ajasny

Użytkownik
  • Zawartość

2
  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O ajasny

• Ranga
    Początkujący
  1. Chciałbym zająć się produkcją wkładów do zniczy w formie wyprasek. Chciałbym to sprzedawać w większych ilościach od 1000 sztuk czyli po prostu hurtem prosto od producenta czyli mnie. Mam już nawet jednego odbiorcę umówionego, byłby zainteresowany bo moja oferta cenowa jest dla niego atrakcyjna. Czy muszę posiadać etykiety? Czy też mogę sprzedać po prostu "goły" wkład bez etykiety? Generalnie o co mi chodzi, sprzedaję goły wkład i jego dalszy los mnie nie obchodzi czyli jak ktoś sobie kalei swoje logo na niego, nada kod kreskowy itp. Czy tak się da czy jednak trzeba posiadać etykietę z parametrami? A może na opakowaniu zbiorczym? Pytałem się już o atest w PZH i to koszt 1000 zł + VAT. Parafinę będę kupował także od producentów z odpowiednimi pozwoleniami, atestami, certyfikatami. Druga sprawa czy muszę posiadać kasę fiskalną skoro nie będę tego sprzedawał w detalu tylko innym podmiotom gospodarczym, faktura VAT nie wystarczy?
  2. Zamierzam założyć jednoosobową działalność w miejscu zamieszkania, działalność ma być prowadzona w budynku gospodarczym którego właścicielem jest moja mama, podobnie jak domu, budynek znajduje się na tej samej działce co dom i jest od niego oddalony jakieś 15 metrów. W budynku jest gniazdo trójfazowe do zasilania mocniejszych silników (było wykorzystywane w czasie prowadzenia działalności rolniczej), do mojej produkcji wykorzystywałbym prasę hydrauliczną napędzaną silnikiem 5 kW więc konieczne byłoby korzystanie z gniazda. Oczywiście byłbym na rozliczeniu z VAT bo do produkcji używałbym jeszcze gotowych półproduktów. Nie korzystałbym z całego budynku tylko z wydzielonej części, w budynku jest jeszcze piwnica i garaż. Na ścianie domu jest skrzynka z dwoma licznikami, jeden jest właśnie do prądu domowego a drugi do trójfazowego tylko mama nie korzysta już z prądu trójfazowego. Oczywiste jest, że powstałby koszty w związku z wykorzystaniem prądu z gniazda w budynku w związku z tym: 1. Czy musiałbym mieć swój zamontowany licznik? Operator chyba się nie zgodzi na przepisanie na mnie jednego licznika ponieważ nie jestem właścicielem nieruchomości. 2. Użyczenie nie wchodzi w grę bo mimo, że powinno być bezpłatne to jednak mama będzie dostawać rachunki za prąd trójfazowy który ja wykorzystywałbym w użyczonym budynku więc umowa najmu budynku i jako opłaty dołączana faktura za prąd trójfazowy ale chyba wtedy VAT nie odliczę za rachunek za prąd? 3. Jeżeli nie to jest jakieś prawne rozwiązanie ponieważ jednak te rachunki za prąd nie byłby małe (mama dostaje faktury co 2 miesiące za prąd)?