nowy

Użytkownik
 • Zawartość

  33
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O nowy

 • Ranga
  Średniozaawansowany

Ostatnio na profilu byli

6984 wyświetleń profilu
 1. Zamierzam prowadzić drobne usługi dla małych firm (jakieś sklepiki osiedlowe, agentów ubezpieczeniowych itp.) Tak się zastanawiam, czy takie drobne firmy bedą tylko akceptować rachunki / faktury? Czy też umowa o dzieło nie jest dla nich problemem? Dodam, że cały czas mówimy o nieprowadzeniu działalności gospodarczej.
 2. Chcialem zapytać czy chcąć handolwać żywnością są sytuację w których "typowy" SANEPID nie obowiązuje. Rozważmy następujące warianty: 1) Kiosk ruchu - żywność fabrycznie pakowana : jakieś gumy do żucia, drarzetki, batony 2) Stragan na bazarze - surowe owoce i ważywa 3) Sklep sprzedacy towary wyłącznie fabrycznie pakowane np. przyprawy w torebeczkach, dżemy w słoikach, paczkowane rodzynki. Czy we wszystkich w/w opcjach, SANEPID nie obowiązuje?
 3. Chodzi mi raczej o handel obwoźny( w tym posyłanie pracownika po towar do hurtowni itp). Właśnie nie wiem czy nie ma przeszkód, bo na ryczałcie inaczej niż na pełniej księgowości dokumentowanie wysokość kosztów nie ma znaczenia przy obliczaniu podatku i może z tego powodu nie ma takiej opcji jak umowa zlecenia, choć to tylko moje gdybanie gdyż nie znalazłem jeszcze żadnej na to odpowiedzi.
 4. Witam! Czy możliwe jest będąc przedsiębiorcą opodatkowanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zatrudniać pracownika w ramach umowy cywilno-prawnej (zlecenie lub o działo)?? I czy możliwe jest także aby ten pracownik przyjmował firmowe faktury??
 5. Witam! Zamierzam założyć działalność gospodarczą świadczącą drobne e-usługi dla lokalnych firm z przeróżnych branż (strony www itp.) . Jak w praktyce rozliczać się z tymi firmami?? Bo z tego co wiem podpisywanie za każdym razem umowy zlecenia chyba nie bardzo by się widziało księgowym?? Mając już działalność wystawiając rachunki (z tym że obniżone o wartość podatku VAT ) by przeszły?? Czy nie ma tu co wydziwiać?? I nawet jak się nie ma wymogu wskoczyć na VAT by można wystawiać "pałnoprawne" Faktury VAT ??
 6. nie bardzo chyba się rozumiemy. Towar mam zamiar brać np. z hurtowni, a pożniej sprzedawać na allegro. Co do ewidencjonowania przychodów to tu nie będzie problemu zakładając że wszystkie transakcję sprzedaży z allegro będą szły przez konto bankowe. Pytałem czy będąc na ryczałcie muszę zbierać faktury gdy biorę towar z hurtowni??
 7. po przeanalizowaniu myślę sobie że klijętami będą głównie osoby fizyczne... wiec z VATem dam sobie na razie spokój... Co do formy opodatkowania (przynajmniej do końca tego roku) ustaliłem że najpraktyczniejszy będzie ryczałt, ale tu pojawiła się nigdzie nie podana kwestia: Czy będąc na ryczałcie należy udokumentować (fakturami? rachunkami? paragonami?) skąd ma się towar?? Czy tylko wystarczy wyliczać dla celów podatkowych jak się ma przychód??
 8. bo rozumiem że także na ryczałcie można wystawiać Faktury VAT dla firm?? A co z klientami indywidualnymi?? Im można wystawić rachunek na życzenie?? Czy też nawet trzeba?? P.S. A czy mogę zatrudniać wtedy ludzi na umowe o działo??
 9. Witam! Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą zajmującą się m.in. handlem na allegro (marża będzie raczej minimalna), reklamą internetową i innymi drobnymi usługami internetowymi. Dodam że bez opcji wystawiania faktury VAT dla firm się nie obędzie. Jaka forma opodatkowania się w mym przypadku będzie najlepsza??
