Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Platformy crowdfundingowe w Polsce i na świecie – ile to kosztuje? Jakie prowizje?

Finansowanie społecznościowe zdobywa olbrzymią popularność i pozwala na realizację wielu projektów. Platformy crowdfundingowe są szeroko wykorzystywane również w Polsce. Warto przyjrzeć im się bliżej i zobaczyć, co pozwoliły osiągnąć swoim użytkownikom do tej pory.

Crowdfunding to sposób finansowania różnego typu inicjatyw, który ma już stosunkowo bogatą historię również w naszym kraju. Gdyby nie finansowanie społecznościowe świata nie ujrzałoby wiele produktów, które dziś podbijają światowe rynki. Na jaką platformę może pójść pomysłodawca ze swoim projektem i jakie formy finansowania społecznościowego będą zdobywały popularność w przyszłości? Sprawdźmy!

 

Ile kosztuje kampania crowdfundingowa?; Foto: YAY Foto

Zobacz! Wszystko, co musisz wiedzieć o crowdfundingu

Crowdfunding narodził się w 1997 roku, kiedy brytyjski zespół rockowy Marillon zorganizował zbiórkę wśród swoich amerykańskich fanów, której celem było zgromadzenie funduszy na trasę koncertową. Wówczas zebrano 60 tysięcy dolarów, co pozwoliło z powodzeniem zrealizować tę inicjatywę. Dziś rekordziści zarabiają w ten sposób zdecydowanie więcej. Tylko na samym Kickstarterze wszystkie projekty wsparto łącznie kwotą przeszło 6,85 mld dolarów.

Kilka lat później, bo już w 2000 roku powstał pierwszy portal crowdfundingowy ArtistShare.net. Poświęcony był tylko artystom, którzy podobnie jak zespół Marillion otrzymywali wsparcie finansowe od swoich fanów. Dopiero rok 2008 był przełomowy dla tego typu platform. W tym czasie powstał Indiegogo.com – portal, na którym pomysłodawcy mogli uzyskiwać finansowe wsparcie od ludzi, którym spodobał się przedstawiony produkt. Jednak to nie ta platforma, a Kickstarter jest najbardziej popularnym serwisem crowdfundingowym na świecie. Oto lista wybranych polskich i zagranicznych platform crowdfundingowych

Platforma crowdfundingowa – jaką wybrać?

Oblicze finansowania społecznościowego zmienia się wraz z rynkiem. Crowdfunding kiedyś skupiał się głównie na małych amatorskich projektach. Bardzo często platformy crowdfundingowe służyły do zbierania funduszy na inicjatywy, które w przeciwnym razie nie mogłyby liczyć na wsparcie inwestorów.

Obecnie ten segment jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Obok tradycyjnych platform, umożliwiających zebranie funduszy na realizację określonego celu, olbrzymią popularnością cieszą się również wykorzystywane przez twórców portale służące do cyklicznego zbierania środków służących do szerokiego wsparcia działalności, a nie jedynie finansowania ściśle określonego celu czy wybranego projektu.

Crowdfunding coraz częściej otwiera się również na osoby, które chciałyby nie tylko wesprzeć wybrane inicjatywy, ale także zainwestować środki i wypracować dzięki temu zysk. Platformy crowdfundingowe pełnią wówczas rolę pośredników, ułatwiając znalezienie poszukujących inwestorów startupów.

1.   Patronite

Kraj: Polska
Zakres: cykliczne wsparcie twórców

Prowizja: 6,5% + VAT Prowizja systemu płatności: od 0,75% do 0,80 zł + 2,9%

2. Polakpotrafi


Kraj: Polska
Zakres: ogólny
Prowizja: 7,4 %* Prowizja systemu płatności: 2,5 % Zebrana suma pieniędzy: 26 924 841 zł

3. Wspieram To


Kraj: Polska
Zakres: ogólny
Prowizja: 8,5% Prowizja systemu płatności: 2,5% Zebrana suma pieniędzy: 35 453 936 zł

4. Wspólnicy


Kraj: Polska
Zakres: Wsparcie udziałowe
Prowizja: 7% *+ 350 zł (za publikację) Prowizja systemu płatności: 2,6% Zebrana suma pieniędzy: 1 200 000 000 zł (2017 r.)

5. Zrzutka.pl

Kraj: Polska
Zakres: Ogólne
Prowizja: 0% Prowizja systemu płatności: 0 zł Zebrana suma pieniędzy: 831 651 155 zł

 1. Odpalprojekt

Kraj: Polska
Zakres: Ogólne
Prowizja: 4,9%* („Wszystko albo nic”)/ 6,9 % („Bierzesz ile zbierzesz”) Prowizja systemu płatności: 2,5 % Zebrana suma pieniędzy: brak danych

 1. Beesfund

Kraj: Polska
Zakres: udziałowe
Prowizja: od 6,9% do 5% + VAT Prowizja systemu płatności: ok. 1%

 1. Findfunds

Kraj: Polska
Zakres: ogólny udziałowy
Prowizja: 10%* Prowizja systemu płatności: –

 1. Kickstarter

Kraj: USA
Zakres: ogólny
Prowizja: 5%* Prowizja systemu płatności: 3-5 % + $0,05-$0,2/za wpłatę Zebrana suma pieniędzy: $6,256,199,484

 1. Indiegogo

Kraj: USA
Zakres: ogólny
Prowizja: 5%* Prowizja systemu płatności: 2,9% + $0,03 Zebrana suma pieniędzy: $1 000 000 000 +

 1. Gofundme


Kraj: USA
Zakres: ogólny
Prowizja: 0%* Prowizja systemu płatności: 2,9% + $0,30 Zebrana suma pieniędzy: $ 10 000 000 000 +

 1. Crowdfunder


Kraj: USA
Zakres: Wspierającymi są Venture Capital oraz Aniołowie Biznesu
Prowizja: 0-5%
Prowizja systemu płatności: 1,9–2,4%
Zebrana suma pieniędzy: brak danych

 1. Kisskissbankbank


Kraj: Francja
Zakres: ogólny
Prowizja: 5%* Prowizja systemu płatności: 3,4% + € 0,25 Zebrana suma pieniędzy: 145,605,526€

 1. Crowdcube

Kraj: Wielka Brytania
Zakres: Ogólne
Prowizja: 7 %* Prowizja systemu płatności: 0,47-1,4%

 1. Ourcrowd.com


Kraj: Izrael
Zakres: Ogólne udziałowe
Prowizja: 6 %* Prowizja systemu płatności: brak danych Zebrana suma pieniędzy: $1 900 000 000 +

 1. Ulule

Kraj: Francja
Zakres: Ogólne
Prowizja: 4,17-6,67%* Prowizja systemu płatności: 1,67-4,17% Zebrana suma pieniędzy: 249412521€

 

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Lucy Parker 25 lis 2023 (12:02)

Thanks for sharing the information your blog is amazing and informative, also check ¿Cuánto tiempo toma un divorcio de mutuo acuerdo en Nueva Jersey?