Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Unia dofinansuje pomoc w opracowaniu nowych produktów lub usług dla MŚP

Jest szansa na dofinansowanie opracowania innowacji produktowej dla blisko 1500 przedsiębiorców i innowacji procesowej dla 800 firm z sektora MŚP w całym kraju.

Foto: FORUM

Ta informacja powinna ucieszyć małe i średnie firmy, które chciałyby wdrożyć usprawnienia w zakresie produktów lub usług, ale nie posiadają odpowiednich kompetencji i chętnie skorzystają w tym zakresie z pomocy specjalistów – naukowych ośrodków badawczych.

Na jakie projekty można uzyskać dofinansowanie?

Środki z tej puli przeznaczone są dla MŚP, które mają pomysł na rozwój własnej działalności, ale potrzebują profesjonalnej pomocy w zakresie szczegółów. Sfinansować można w ten sposób wsparcie przy opracowaniu nowego lub znacznie ulepszonego wyrobu, usługi, technologii czy nowego projektu wzorniczego.  Pomóc mają przy tym jednostki naukowe zajmujące się prowadzeniem badań lub prac rozwojowych.

Zaplanowano, że unijne dofinansowanie ma pomóc około 1500 przedsiębiorcom wprowadzić innowację produktową, a 800 firmom – innowację procesową. W przeszłości korzystały z niego firmy z różnych branż, a pieniądze posłużyły sfinansowaniu rozmaitych projektów – m.in.:

  • opracowaniu receptury bezalkoholowego piwa bezglutenowego,
  • opracowaniu materiału izolacyjnego na bazie odpadów włókienniczych (bawełnianych),
  • pracom nad nowym biopreparatem do unieszkodliwiania odpadów ściekowych,
  • pracom nad systemem wczesnego diagnozowania chrapania i zaburzeń snu.

Do kogo trafią unijne środki?

O dofinansowanie mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy z terenu całego kraju. Co ważne: profesjonalnym wsparciem w zakresie opracowania innowacji produktowej lub procesowej nie może służyć dowolny podmiot. Jako partnera do tego projektu należy wybrać jednostkę naukową zdefiniowaną w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Jak wysokie dofinansowanie można uzyskać?

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów o wartości nie mniejszej niż 60 tys. złotych, ale nie większej niż 400 tys. złotych. Dofinansowanie nie może przekroczyć 85 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu.

Jest to pomoc w ramach de minimis. Oznacza to, ze wsparcie może być udzielone wnioskodawcy, tylko jeśli wartość pomocy w ramach różnych realizowanych przez niego projektów w okresie bieżącego roku i dwóch poprzednich lat podatkowych nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 200.000 euro (a w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego działalność w sektorze drogowego transportu towarów – 100.000 euro).

Do kiedy składać wnioski?

Zgłaszanie wniosków wystartowało 8 czerwca br. Można je składać jeszcze do 8 lutego 2018 roku. Co ważne – można to zrobić wyłącznie elektronicznie, pośrednictwem Generatora Wniosków.

Więcej informacji na temat tego konkursu na dotacje można znaleźć na stronie PARP, tam również zamieszczono pełną dokumentację.

MW/Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.