 10. Witam! Czy zakładając jednoosobową działalności gospodarczą na warunkach ogólnych, koszty muszę udokumentować mając faktury VAT wystawione wyłącznie na tą działalność czy też kwalifikują się faktury wystawione na mnie jako osobę fizyczną?? Pytam w konteksie rachunku za telefon i internet w TP, który teraz mam w ofercie dla klientów indywidualnych a co za tym idzie wystawianym na mnie jako osobę fizyczną. //dodam że przy rodzaju prowadzenie działalności nie ma wątpliwości że internet będzie do niej niezbędny.
 11. Witam! Zamarzam rozpocząć własną działalność gospodarczą. Aktualnie nie pracuję, ( ale mam za to rentę rodzinną - w takim przypadku już teraz opłacał bym tylko ubezpieczenie zdrowotne ok 225 zł). Co jednak w przypadku gdybym chciał się zatrudnić na etacie w trakcie prowadzenia już własnej działalności gospodarczej?? 1) Czy zatrudniając się na etacie będę opłacał tylko składki zdrowotne (co w mym przypadku z uwagi na rentę mam zdaje się już załatwione)?? 2) Czy o tym że prowadzę DG muszę o tym poinformować swego pracodawcę zanim się u niego zatrudnię? 3) Czy prowadząc działalność gospodarczą będę mógł podjąć pracę na etacie jako "PRACOWNIK TYMCZASOWY"?? no i na koniec takie już bardzo nietypowe pytanie: 4) Czy takie podwójne zwolnienie z ZUS poprzez rentę rodzinną i pracę na etacie nie niesie za sobą jakiś innych komplikacji (korzyści) ?? (poza oczywiście możliwością zawieszenia renty -ale to ze względu na dochody). Bo w końcu w tej niebywałej sytuacji składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne będą opłacane za mnie 2x??
 12. Witam! Znajomy ma zamier założyć firmę (tzn. firma nie jest tu celem sama w sobie a naturalną konsekwencją ewentualnego sukcesu) ale do rzeczy: Znajomy wykonuje własnoręcznie rękodzieło... ostatnio otrzymałem od niego zlecenie wykonania stron internetowej promującej jego produkty... ale ze względu że jest to "nowatorski" pomysł nie wiadomo czy pomysł wypali i jakie osiągnie w przyszłości efekty... Czy prowadząc taką "pilotażową" sprzedaż np. także na allegro musi mieć obrazu zarejestrowaną DG czy też w tym przypadku istnieją jakieś inne legalne możliwości??
 13. Witam! Mam taki problem. Mam podjąć współpracę aby poprowadzić znajomemu serwis internetowy za wynagrodzenie równym 50% zysków z tej strony. Całą obsługą techniczną i finansową strony zajmie się mój znajomy, jej właściciel. Me pytania wyglądają następująco: Jaką umowę mam podpisać w przypadku takiej współpracy gdzie wysokość wynagrodzenie nie jest "stała" i z góry "określona"?? I czy po mimo tego można to zrobić na podstawie umowy cywilno-prawnej i uniknąć tym samym konieczności rejestracji działalności gospodarczej??
 14. Czyli w praktyce (o ile strony udciwy) Czy ta procedura wygląda mniej więcej tak??: 1)Umawiamy się na robotę. 2)Zleceniodawca wysyła mi podpisaną przez siebie umowę w 2 egzemplarzach, Ja podpisuję i odsyłam mu 1 egzemplarz. 3)Przystępuję do pracy 4)Oddaje projekt a on przelewa mi na konto pieniążki. Chciałem zapytać czy tak właśnie pracują Freelancerzy od projektowania stron!!??
 15. Witam! Zamierzam zostać freelancerem projektującym strony WWW, oczywiście gdy mi się to uda... w dalszej perspektywie zakładam założyć DG... ale teraz chciałem dla wszystkiego zapytać... : 1)Kiedy działalność freelancer'a oferującego projektowanie stron w sposób ciągły i profesjonalny którego oferta nie różnić się będzie znacząco od ofert firm (tylko że bez możliwości wystawiania faktur VAT -bo to tego trzeba chyba DG??) będzie zobligowany do zarejestrowania działalności gospodarczej!!?? 2)Czy też freelancerem można zostać na zawsze!!??