Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

UE zamierza uregulować platformy crowdfundingowe

Już wkrótce będzie można spodziewać się dużych zmian w finansowaniu społecznościowym. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej platformy crowdfundingowe będą musiały posiadać licencję. Najbardziej mają na tym skorzystać inwestorzy i pomysłodawcy.

Fot. Parlament Europejski

Platformy crowdfundingowe i fundraisingowe są coraz popularniejsze. Stanowią bardzo często alternatywne źródło do finansowania pomysłów na biznes. Tak też było w przypadku, chociażby twórcy gry planszowej Valhalla Łukasza Woźniaka. W ciągu zaledwie 24 godzin udało mu się zebrać blisko 160 tys. zł. Podobnych przykładów jest bardzo wiele. Zresztą w międzyczasie wytworzyło się wiele platform crowdfundingowych. Na MamBiznes.pl przeanalizowaliśmy cenniki wielu z nich.

Zmiana unijnego prawa

W marcu ubiegłego roku Komisja Europejska zwróciła uwagę, że przez brak wspólnych reguł wiele platform ma trudności z rozszerzeniem swojej działalności na inne kraje Unii Europejskiej i dlatego finansowanie społecznościowe w Europie est słabo rozwinięte w porównaniu z innymi światowymi gospodarkami.

– Aby konkurować w skali globalnej, europejskie innowacyjne przedsiębiorstwa muszą mieć dostęp do kapitału, przestrzeń do eksperymentowania i odpowiednie perspektywy rozwoju. Założenia te są podstawą naszego planu działania w zakresie technologii finansowej. Licencja UE w dziedzinie finansowania społecznościowego ułatwi rozwój platform finansowania społecznościowego w Europie. Pomoże ona platformom w kojarzeniu inwestorów i przedsiębiorstw z całej UE, dając firmom i przedsiębiorcom większe możliwości przedstawienia swoich pomysłów szerszej grupie inwestorów – mówił przed rokiem wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych Valdis Dombrovskis.

Nowe rozwiązanie ma mieć zastosowanie do wszystkich europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego do ofert w wysokości do 5 mln euro, obliczanych na okres 12 miesięcy i na jednego właściciela projektu.

Wprowadzenie nowego rozporządzenia spowoduje, że inwestorzy otrzymają kartę kluczowych informacji przygotowaną przez właściciela projektu dla każdej z ofert finansowania crowdfundingowego. Co więcej, także na właścicielu platformy pojawi się nowy obowiązek, który będzie musiał przekazywać klientom jasne informacje na temat ryzyka finansowego i opłat, jakie mogą być zmuszeni ponieść, w tym ryzyka niewypłacalności i kryteriów wyboru projektu. Ponadto, jeśli inwestycja przekroczy 1 tys. euro lub 5 proc. wartości projektu netto, inwestorzy mają otrzymać bardziej szczegółowe porady i wskazówki.

Nowe regulacje

Rozporządzenie zostało już zaakceptowane przez unijnych legislatorów. Jednak aby weszło w życie, porozumienie będzie musiało zostać jeszcze zatwierdzone przez Parlament Europejski oraz państwa członkowskie w Radzie UE.

Zgodnie z założeniami nowego rozporządzenia, europejscy właściciele platform crowdfundingowych będą musieli ubiegać się o zezwolenie do właściwego organu krajowego państwa członkowskiego. W przypadku Polski będzie to Komisja Nadzoru Finansowego. Natomiast na poziomie unijnym, nadzór ma być koordynowany przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

Komentarz dla MamBiznes.pl

Jakub Niestrój

prezes zarządu Crowd Ventures sp. z o.o. (platforma Crowdway.pl)

Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy komunikat dotyczący dalszych planów regulacji rynku crowdfundingu udziałowego na poziomie UE. Uważamy, że to pozytywny sygnał. Warto podkreślić, że zwrócenie uwagi Komisji Europejskiej na zjawisko equity crowdfundingu i jego ważnej roli w stymulowaniu innowacyjności i przedsiębiorczości potwierdza, że we wszystkich europejskich krajach spodziewany jest dynamiczny rozwój w tym obszarze. Porozumienie będzie musiało jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i państwa członkowskie w Radzie UE. Mamy nadzieję, że regulacje zaproponowane przez KE zostaną sprawnie zaadoptowane także w Polsce i przysłużą się profesjonalizacji rynku, rozwijaniu dobrych praktyk, a w rezultacie budowaniu zaufania do crowdinwestycji, co pozytywnie przełoży się na innowacje i gospodarkę.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.