UE zamierza uregulować platformy crowdfundingowe
Już wkrótce będzie można spodziewać się dużych zmian w finansowaniu społecznościowym. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej platformy crowdfundingowe będą musiały posiadać licencję. Najbardziej mają na tym skorzystać inwestorzy i pomysłodawcy.

Fot. Parlament Europejski
Platformy crowdfundingowe i fundraisingowe są coraz popularniejsze. Stanowią bardzo często alternatywne źródło do finansowania pomysłów na biznes. Tak też było w przypadku, chociażby twórcy gry planszowej Valhalla Łukasza Woźniaka. W ciągu zaledwie 24 godzin udało mu się zebrać blisko 160 tys. zł. Podobnych przykładów jest bardzo wiele. Zresztą w międzyczasie wytworzyło się wiele platform crowdfundingowych. Na MamBiznes.pl przeanalizowaliśmy cenniki wielu z nich.
Zmiana unijnego prawa
W marcu ubiegłego roku Komisja Europejska zwróciła uwagę, że przez brak wspólnych reguł wiele platform ma trudności z rozszerzeniem swojej działalności na inne kraje Unii Europejskiej i dlatego finansowanie społecznościowe w Europie est słabo rozwinięte w porównaniu z innymi światowymi gospodarkami.
– Aby konkurować w skali globalnej, europejskie innowacyjne przedsiębiorstwa muszą mieć dostęp do kapitału, przestrzeń do eksperymentowania i odpowiednie perspektywy rozwoju. Założenia te są podstawą naszego planu działania w zakresie technologii finansowej. Licencja UE w dziedzinie finansowania społecznościowego ułatwi rozwój platform finansowania społecznościowego w Europie. Pomoże ona platformom w kojarzeniu inwestorów i przedsiębiorstw z całej UE, dając firmom i przedsiębiorcom większe możliwości przedstawienia swoich pomysłów szerszej grupie inwestorów – mówił przed rokiem wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych Valdis Dombrovskis.
Nowe rozwiązanie ma mieć zastosowanie do wszystkich europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego do ofert w wysokości do 5 mln euro, obliczanych na okres 12 miesięcy i na jednego właściciela projektu.
Wprowadzenie nowego rozporządzenia spowoduje, że inwestorzy otrzymają kartę kluczowych informacji przygotowaną przez właściciela projektu dla każdej z ofert finansowania crowdfundingowego. Co więcej, także na właścicielu platformy pojawi się nowy obowiązek, który będzie musiał przekazywać klientom jasne informacje na temat ryzyka finansowego i opłat, jakie mogą być zmuszeni ponieść, w tym ryzyka niewypłacalności i kryteriów wyboru projektu. Ponadto, jeśli inwestycja przekroczy 1 tys. euro lub 5 proc. wartości projektu netto, inwestorzy mają otrzymać bardziej szczegółowe porady i wskazówki.
Nowe regulacje
Rozporządzenie zostało już zaakceptowane przez unijnych legislatorów. Jednak aby weszło w życie, porozumienie będzie musiało zostać jeszcze zatwierdzone przez Parlament Europejski oraz państwa członkowskie w Radzie UE.
I welcome last night’s agreement with co-legislators on our #crowdfunding, a key source of alternative financing for many innovative European entrepreneurs and start-ups, which may struggle to access traditional financing channels. Another step forward for the #CMU https://t.co/ue3rYfcjQq
— Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) December 19, 2019
Zgodnie z założeniami nowego rozporządzenia, europejscy właściciele platform crowdfundingowych będą musieli ubiegać się o zezwolenie do właściwego organu krajowego państwa członkowskiego. W przypadku Polski będzie to Komisja Nadzoru Finansowego. Natomiast na poziomie unijnym, nadzór ma być koordynowany przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
Komentarz dla MamBiznes.pl
Jakub Niestrój
prezes zarządu Crowd Ventures sp. z o.o. (platforma Crowdway.pl)
Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy komunikat dotyczący dalszych planów regulacji rynku crowdfundingu udziałowego na poziomie UE. Uważamy, że to pozytywny sygnał. Warto podkreślić, że zwrócenie uwagi Komisji Europejskiej na zjawisko equity crowdfundingu i jego ważnej roli w stymulowaniu innowacyjności i przedsiębiorczości potwierdza, że we wszystkich europejskich krajach spodziewany jest dynamiczny rozwój w tym obszarze. Porozumienie będzie musiało jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i państwa członkowskie w Radzie UE. Mamy nadzieję, że regulacje zaproponowane przez KE zostaną sprawnie zaadoptowane także w Polsce i przysłużą się profesjonalizacji rynku, rozwijaniu dobrych praktyk, a w rezultacie budowaniu zaufania do crowdinwestycji, co pozytywnie przełoży się na innowacje i gospodarkę.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
-
„Jestem pewny, że coraz więcej spółek na rynku polskim, będzie dostrzegać potencjał modelu Virtual Biotech” – mówi CEO Auxilius Pharma, Jędrzej Litwiniuk
-
Oszczędzanie na emeryturę: wyższe limity wpłat na IKE oraz IKZE w 2024 roku
-
Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?