Tego nie da Ci kredyt! Faktoring – korzystna alternatywa dla mikroprzedsiębiorców

Czym różni się faktoring od kredytu i dlaczego usługa ta z roku na rok wykorzystywana jest przez coraz większą rzeszę mikroprzedsiębiorców? Oto podstawowe różnice i powody, dla których Ty również powinieneś z niej skorzystać, jeśli masz firmę i chcesz ją rozwijać.

Fot. FORUM/ Nick White and Fiona Jackson-Downes

Faktoring to sposób finansowania działalności firmy, który w odróżnieniu od kredytu nie opiera się na posiadanym kapitale spółki czy twardych zabezpieczeniach. Jest źródłem finansowania udzielanym na podstawie faktur wystawionych za sprzedaż towaru lub realizację usługi i opiera się na renomie i wiarygodności oraz wypłacalności kontrahentów. Tym samym, wybierając faktoring przedsiębiorca korzysta de facto z zarobionych już przez siebie pieniędzy, co jest dla niego bezpieczniejsze niż pożyczka czy inne produkty bankowe.

Najważniejszą zaletą i przewagą jaką faktoring ma nad kredytem jest szybkość i łatwość otrzymania usługi i finansowania faktur. W zależności od produktu, proces akceptacji Klienta przez faktora może się różnić, ale jest zdecydowanie szybszy niż przy ubieganiu się o kredyt. W momencie kiedy jesteś już Klientem firmy faktoringowej, faktury finansujesz praktycznie od ręki (w przypadku Idea Money wprowadzając je do systemu dzięki aplikacji mobilnej IdeaFaktor24). Pieniądze z przekazanych do finansowania faktur masz na firmowym koncie już w 24h.

Jakie ograniczenia poza koniecznością posiadania twardych zabezpieczeń, wiążą się z otrzymaniem kredytu dla firm, a nie obowiązują w przypadku faktoringu? To na przykład co najmniej 12 miesięczna historia działalności, która jest standardem dla produktów bankowych i dużym ograniczeniem dla młodych lub nowopowstałych firm czy startupów. Faktoring dostępny jest dla wszystkich – w tym firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność – tak JDG, jak i freelancerów czy wszelkiego rodzaju spółek.

Faktoring – w odróżnieniu od kredytu – nie obniża zdolności kredytowej firmy i nie wpływa ujemnie na jej rating, a w księgach finansowych faktoranta, księgowany jest po stronie kosztów, a nie zobowiązań. Dodatkowo korzystanie z faktoringu może przynieść ograniczenie kosztów administracyjnych i poprawę skuteczności zarządzania wierzytelnościami.

W przypadku faktoringu możesz także liczyć na elastyczne podejście do opóźnień w spłacie (sytuacja ta różni się w zależności od produktu). W wielu przypadkach faktor oferuje dodatkowe 30, a nawet 60 dni na spłatę należności przez klienta, zanim faktorant wejdzie w regres. W przypadku kredytu, opóźnienia w spłacie traktowane są dość rygorystycznie.

Jeśli czujesz, że Twoja firma również mogłaby skorzystać z faktoringu, masz pytania dotyczące samej usługi, jej korzyści i kosztów, wejdź na ideamoney.pl i skontaktuj się z nami . Z przyjemnością pomagamy wszystkim polskim przedsiębiorcom.

Komentarze

Goska

19 czerwca 2018 Odpowiedz

a co polecacie dla osoby fizycznej? Nie mam firmy, a chce pozyczyc 2 tysiace na wakacje z rodzina?

Podlasiak

12 lipca 2018 Odpowiedz

To nie jest usługa alternatywna do kredytu ogólnie. Jedynie w przypadku przedsiębiorstw. Swoją drogą lepsza alternatywa, mniej obciążająca

AOW Faktoring S.A.

9 lipca 2018 Odpowiedz

Przy ograniczeniach warto byłoby dodać, że ważna jest ocena firmy, dla której faktura została wystawiona. Jeśli firma z którą współpracujesz jest wiarygodna to nie powinieneś spotkać się z odmową finansowania.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*