Ranking kont firmowych

Start-upy w ubiegłym roku przyciągnęły 254 mld USD

Rok 2018 okazał się przełomowy dla start-upów, bowiem fundusze Venture Capital zainwestowały w nie 254 mld USD – wynika z raportu KPMG International „Venture Pulse Q4 2018. Global analysis of venture funding”. Suma inwestycji jest rekordowo wysoka w porównaniu z poprzednim rokiem, gdyż wielkość inwestycji wzrosła o 46 proc. rdr. Wciąż jednak brak polskiego jednorożca.

Foto: Filmixer.pl

Ubiegły rok był bardzo dobry dla start-upów pod kątem dostępności kapitału. Inwestorzy z funduszy Venture Capital przeznaczyli blisko 254 mld USD, lecz inwestowały głównie w rozwinięte start-upy, a nie te znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju.

– Fundusze venture capital dojrzewają równie szybko jak rynek start-upów. Dzisiaj w inwestycjach preferuje się te spółki, które zbudowały już innowacyjne rozwiązania technologiczne i z powodzeniem konkurują na międzynarodowych rynkach. Takie spółki potrzebują znacznych środków finansowych na ekspansję rynkową oraz doskonalenie swoich produktów, ale są też obarczone znacznie mniejszym ryzykiem niż start-upy, które znajdują się jeszcze we wczesnej fazie rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Warto zwrócić uwagę na statystyki inwestycji funduszy venture capital z punktu widzenia polskiego rynku. Obawiam się, że jeśli na całym świecie w fazie zalążkowej inwestuje się w spółki średnio ponad 4 mln PLN, a te pieniądze idą w tej fazie przede wszystkim na budowę i rozwój innowacyjnych produktów, to polskim start-upom może być trudno zbudować naprawdę konkurencyjne produkty, gdy w istniejącym obecnie systemie finansowania start-upów w Polsce, takie inwestycje są ograniczone praktycznie do 1 mln PLN – mówi dr Jerzy Kalinowski z KPMG w Polsce.

Fundusze inwestują dziś głównie w branże cyfrowe, bowiem zainwestowano w nie ponad 100 mld USD. Również sporo pieniędzy zostało przeznaczonych na rozwój biotechnologii czy też fintechów.

Europa to mały rynek start-upowy

Na Starym Kontynencie w 2018 roku mało było inwestycji Venture Capital w europejskie start-upy. Podmioty z tej części świata odpowiadają za 10 proc. wejść kapitałowych. Podobnie jak na całym świecie w Europie największym zainteresowaniem cieszyły się spółki oferujące oprogramowanie. Fundusze poszukują też w Europie start-upów ze sprawdzonymi rozwiązaniami w biotechnologii i cyfrowym zdrowiu, wykorzystującymi sztuczną inteligencję, a także fintechów.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.