szwarc

Użytkownik
  • Zawartość

2
  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O szwarc

• Ranga
    Początkujący

Profile Information

1. Dzień dobry. Razem z zona planujemy założenie małego biznesu handlowego, polegającego na kupnie różnych artykułów z hurtowni (z Polski i Europy) i imporcie z Chin i odsprzedaży ich na lokalnych targowiskach, giełdach i poprzez internet - handel typowo detaliczny. Chcemy nadal mieć możliwość wspólnego rozliczania się i korzystania z ulgi na dzieci. Na początek nie planujemy wielkich obrotów. Rozważamy możliwość rozliczania się na ogólnych zasadach z książka przychodów i rozchodów, korzystając - bez VAT-u. Sprzedając towary zapewne kupujący będą chcieli otrzymać rachunek lub paragon fiskalny. Rachunek możemy wystawić ale co z paragonem. Proszę Państwa o wszelkie porady dotyczące takiej działalności - chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej nim założymy taka działalność. Wiem, że w internecie jest wiele artykułów na ten temat, jednak jak ogólnie wiadomo - rady od ludzi z doświadczeniem są o wiele lepsze niż niż całe sterty książek.
  2. Witam. Razem z żoną planujemy rozpoczęcie działalności bazującej głównie na imporcie towarów z Chin i ich dalszej odsprzedaży. Na początku będą to drobne gadżety, materiały domowe, elektronika raczej ta drobna. Przesyłki po 100-300 sztuk w paczce. Kwotowo nie będą to wielkie zarobki. Temat zacząłem zgłębiać od tego jak w techniczny sposób przeprowadza się cały import. Wiem, że do wartości towarów trzeba doliczyć koszta przesyłki, cło, VAT. Teraz próbuję zgłębić temat jaką formę opodatkowania działalności uwzględnić - czy ryczałt czy też może VAT. Jestem w tym zupełnym laikiem. Proszę bardzo mi opisać co będzie bardziej opłacalne VAT czy ryczałt. IMPORT Z CHIN: Np. kupuję towar za 1000 zł (cena netto u producenta) - będą to zabawki z tworzywa (10 szt. po 100 zł każda). Wiem, że stawka celna na każdy produkt to 4,7 % a Vat 23 %. Więc jak rozumiem łącznie zapłacę : 1000 zł + (1000 * 0,047) = 1047 zł - cło 1047 zł + (1047 * 0,23) = 1287,81 zł + koszta transportu do mnie około 100 zł + opłaty dla agencji celnej lub firmy kurierskiej za usługi celne około 250 zł. W sumie wychodzi mi 1637,81 zł Następnie sprzedaję towar za powiedzmy 2500 zł - czyli mój cały zysk - jeszcze bez zapłacenia podatku to 862,19 zł W drugim przypadku będzie to handel zabawkami kupionymi w polskiej hurtowni. Powiedzmy, ze kupię zabawki na kwotę 1000 zł z VAT - czyli tyle ile zapłacę po czym sprzedam wszystko na targowisku bądź przez internet za 1862,19 zł Moje pytanie jest teraz takie - ile procent od zysku zapłacę w przypadku ryczałtu a jak to ma się w przypadku VAT-u ? Czy w przypadku ryczałtu można odliczać VAT naliczony mi przy czynnościach celnych ? Czy w przypadku ryczałtu od podatku można odliczać jakieś koszta np. tych czynności celnych, koszta paliwa przy handlu bezpośrednim (np. na straganach), telefonu, lokalu i inne ? Bardzo proszę o "łopatologiczne" wyjaśnienie mi co i jak - co w moim przypadku będzie lepsze, na co zwrócić uwagę ? Jaki dokument sprzedaży może wystawić ryczałtowiec ? Tak dla zupełnego laika. Proszę o wasze porady, przykłady. Wiem, że zawsze ktoś napisze - poczytaj sobie - jestem w trakcie - ale - kto pyta nie błądzi i po to są fora. Pozdrawiam.