Po pieniądze na założenie firmy idź do…

Brak wystarczających środków to jedna z głównych bolączek młodych osób myślących o rozkręceniu biznesu. Warto jednak pamiętać, że wciąż istnieje kilka możliwości pozyskania pieniędzy na własną firmę. Jedną z nich są inkubatory technologiczne.

Ile pieniędzy na własny biznes?

Osoby z pomysłem na innowacyjne przedsięwzięcie mogą skorzystać z oferty inkubatorów technologicznych. Podmioty działają w ramach działania 3.1 programu Innowacyjna Gospodarka i mogą zasilić młody biznes maksymalnie kwotą 200 tys. euro. W zamian początkujący przedsiębiorca oddaje nie więcej niż 49 proc. udziałów w nowym projekcie. Warto podkreślić, że dotacja, którą otrzymuje pomysłodawca jest bezzwrotna. W kręgu zainteresowań podmiotów są pomysły z takich branż jak: IT, telekomunikacja, energia odnawialna, biotechnologia czy chemia.

Krok po kroku

Aby otrzymać wsparcie należy przejść kilka etapów procesu inwestycyjnego. Pierwszym krokiem jest wysłanie wypełnionego wniosku zawierającego podstawowe informacje o pomyśle. W formularzu pomysłodawca musi w kilku zdaniach przedstawić projekt. Informacja musi zawierać opis z naciskiem na kwestie innowacyjności przedsięwzięcia. Wniosek wymaga również opisania potrzeby, którą dany projekt zaspokaja. Wnioskodawca musi także przedstawić specyfikę rynku wraz z konkurencyjnymi podmiotami. Formularz zawiera także pytania o model biznesowy projektu. Bardzo ważne, aby wykazać, że poza nowatorskim charakterem przedsięwzięcie ma realne szanse na siebie zarabiać. W złożonym wniosku muszą się także znaleźć prognozy finansowe  projektu.

Wysłany wniosek poddawany jest wstępnej selekcji i jeśli zakończy się ona pozytywnie pomysłodawcy zapraszani są do kolejnego etapu, czyli preinkubacji. Celem tej fazy procesu inwestycyjnego jest ostateczna odpowiedź na pytanie, czy projekt ma realne szanse na sukces. W czasie preinkubacji inwestor wspólnie z pomysłodawcą dokonują szczegółowej analiza przedsięwzięcia. Wskazywane są jego mocne i słabe punkty oraz weryfikowane pierwotne założenia. Eksperci inkubatora mogą proponować wprowadzenie w biznesplanie zmian, które zwiększą szansę na rynkowe powodzenie. Finałem procesu preinkubacji może być podjęcie decyzji o rozstaniu z autorem pomysłu bądź przyznaniu finansowego wsparcia.

Podpisanie umowy między inkubatorem a pomysłodawcą rozpoczyna proces realizacji projektu – inkubacji. Zgodnie z nakreślonym w biznesplanie harmonogramem pomysłodawca wykonuje poszczególne działania. W razie odchyleń od pierwotnych założeń zarządzający projektem wspólnie z inwestorem omawiają przyczyny i weryfikują plany. Pomysłodawca odpowiada za finalny produkt, jego promocję i sprzedaż, ale przedstawiciele inkubatora służą wiedzą i kontaktami. Obydwu stronom zależy na powodzeniu projektu. Okres inkubacji, w którym inwestor jest zaangażowany w przedsięwzięcie nie może przekroczyć 10 lat, ale zazwyczaj jest to od 3 do 5 lat.

Czas się pożegnać

Po tym czasie drogi pomysłodawcy i inwestora się rozchodzą. W przypadku powodzenia projektu inkubator sprzedaje posiadane w spółce udziały. Kupującym może być sam pomysłodawca, prywatny inwestor, inny fundusz inwestycyjny VC lub inwestor branżowy. Wyjście kapitałowe inkubatora kończy proces inwestycyjny. Zdobyte ze sprzedaży udziałów środki podmiot zobowiązany jest zainwestować w kolejne projekty.

Wybrane inkubatory technologiczne:

   – Leannovation Accelerate (leannovationhub.com)
   – WinQbator (www.wq.wi.pl)
   – Huge Thing (hugething.org)
   – Akcelerator Innowacji NOT (ainot.pl)
   – Prometeia Capital (prometeia.pl)
   – Pomeranus Seed (pomeranusseed.pl)
   – Technoboard (technoboard.pl)
   – InQbe (inqbe.pl)
   – Ventures Hub (ventureshub.pl)
   – Fabryka Innowacji (fabrykainnowacji.org.pl)
   – SpeedUp Iqbator (iqbator.pl)
   – Trinity Adventure (trinityadventure.pl)
   – TechnoBIT Venture (technobit.pl)
   – Miasteczko Multimedialne (miasteczkomultimedialne.pl)
   – Instytut Karpacki (instytut-karpacki.org)
   – JCI Venture (jciventure.pl)
   – IdeaLab (idealab.pl)

 

– 1 mln zł od anioła biznesu na realizację pomysłu

– „Młodzi pomysłodawcy mają zbyt wygórowane oczekiwania”

– 500 tys. zł czeka na dobry pomysł

 

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Avatar

Olek

30 lipca 2014 Odpowiedz

Warto udać się na stronę http://crowdangels.pl/ i skontaktować się z nimi, aby wrzucili pomysł na biznes na tą stronę i można by było starać się o finansowanie udziałowe.

Avatar

Szczęście

7 sierpnia 2014 Odpowiedz

Jak już macie pomysł na biznes a nie jesteście pewni czy wypali, polecam firmę http://www.tanalytics.pl – przeprowadzają symulacje prowadzenia działalności gospodarczej 🙂

Avatar

michal

20 sierpnia 2014 Odpowiedz

Nie idź – zakładaj firmę poza Polską, koszty będą bez porównania niższe. Moja firma działa w UK, sam ZUS jest dwa razy niższy. Łącznie zwolnienia podatkowe dotyczą ponad 200 tysięcy złotych, a metoda jest zgodna z prawem UE. Po co zatem działać w Polsce?

Avatar

patalek

27 sierpnia 2014 Odpowiedz

Im dalej z biznesem od Polski tym lepiej. Akurat schemat Pawła Kurnika jak najbardziej popieram – to jest metoda zgodna z prawem Unii, to w zasadzie Unia nam ją dała. A różnice w kosztach są faktycznie ogromne!

Avatar

pantalony

9 listopada 2014 Odpowiedz

Zapewne naiwniacy wierzą, że pomysł weryfikowany przez analityków przedstawionych projektów zostanie w tajemnicy tych analityków. Ale dobre pomysły mogą być (i zapewne są) wykorzystywane przez tych analityków do opracowywania konkretnych biznesów dla siebie. ….No chyba że nie znają się na tym co robią ..

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*