Ranking kont firmowych

Protos VC

Działalność i geneza: Fundusz powstał w 2013 r. jako przedłużenie naszego wcześniejszego wspólnego inwestowania jako aniołowie biznesu. Założycielom funduszu udało się zainwestować między innymi w takie projekty jak Brainly.com, Znanylekarz.pl (Docplanner.com) czy też Infakt.pl więc zdecydowaliśmy się założyć fundusz VC aby inwestować na szerszą skalę. Fundusz został założony przez 5 osób, które łączą w sobie doświadczenia zarządzania funduszami VC oraz PE oraz budowania startupów internetowych.

Na jakim etapie musi być projekt: najlepiej gdyby założyciele dysponowali działającym produktem generującym przychody przynajmniej od kilku miesięcy. Co do zasady nie inwestujemy w powerpoint companies. Chcemy zobaczyć działające unit economics projektu.

Projekty z jakich branż: ogólnie pojęty internet i mobile, przy czym specjalizujemy się w modelach biznesowych, a konkretnie marketplace i SaaS, gdzie dysponujemy największym doświadczeniem dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej pomóc założycielom w budowaniu ich firmy i osiągnięciu sukcesu.

Kwota inwestycji: Średnio fundusz w jeden projekt inwestuje około 1 mln zł. Najmniej w jeden projekt zainwestował 50 tyś zł a najwięcej 3,5 mln zł.

Przykłady inwestycji: Fundusz zainwestował w 15 spółek. Z trzech spółek nastąpiło wyjście więc obecnie w portfelu funduszu znajduje się 12 startupów. Spośród nich 8 to projekty typu marketplace / lead generation a 4 typu Software as a Service.

Najbardziej znane to:

– Lokalnyrolnik.pl, czyli marketplace zdrowej żywności prosto od rolnika.
– Lavito.pl – platforma pozwalająca zabukować online wizytę u fryzjera lub kosmetyczki
– Wedding.pl – marketplace usług ślubnych
– Pobistro.com – software point of sale dla gastronomii
– Gamekit.com – leadgeneration branży gamingowej
– Shoplo.com – CMS do zakładania własnego sklepu internetowego
– Positionly.com – software do analityki SEO
– Starofservice.com – marketplace usług lokalnych

Największy sukces funduszu: dopiero przed nami bo spółki w naszym portfelu cały czas rosną:)

Największa porażka inwestycyjna: kilka spółek, w które mieliśmy zainwestować ale z różnych względów tego nie zrobiliśmy.

Zalety polskich pomysłodawców: ogólnie pojęta przedsiębiorczość oraz dobre umiejętności technologiczne.

Wady polskich pomysłodawców: brak wiedzy o skalowaniu biznesu oraz patrzenie na swój biznes w zbyt krótkiej perspektywie.

Dane kontaktowe dla pomysłodawców. [email protected]

Strona www: protos.vc

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.