomnianym sytuacjom, można zadzwonić do bezpłatnych punktów informacyjnych, działających przy każdym urzędzie marszałkowskim. Tam można się dowiedzieć czy chociażby taki program, na który przedsiębiorca aplikuje w ogóle jest dostępny. – Innym często popełnianym błędem jest niestosowanie się do wskazówek doradców, w tym uporczywe próby aplikowania o finansowanie niedozwolonych pozycji kosztowych – mówi Jacek Puchalski z Resulto. – Ponadto: Nieporządek, niespójności i niedokładności w historycznych danych i dokumentach niezbędnych do skutecznego aplikowania (w sprawozdaniach finansowych, pozwoleniach, pełnomocnictwach, rejestrach itp.) – dodaje

Najczęstszy błąd popełniany przez przedsiębiorców

– Przedsiębiorcy oczekują finansowania „z góry” inwestycji, co jest rzadko możliwe – mówi Joanna Kasprzak-Dżyberti z Dobrego Projektu. – Trzeba mieć środki własne zazwyczaj na 100% inwestycji plus podatek VAT, a dopiero po zakończeniu realizacji całości lub etapu inwestycji można się ubiegać o zwrot np. 55% dofinansowania – dodaje. Dlatego bardzo często można spotkać się z wymogiem  posiadania środków własnych (minimalny wkład własny) na koncie bankowym lub promesę kredytu – Nie przedstawienie takiego dokumentu powoduje odrzucenie wniosku o dofinansowanie – zauważa Joanna Kasprzak-Dżyberti z Dobrego Projektu. – Po podpisaniu umowy o dofinansowanie na przedsiębiorców czeka jeszcze biurokratyczna przeprawa z mało elastycznymi urzędami – mówi Jacek Puchalski z Resulto. – Niestety nieprawidłowości w rozliczaniu projektu mogą skutkować utratą (części lub całości) dotacji – dodaje.Dotacje są dla biznesu dostępne, ale wsparcie ze strony dobrego doradcy jest zwykle nieodzowne.

Firmy, które udzielają wsparcia przy aplikowaniu o środki europejskie

Uwaga! Chcesz aby Twoja firma pojawiła się w tym zestawieniu? Napisz na [email protected]

 

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Andrzej 7 sty 2021 (20:51)

Jestem zaiteresowany napisaniem wniosku. Kontakt tel . 602818406 Andrzej