Eigen-bedrijf

Użytkownik
 • Zawartość

  44
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O Eigen-bedrijf

 • Ranga
  Średniozaawansowany
 1. Jak założyć spółkę z o. o. - tu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Krok po kroku co trzeba zrobić, aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprawa nie jest prosta, w skrócie wygląda to tak: potrzebny jest prawnik do sporządzenia umowy spółki, wizyta u notariusza - czyli podpisanie umowy spółki, wniosek o REGON, wniosek o NIP, wpłata kapitału zakładowego, rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym. Najlepiej skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej. Napiszą umowę, wypełnią druki urzędowe, a co najważniejsze doradzą najkorzystniejszą opcję.
 2. Dziś działalność gospodarczą zakłada się szybko. Wypełniasz wniosek na stronie CEIDG, potem idziesz do Urzędu Miasta i podpisujesz. Zostają do wypełnienia druki do US i ZUS. Co jest ważne przed rejestracją firmy? Warto się zastanowić nad: Jaką formę działalności wybrać? Może lepiej spółkę z o.o.? Czy być płatnikiem vat? Jak się rozliczać? Kto będzie prowadził księgowość? Jaka będzie nazwa firmy? Jeśli chcemy działać w internecie, pomyśleć trzeba też o domenie. Jakie kody PKD? Dla udających się do urzędu Praktyczny poradnik jak załatwiać sprawy w urzędach
 3. Po Dwa podmioty mogą działać w jednym lokalu, ale o dotacje na założenie firmy starają się dwie osoby. Każda oddzielnie i tak musi pozostać. Musicie się zastanowić co zrobicie jak jeden otrzyma dofinansowanie, a drugi nie. Co wtedy? Wykształcenie, kursy itp. - nie sądzę, żeby brak kierunkowego wykształcenia w jakikolwiek sposób ograniczył wam dostęp do dotacji. Musicie tylko udowodnić, np. dostarczyć jako załączniki umowy albo zrobić spis firm dla których się przez lata pracowało. Skoro od lat pracujecie w branży muzycznej nikt nie powinien się czepiać :) Zazwyczaj PUP ma już zapisane Twoje doświadczenie zawodowe, więc może wystarczy tylko pisemne poświadczenie, że "od lat 15 pracujesz jako DJ". Musicie pamiętać, ze każda rzecz kupiona za pieniądze z PUP musi w całości należeć do jednego. Czyli już w momencie pisania wniosku robicie podział, to moje to twoje. (chyba ze założycie spółdzielnie - o tym poniżej). Można się starać o dotacje na spółdzielnie socjalną, ale potrzeba minimum 5 osób. Takie rozwiązanie byłoby bardzo dobre, szczególnie ze otrzymalibyście dużo więcej niż 2 razy 20tys.
 4. Rozumiem, że mowa o rejestracji w Urzędzie Pracy. Jeśli tak, to dobrze, uczyniłaś pierwszy krok do otrzymania dotacji na otwarcie własnej firmy. Po wszelkie informacje najlepiej zgłosić się właśnie do tego Urzędu Pracy. Znajdź tam dział (pokój), który zajmuje się dotacjami i wypytaj: czy trwa nabór na dotacje, czy masz szanse otrzymać (czasami trzeba spełnić jakieś określone warunki np. są dotacje dla 45+. Zapytaj o regulamin przyznawania dofinansowania, z jakiego programu idą pieniądze, jakie dokumenty musisz wypełnić i do kiedy itp. Jeśli przewidujesz kłopoty w przebrnięciu przez urzędniczą biurokrację, to skontaktuj się z firmą, która wypełni wniosek za Ciebie.
 5. Na produkty innowacyjne poszukaj dotacji z programów unijnych. Teraz np. DIP (Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca) ogłosi konkurs o dofinansowanie dla MIKRO, MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW w ramach schematu 1.1.A2 „Dotacje inwestycyjne dla MŚP wspierające innowacyjność produktową i procesową na poziomie przedsiębiorstwa (z wyłączeniem projektów z zakresu turystyki)” . Można otrzymać dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych. O pieniądze z DIP mogą się starać firmy, że stażem przynajmniej 2 letnim i z Dolnego Śląska. W innych województwach też ten program był lub będzie realizowany, warto się rozejrzeć. W sprawach pozyskiwania dotacji najlepiej się od razu zgłosić do firmy, która jest na bieżąco w tych sprawach. Umów się na niezobowiązujące spotkanie, dowiesz się czy masz szanse.
 6. Nieprawda :rolleyes: Kiedyś kolejne rozszerzenie działalności, czyli zmiany we wpisie w CEIDG (dodanie kodów PKD) było kłopotliwe i płatne. Teraz robisz to bez opłat, prosto i szybko. Wypełnia formularz online na stronie CEIDG, a potem w urzędzie miasta potwierdzasz zmiany. Można też od razu iść do Urzędu Miasta i dopisać sobie kody Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu biznesu: 1. Skonsultować się z księgową, biurem rachunkowym lub znajomym, który doradzi jaka forma prawna firmy będzie dla nas najkorzystniejsza. Czy zostać płatnikiem vat? itp. 2. Znaleźć dobrą nazwę dla firmy. Jeśli chcemy działać w Internecie poszukać odpowiedniej domeny. 3. Sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie na nasze towary/usługi. Przydałby się jakiś biznes plan. 4. Opracować plan dotarcia do klientów. Ulotki, reklama, strona www, marketing email itp. Biznes plan w 5 krokach - może się komuś przyda
