Lewiatan Business Angels

Działalność: LBA jest siecią tzw. „aniołów biznesu” czyli inwestorów prywatnych, z których każdy działa na rachunek własny. Zarządzający siecią analizuje zgłaszane projekty inwestycyjne, wybiera potencjalnie najlepsze i przedstawia je inwestorom LBA.

Geneza: LBA jest najstarsza siecią aniołów biznesu w Polsce, bo działa od 2005 roku. Od początku miało oparcie w środowisku przedsiębiorców związanych z Konfederacją Lewiatan, największą polską organizacją prywatnego biznesu. Członkostwo w Konfederacji nie jest jednak wymagane dla uczestnictwa w inwestycjach LBA.

 

Na jakim etapie musi być projekt: W terminologii anglosaskiej jest to zwykle SEED, START-UP lub rzadziej EARLY-GROWTH. Nie powinien to być jedynie sam pomysł, przez jakimkolwiek wysiłkiem jego wdrożenia.

Jakie branże interesują LBA: Nie mamy perspektywy branżowej. Eliminujemy jednak projekty z elementem hazardu, strategie inwestycji finansowych oraz cokolwiek, co zakłada inwestycje w nieruchomość w pierwszych latach działalności.

Kwota inwestycji: Zwykle 200 tys. zł do 1,5 mln zł, choć największy projekt miał 4,2 mln zł. Inwestycja często jest w ratach, w zależności od realizacji uzgodnionych planów, często też najpierw jest pożyczka dla spółki, konwertowana następnie na kapitał.

Przykłady inwestycji dzięki aniołom z LBA: 

  • MEDICALGORITHMICS – producent i dystrybutor urządzeń do monitoringu pracy akcji serca
    w trybie rzeczywistym.
  • Apeiron Synthesis jest przykładem start-up’u komercjalizującego najnowocześniejsze rozwiązania w obszarze chemii (metateza olefin), dzięki którym powstają związki chemiczne m. in. dla przemysłu farmaceutycznego.
  • Polidea świadczy pełen zakres usług związanych z aplikacjami mobilnymi. Od analizy wymagań, poprzez projektowanie aplikacji i serwisów IT na analizie użyteczności kończąc.

 

Zalety polskich pomysłodawców: różnorodność i umiejętność tworzenia kilkuosobowych zespołów.

Wady polskich pomysłodawców: uleganie modom (np. była moda na gry, aplikacje mobilne, teraz jest moda na VR i IoT) oraz nieumiejętność pracy zespołowej.

Dane kontaktowe dla pomysłodawców:  info@lba.pl lub formularz kontaktowy na stronie http://www.lba.pl/kontakt/skontaktuj-sie-z-nami

Strona www: lba.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*