Polscy przedsiębiorcy finansują swoja działalność własnymi środkami

Wciąż pozostaje niezmienny, już od wielu lat, sposób finansowania MŚP. Najczęściej stosowany to przede wszystkim środki własne – wynika z raportu „Finansowanie biznesu w Polsce” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Może to oznaczać, że produkty finansowe kierowane dla przedsiębiorców nie są dopasowane do ich potrzeb.

Fot. FORUM/ Christian Ohde

Środki publiczne, jak mogłoby się wydawać, nie są najchętniej wybieranym źródłem finansowania. Co może dziwić po łatwości w dostępie do nich. Uzyskanie jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej zostało nawet zapisane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Maksymalna kwota o którą może się ubiegać przedsiębiorca wynosi ok. 24 tys. zł. Jednak średnia kwota wsparcia w ostatnim czasie wyniosła 15,9 tys. zł

Ponadto każdy przedsiębiorca może ubiegać się o zaciągnięcie pożyczki w ramach rządowych programów. Do stycznia 2018 w ramach tych programów udzielono 3530 pożyczek o łącznej wartości 225 mln zł.

Jednak wśród środków publicznych prym wiodą fundusze unijne. Z resztą w bieżącej perspektywie finansowe, czyli na lata 2014-2020 na rozwój przedsiębiorstw przeznaczonych ma zostać w sumie 20 mld zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą największymi obok samorządów beneficjentami funduszy unijnych. Na portalu MamBiznes.pl przygotowane są comiesięczne zestawienia prowadzonych naborów.

Kredyt najczęściej wybierany

Znacznie gorzej wygląda to w przypadku komercyjnych źródeł finansowania. Jednak jak należy zauważyć, instrumentami finansowania przedsiębiorstw są nie tylko kredyty, ale także leasing czy faktoring.

Komercyjne źródła finansowania dla firm (dane w mld zł); Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z raportu „Finansowanie biznesu w Polsce” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Korzystając z komercyjnych źródeł finansowania, przedsiębiorcy w większości przypadków korzystali z kredytów. Łączna suma, na którą zostały zaciągnięte kredyty przez sektor MŚP wyniosła 206,5 mld. Zł. Dopiero na drugiej pozycji uplasował faktoring, czyli wykupywanie wierzytelności.

Własne środki dominują w inwestycjach

Polscy przedsiębiorcy finansują swoje działalności przede wszystkim ze środków własnych. Według różnych szacunków, taką formę finansowania wybierało nawet 84 proc. Według szacunków w bieżącym roku, z tego sposobu zamierza skorzystać nawet 90 proc. Oznaczałoby to dalszy wzrost wykorzystania tego źródła finansowania. Dane z Polski są w zasadzie zbieżne z europejskimi statystykami.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Anka

12 lipca 2018 Odpowiedz

Wydaje mi się, że zdecydowanie jeśli się ma problemy z niewypłacalnymi kontrahentami, faktoring sprawdzi się najlepiej. Kilku moich znajomych właśnie z tej usługi korzysta w idea money i chwalą sobie, bo nie muszą brać kredytów na pokrycie wydatków związanych z funkcjonowaniem firmy przez jakieś opóźnienia

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*