Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Już ponad 100 podlaskich firm skorzystało z funduszy unijnych z projektu „Przedsiębiorcze Podlaskie”

Ponad stu przedsiębiorców otrzymało wsparcie z funduszy unijnych na realizację inwestycji rozwojowych w województwie podlaskim. Do firm trafiło ponad 22 mln złotych. Środki te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (RPO WP), którymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego.

Fot. materiały prasowe

Z Pożyczki na Inwestycje Rozwojowe z projektu „Przedsiębiorcze Podlaskie” do tej pory najczęściej korzystali przedsiębiorcy z branży budowlanej, handlu hurtowego i detalicznego, a także osoby prowadzące działalność naukowo-techniczną i profesjonalną. Wśród stu przedsiębiorstw, które otrzymały środki z instrumentów zwrotnych, zdecydowaną większość stanowią mikroprzedsiębiorstwa, firmy działające na rynku dłużej niż 2 lata oraz start-upy, które nie posiadają historii kredytowej. Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z instytucjami finansującymi udzielili wsparcia na kwotę sięgającą blisko 22,5 mln zł, z czego wkład dodatkowy odbiorców wynosił zaledwie 4 mln zł.

– Setne wsparcie udzielone z projektu „Przedsiębiorcze Podlaskie” dowodzi, że zarówno małe firmy, jak i te działające długo na rynku poszukują dodatkowego finansowania swojego biznesu. Umożliwienie przedsiębiorcom dostępu do kapitału przekłada się na realizację coraz liczniejszych projektów. Cieszy nas każdy sukces, gdyż ma znaczący wpływ na rozwój gospodarczy Podlasia – podkreśla Maciej Henkiel, ekspert w Departamencie Instrumentów Finansowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Unijne wsparcie w postaci preferencyjnych pożyczek to szczególna zachęta dla przedsiębiorców borykających się z brakiem kapitału na rozwój i inwestycje w firmie. To także alternatywa dla biznesów nowopowstałych, które stawiają na innowacyjny rozwój. Przedsiębiorca może wykorzystać środki np. na wprowadzenie nowych, innowacyjnych produktów lub usług, a także na rozszerzenie zakresu działalności.

– Do wzięcia pożyczki skłoniło mnie marzenie o rozwoju biznesu, jakim jest posiadanie sieci kameralnych przedszkoli. Miałam już dwie placówki, a dzięki udzielonym środkom zmodernizowałam kolejne przedszkole i rozwinęłam działalność. Mam mały, ale oddany personel, który prowadzi bardzo ciekawe i zróżnicowane zajęcia dydaktyczne. Cieszę się, że rodzice oddają swoje pociechy pod opiekę właśnie mi. To miejsce nie powstałoby jednak, gdyby nie pożyczka z funduszy unijnych – opowiada Elżbieta Baranowska, właścicielka przedszkoli „U Kubusia Puchatka” w Gołdapi i Augustowie.

Oprócz niskiego oprocentowania, zaletą pożyczki na inwestycje rozwojowe jest brak opłat, prowizji oraz dodatkowych kosztów za obsługę zaciągniętego zobowiązania.

Pożyczka na Inwestycje Rozwojowe ma przede wszystkim służyć przedsiębiorcom w realizacji ich inwestycji, co wpływa na rozwój przedsiębiorczości i gospodarki regionu. Dzięki temu, że finansowanie jest zwrotne, po realizacji inwestycji i spłacie zaciągniętej pożyczki, środki dalej są dostępne dla przedsiębiorców, a fundusze ponownie wykorzystywane na wsparcie kolejnych przedsięwzięć.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

materiały prasowe

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.