 7. Odnoszę wrażenie, że niektóre pomysły na biznes zamieszczone w tym wątku... są całkiem oderwane od rzeczywistych kompetencji danych ludzi. Co to za pomysł " ZOO na podkarpaciu" ??? Czy znasz się na dzikich zwierzętach?? Myślę, ze najlepiej oprzeć biznes o własną wiedzę i umiejętności. Przykład: Umiem lepić pyszne pierogi, mogę je sprzedawać. Teraz kwestia jakie pierogi i jak na nich zarabiać. Czy szukam odbiorców wśród firm (rodzaj cateringu, np. raz w tygodniu do dostarczam moje pyszne pierogi)? Czy zakładam mały bar? Czy zwykły catering, pierogi z dowozem? Czasami padał tu pomysł "sklep internetowy". Dobra, ale jaki? Sam sklep internetowy to żaden pomysł na biznes. Naprawdę warto znać się na tym co się sprzedaje :) Szukajcie pomysłu wokół siebie. Owszem często własną wiedzę trzeba poszerzyć, ale ...zawsze mamy punkt zaczepienia. Wiemy co w trawie piszczy.
 8. O czym należy pamiętać, przed złożeniem wniosku o dotacje na konkurs w ramach schematu 1.1.A2 ? O formie konkursy. Nie mamy tu do czynienia z alokacją, ale z zamkniętym konkursem. Czyli nie warto się spieszyć, bo nie wygrywa ten co pierwszy, ale ten co ma lepiej dopracowany projekt. Oczywiście musimy się zmieścić w wyznaczonym czasie przyjmowania wniosków :) Podstawowe informacje - dotacje co warto wiedzieć
 9. Ze stron DIP wynika, że wartość maksymalna wydatków kwalifikowalnych wynosi 1.600.000,00. 50% z tego jako możliwy maksymalny zwrot z UE to 800.000 tys o których Państwo piszą. I wszystko się zgadza.
 10. Warto jak najszybciej zabrać się do pracy nad wnioskiem o dotacje, żeby w momencie otwarcia konkursu być gotowym. Dla firm z Dolnego Śląska, ze stażem przynajmniej 2 letnim to szansa za zdobycie dofinansowania na inwestycje. Ile można otrzymać? Minimum to aż 100 tyś., maksymalna kwota dotacji to 1 600 000 zł. Więcej o dotacjach dla firm z dolnośląska.
 11. Czasami warto rozważyć prowadzenie działalności na koncie osobistym. Świadomość przedsiębiorców w tej kwestii jest mała. Warto wiedzieć, iż Polskie prawo nie reguluje kwestii posiadania konta bankowego. Owszem firma musi posiadać konto do rozliczeń z US czy ZUS, ale to może być konto prywatne. Dla małych firm jest to bardzo dobre rozwiązanie, nie dochodzą koszty prowadzenia rachunku bankowego. Dla większych firm czy spółek z o. o. lepiej oddzielić transakcje prywatne od biznesowych.
 12. Dotację z PUP dostaje się na podstawie złożonego wniosku. Osoba wnioskująca może zostać zaproszona na rozmowę w celu złożenia wyjaśnień lub skorygowania błędów. Raczej nie będą sprawdzać jej wiedzy branżowej. Dużo zależy od urzędu, ja odnoszę wrażenie, że każdy PUP rządzi się swoimi prawami. Ale jest pewnie ale.. Otóż, osoba wnioskująca o dotacje powinna mieć potwierdzone kwalifikacje do prowadzenia danej działalności. Czyli jeśli z polonistki chcesz zrobić budowlańca to może być trudne...
 13. Prawda, zachodu jest dużo. Wniosek unijny i załączone dokumenty musą być bezbłędne i kompletne. Niestety łatwo coś przeoczyć. Warto skorzystać z pomocy specjalisty zarówno w momencie starania się o dotacje jak i przy rozliczaniu pieniędzy unijnych. Jeśli ktoś sam stara się o dotacje radzę czytać dokładnie wszystkie podpisywane umowy, regulaminy i inne dostępne materiały. Potem pytać urzędników i wyjaśniać wszelkie niejasności.
 14. Rozliczenie dotacji samodzielnie jest możliwe. Nie jest to jednak proste. Zanim zabierzesz się za to przeczytaj Rozliczanie Projektów UE. Rozważ dokładnie wszystkie punkty. Między innymi, te istotniejsze: Czy masz odpowiednią wiedzę? Czy masz doświadczenie w rozliczaniu dotacji? Czy dysponujesz odpowiednią strukturą informatyczną i księgową?
 15. Polecam przeczytać Dotacje unijne - co warto wiedzieć. W 3 krokach jak sięgnąć po dotacje 2014-2020: Wyszukaj program w ramach którego otrzymasz pomoc z Unii na http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ Przygotuj zawczasu wniosek pod dotacje i niezbędne dokumenty. W momencie naboru złóż wniosek. Jeśli potrzebujesz pomocy to skorzystaj z usług specjalistów. Dotacje, wnioski unijne - pomoc oraz porady w ramach godzin eksperckich.