Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe. Kto skorzysta?

Dodatkowe świadczenie postojowe – to kolejna forma wsparcia przedsiębiorców, która została zapisana w tzw. tarczy 6.0. Można otrzymać nawet 6 240 zł.

Dodatkowe świadczenie postojowe, – jak uzyskać, wnioski; Fot. Shutterstock/ Daniel Krason

Od 16 grudnia 2020, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe w ramach tarczy branżowej. Pomoc jest udzielana na zbliżonych zasadach do tych z wiosny, jednak nie w pełni, bowiem nie wszyscy z niej będą mogli skorzystać. Warto jednak pamiętać, że aby otrzymać, należy spełnić kilka warunków:

  • przychód z tej działalności (w rozumieniu przepisów podatkowych) w miesiącu przed tym, w którym składasz wniosek, jest niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do tego, który uzyskałeś w tym samym miesiącu w 2019 r.
  • należało już wcześniej skorzystać ze świadczenia postojowego
  • posiadać właściwy kod PKD

Jeśli przedsiębiorca spełnia powyższe trzy warunki, wówczas może ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe. Co się za tym kryje? Otóż przedsiębiorca otrzyma środki finansowe w takiej samej wysokości co wcześniej wypłacone świadczenie postojowe (2 080 zł albo 1 300 zł). Jednak z tego rozwiązania można skorzystać nie więcej niż trzy razy, zatem łącznie można pozyskać do 6 240 zł. Jednak w rzeczywistości przedsiębiorca otrzyma nieco mniej, gdyż pomoc ta podlega opodatkowaniu.

Jak ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe?

Na samym początku należy sprawdzić czy kod PKD ujęty na liście jest właściwy z naszą działalnością. Cała lista dostępna jest poniżej.

PKD przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z dodatkowego świadczenia postojowego

PKD Opis
49.39.Z pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany
77.39.Z wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowana
79.11.A działalność agentów turystycznych
90.01.Z działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych
90.02.Z działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych
93.29.A działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni
93.29.B pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowan
93.29.Z pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna
55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania
79.12.Z działalność organizatorów turystyki
93.11.Z działalność obiektów sportowych

Następnie należy złożyć wniosek drogą elektroniczną. Można to wykonać na dwa sposoby:

  1. przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  2. przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl

We wniosku (RSP-DD) należy zaznaczyć, że występujesz o kontynuację wypłaty świadczenia. Ponadto przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wniosku o dodatkowe świadczenie postojowe nie uległa poprawie. Warto jednak pamiętać, że nie można złożyć wniosku o kontynuację wypłaty świadczenia dodatkowego w tym samym miesiącu, w którym składany jest wniosek pierwszy raz.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Olo92 22 kwi 2021 (01:24)

Oferuję pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości mój numer telefonu to 668 810 547. Okres kredytowania nawet na 5 lat. Cały kraj.