zoltodziob

Użytkownik
  • Zawartość

2
  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O zoltodziob

• Ranga
    Początkujący
  1. Pracuję na umowy o dzieła ale płacę też dobrowolne zdrowotne ubezpieczenie w NFZ. Słyszełem że można odliczać te składki w zeznaniu PIT. Tylko nie jestem pewien czy okresy pracy powinny się pokrywać z okresami ubezpieczenia. Np. Załóżmy że jestem ubezpieczony w NFZ ubezpieczeniem dobrowolnym od stycznia do czerwca 2019, a z dniem 1 lipca rezygnuję z tego ubezpieczenia, bo przez pierwsze pół roku uprawiałem sporty wyczynowe, a od lipca już nie. Teraz zaś, od 1 lipca do końca roku podejmuję umowy o dzieła pracując na komputerze, dlatego postanowiłem, że ubezpieczenie nie jest już potrzebne. Czyli będąc ubezpieczony nie pracowałem, a potem nie będąc już ubezpieczony, zacząłem pracować. Czy w takim przypadku mogę odliczyć te 6 składek od podatku wpisując je w PIT za 2019?
  2. Proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumuję. Załóżmy że prowadząc działalność, w lipcu wystawiam klientowi (z USA) fakturę na 3000 zł ze stawką VAT 'nie podlega', czyli mam dochód 3000 zł. (dla uproszczenia pomijam już kwestię walut, dlatego przyjmijmy PLN) Czyli, mam dochód 3000 zł w lipcu. Wyliczając 18% na podatek dochodowy to będzie 540 zł (3000 * 0.18) W tym miesiącu płacę też 350 zł na ubezpieczenie zdrowotne mając "ulgi na start". A zgodnie z tym: "zapłacone składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne pomniejszają podatek do zapłaty" podatek dochodowy jaki będę musiał zapłacić za lipiec to 540 - 350 = 190 zł Czyli jedyny podatek jaki miałbym zapłacić w lipcu to 190 zł. Czy dobrze rozumuję?