Start-upy w ubiegłym roku przyciągnęły 254 mld USD
Rok 2018 okazał się przełomowy dla start-upów, bowiem fundusze Venture Capital zainwestowały w nie 254 mld USD – wynika z raportu KPMG International „Venture Pulse Q4 2018. Global analysis of venture funding”. Suma inwestycji jest rekordowo wysoka w porównaniu z poprzednim rokiem, gdyż wielkość inwestycji wzrosła o 46 proc. rdr. Wciąż jednak brak polskiego jednorożca.

Foto: Filmixer.pl
Ubiegły rok był bardzo dobry dla start-upów pod kątem dostępności kapitału. Inwestorzy z funduszy Venture Capital przeznaczyli blisko 254 mld USD, lecz inwestowały głównie w rozwinięte start-upy, a nie te znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju.
– Fundusze venture capital dojrzewają równie szybko jak rynek start-upów. Dzisiaj w inwestycjach preferuje się te spółki, które zbudowały już innowacyjne rozwiązania technologiczne i z powodzeniem konkurują na międzynarodowych rynkach. Takie spółki potrzebują znacznych środków finansowych na ekspansję rynkową oraz doskonalenie swoich produktów, ale są też obarczone znacznie mniejszym ryzykiem niż start-upy, które znajdują się jeszcze we wczesnej fazie rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Warto zwrócić uwagę na statystyki inwestycji funduszy venture capital z punktu widzenia polskiego rynku. Obawiam się, że jeśli na całym świecie w fazie zalążkowej inwestuje się w spółki średnio ponad 4 mln PLN, a te pieniądze idą w tej fazie przede wszystkim na budowę i rozwój innowacyjnych produktów, to polskim start-upom może być trudno zbudować naprawdę konkurencyjne produkty, gdy w istniejącym obecnie systemie finansowania start-upów w Polsce, takie inwestycje są ograniczone praktycznie do 1 mln PLN – mówi dr Jerzy Kalinowski z KPMG w Polsce.
Fundusze inwestują dziś głównie w branże cyfrowe, bowiem zainwestowano w nie ponad 100 mld USD. Również sporo pieniędzy zostało przeznaczonych na rozwój biotechnologii czy też fintechów.
Europa to mały rynek start-upowy
Na Starym Kontynencie w 2018 roku mało było inwestycji Venture Capital w europejskie start-upy. Podmioty z tej części świata odpowiadają za 10 proc. wejść kapitałowych. Podobnie jak na całym świecie w Europie największym zainteresowaniem cieszyły się spółki oferujące oprogramowanie. Fundusze poszukują też w Europie start-upów ze sprawdzonymi rozwiązaniami w biotechnologii i cyfrowym zdrowiu, wykorzystującymi sztuczną inteligencję, a także fintechów.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
Komentarze
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe. Kto skorzysta?
Dodatkowe świadczenie postojowe – to kolejna forma wsparcia przedsiębiorców, która została zapisana w…
Rekordowa inwestycja dla Brainly
Brainly pozyskało właśnie 80 mln dolarów. Łącznie natomiast dotychczas start-up zebrał 150 mln…
Od soboty przedsiębiorcy mogą ubiegać się o 5 tys. zł nowej dotacji
5 tys. zł – na taką kwotę już od soboty mogą liczyć przedsiębiorcy…
Pieniądze na własny start-up. Co zrobić, by je zdobyć?
W niepewnej sytuacji gospodarczej podejście do oceny ryzyka zmienia się w odniesieniu do…
Zaczynasz własny biznes? Ostatni dzwonek na pozyskanie 1 mln zł
Wiele osób ma ciekawe pomysły na biznes, jednak brakuje im środków na ich…
Polski browar chce zebrać 4,2 mln zł
Historia „Browaru Za Miastem” sięga 2017 roku. Tylko w ubiegłym roku udało im…