Rafis

Użytkownik
 • Zawartość

  23
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O Rafis

 • Ranga
  Początkujący
 1. a w pracy nie podpisałaś zobowiązania o zakazie konkurencji? ;)
 2. Wielkie dzięki, jestem "Pan" ;) ale to szczegół. Po twojej odpowiedzi nasunęły mi sie inne pytania. Czyli jeśli kupie komputer powyżej 3500 zł to amortyzuje go miesięcznie, ale nie mogę wrzucić go w koszty w miesiącu kiedy go kupie? Ale VAT mogę sobie odliczyć od razu czy tez rozkłada się go na miesiące tak jak amortyzację? A i czy te odpisy amortyzacyjne muszą być jakoś fizycznie gromadzone np w postaci kasy na koncie, czy to tylko kwestia zapisów księgowych? a i czy ta granica 3500 to kwota netto czy brutto zakupu? No i czy jak kupie np sprzęt wielofunkcyjny o wartości 1600 zł to muszę go wrzucić jako wyposażenie czy mogę? pozdrawiam
 3. W przypadku księgowości dla małych firm klientów zdobywa się głównie poprzez polecenie znajomych, znajomych znajomych, rodziny, a potem także zadowolonych klientów. Z czasem jest tego tak dużo, że musisz odsyłać chętnych z kwitkiem. Jak sie rozwijać? Po prostu pracuj w zawodzie, a jeśli będziesz się czuła coraz pewniej to załóż własne biuro. Tylko czy przypadkiem do prowadzenia biura rachunkowego nie potrzeba jakiejś licencji czy zezwolenia?
 4. dzięki, cena przystępna więc będę musiał się temu przyjrzeć
 5. Witam, macie może jakieś doświadczenia ze sprzętem wielofunkcyjnym tzn. zawierającym co najmniej skaner, drukarkę, może tez być fax, ksero? Polecacie coś konkretnego? pzdr.
 6. cześć, właśnie zastanawiam sie nad zakupem laptopa i innego sprzętu tego typu. Dlatego chciałbym sie zorientować jak to jest z amortyzacją? Z tego co pamiętam amortyzacji podlegają wszystkie środki trwałe, których wartość jest wyższa niż kwota x zapisana w prawie. Czy ktoś wie ile ta kwota wynosi obecnie i czy opłaca sie kupować środki trwałe takie aby mogły być amortyzowane? Tzn czy bardziej opłaca mi się kupić laptopa, którego wartość będzie na tyle duża żeby go amortyzować czy też nie. Wiem jedynie tyle że raty amortyzacji wlicza sie jakoś w funkcjonowanie firmy ale chyba nie są one kosztem. Ktoś bardziej orientuje się w temacie amortyzacji środków trwałych w firmie?
 7. ja mowie o jednoosobowej działalności gospodarczej bo to jest wiekszosc firm.
 8. również słyszałem wiele podobnych opinii studentów, absolwentów ochrony środowiska...
 9. ważnym czynnikiem jest też to aby prowizje za przelewy pomiędzy twoim kontem bankowym a kontem maklerskim były jak najniższe, a to zazwyczaj ma miejsce kiedy oba konta masz w tym samym banku ;)
 10. Pomysłu na naprawdę dobry biznes nikt wam nie da bo gdyby go miał to by sam go zrobił ;) Te pomysły z wprost to takie trochę badziewiaste na poziomie dziecka z podstawówki. Aby wpaść na dobry pomysł to trzeba znać się na jakiejś branży oraz znaleźć się w odpowiedniej chwili w odpowiednim miejscu i podjąć decyzję, że się wchodzi. Tyle i aż tyle. Tego nie da sie wymyslec na zamówienie przy śniadaniu :) Tak więc czytać, pytać, interesować się , działać, a pomysł sam przyjdzie :)
 11. Rafis

  ZUS/US

  a i jeszcze jedno ważne pytanie, czy rejestracja w US i ZUS następuje tego samego dnia, w którym przyniosę wypełnione dokumenty? Czy trzeba czekać podobnie jak w urzędzie gminy?
 12. Rafis

  ZUS/US

  no to chyba nie będę kombinował i zarejestruję się przed wyjazdem-jakoś przeboleję te kilkaset zł na ubezpieczenie zdrowotne za sierpień. Wiesz może czy rozliczenie ZUS można składać pocztą?
 13. Witam, mam pytanko do znawców tematyki prawnej :) Sprawa wygląda tak, że obecnie mam firme zarejestrowaną w gminie oraz GUS-ie, czekam na konto firmowe. Mam także podpisaną umowę na świadczenie usług z pewną firmą-umowa wchodzi w życie pod koniec sierpnia a pierwsza fakture mam wystawić ostatniego dnia sierpnia. I tu zaczyna się moje pytanie: czy mogę zrobić tak, że w US rejestruję się na kilka dni przed dniem wystawienia faktury(wymóg mówi chyba o maksymalnie 1 dniu przed dokonaniem pierwszej czynności prawnej) a w ZUS już we wrześniu np 1, tak aby niepotrzebnie nie płacić składki zdrowotnej za sierpień? Jeszcze dochodiz pytanie pomocnicze: czy w ZUS mogę zarejestrować się wcześniej ale z datą wrzesniową? tzn. ostatniego dnia sierpnia wyjeżdzam na wakacje i wracam po 10 września, czy wobec tego mogę zarejestrowac się w ZUS w sierpniu ale wpisać jako datę rozpoczęcia działalności np 1 września? Troche namieszałem, ale dopiero zaczynam zabawe w te klocki. pzdr.
 14. Rafis

  Kursy walut

  Ja jako osoba planująca wakacje w Hiszpanii nie narzekam na kurs euro ;) Co do eksporterów to zauważcie, że większość z nih to firmy zagraniczne, które maja u nas fabryki i często produkuja podzespoły do np samochodów produkowanych w innych fabrykach np VW. Tak więc myślę, że ich spadek wartości euro tak nie dotyka bo: -wielkie korporacje zawsze mają możliwości różnych rozliczeń pomiędzy poszczególnymi zakładami tak aby sobie wyrównać - część zapasów do produkcji jest kupowana za euro -istnieją szerokie możliwości zabezpieczania się na rynku walutowym
 15. Nie tyle chcę co muszę,tzn. księgowym zapewne nigdy nie bdę ale uważam, że jak sie prowadzi działalność gospodarcza to jakieś podstawy trzeba mieć żeby potem nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. pzdr.