Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ostatni dzwonek! Nawet 9,1 mln zł dotacji czeka na przedsiębiorców

To już ostatni moment, aby skorzystać z popularnych dotacji, które kończą się już we wrześniu. Łączna kwota dotacji, o którą mogą ubiegać się przedsiębiorcy z tych programów wynosi 9 140 000 zł.

Fot. FORUM/ Szymon Laszewski

Wrzesień to ważny miesiąc dla przedsiębiorców, to za sprawą kończących się naborów do popularnych programów z dotacjami. Dosłownie ostatni dzwonek mają firmy, które chcą skorzystać z programu „Internacjonalizacja MŚP”. Natomiast dopiero pod koniec miesiąca zakończy się „Umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych”

Internacjonalizacja MŚP

Dotacje z tego programu przeznaczone są dla firm z sektora MŚP, jednak tylko z obszarów Polski Wschodniej, a dokładniej z województw: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Celem tego programu jest wsparcie przedsiębiorców, którzy chcą zaistnieć na rynkach zagranicznych. Pozyskane środki, które mogą wynieść maksymalnie 800 tys. zł, firmy mogą przeznaczyć na doradztwo i wdrożenie nowego modelu biznesowego, ale także na usługi związane z bezpośrednim ze wdrożeniem nowego modelu biznesowego, udziału w międzynarodowych targach oraz nabycia środków trwałych.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać dotacji w ramach „Internacjonalizacji MŚP” muszą się niestety pośpieszyć. Wynika to z tego, że ostateczny termin składania wniosku mija już 3 września 2019 roku. Warto jeszcze przypomnieć, że aby móc ubiegać się o dotację, konieczne jest posiadanie co najmniej 15 proc. wkładu własnego.

Bony na innowacje dla MŚP

Program skierowany został do przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy poszukują finansowania na badania rozwojowe. Dotacja w wysokości do 340 tys. zł może zostać przeznaczona na zakup usługi B+R od jednostki badawczo-naukowej. Dzięki temu będzie można podnieść jakość produktu bądź usługi oferowanej przez firmę

O dotacje można ubiegać się jeszcze przez pewien okres, bowiem składa się ona z kilku rund. Koniec najbliższej z nich przypada na 22.09.2019. Kolejna runda będzie miała miejsce już w październiku. Jednak za każdym razem można jednorazowo pozyskać 340 tys. zł, jednak wymagane jest posiadanie minimum 15 proc. wkładu własnego.

Obecny etap skupia się na realizacji prac badawczych, natomiast w drugim etapie będzie można pozyskać dotację na wdrożenie wcześnie opracowanych badań.

Umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych

W ramach tego programu przedsiębiorcy mogą liczyć nawet na 8 mln zł dotacji. Jednak nie są to środki przeznaczone dla jednej firmy, a dla klastrów kluczowych. Środki te mogą zostać przekazane na koszty administracyjne, usługi doradcze, marketing, itp.

Ostatni dzień na składanie wniosków w tym przypadku przypada na 30 września 2019 roku. Oznacza to, że przedsiębiorcy wciąż mają jeszcze wiele czasu, aby móc ubiegać się o środki. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich dotacji, tutaj wymagany jest większy wkład własny, wynoszący 20 proc.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.