Łukasz Schab

Użytkownik
 • Zawartość

  9
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Łukasz Schab

 1. Ciekawy artykuł o porównywarkach cen można przeczytać pod adresem: http://ecommerce.blox.pl/2009/03/Smiali-si...szczarkach.html Nie zgadzam się że każda reklama jest dobra. Źle przygotowana reklama, obrażająca osoby ją oglądające, umieszczona w miejscu, w którym ludzie z grupy docelowej przebywają raz na kwartał też jest dobra? ;) Osobiście uważam że reklama powinna stać się dodatkiem do procesu komunikacji z klientami, a nie pierwszym po co sięgają firmy gdy sprzedaż spada :) Takie podejście na dłuższą metę nie gwarantuje tego, że klienci przy niej zostaną.
 2. Z perspektywy osoby która przeprowadza badania rynku na zlecenie mogę powiedzieć że zainteresowanie nimi jest umiarkowane. Dużo osób jest tak pewnych że ich pomysł to strzał w 10, że nie dla nich jest sprawdzanie czy jest tak w rzeczywistości :) Jednak gdy później ta rzeczywistość daje o sobie znać, ciężko jest wtedy podejmować działania które uchroniłby przez nią firmę. To jak należy badać rynek, zależy od jego specyfiki, posiadanych środków oraz przewidywanych korzyści jakie można dzięki temu badaniu osiągnąć. Nikt nie przeprowadzi badania za 30 000 PLN jeśli jego efektem będzie informacja o tym jak uzyskać 10 000 PLN :) Generalnie narzędzie badawcze przygotowuje się w zależności od potrzeby jaką ma zleceniodawca badania. Trudno jest powiedzieć że skoro badanie x sprawdziło się na rynku A przy konkretnym problemie badawczym, to badanie x sprawdzi się na rynku A przy naszym, zupełnie innym od poprzedniego problemie. Więcej informacji o tym jak prawidłowo przeprowadzić badanie i analizę rynku aby uzyskać potrzebne dane można uzyskać biorąc udział w prowadzonym przez mnie eKursie, który można znaleźć pod adresem: Badanie i analiza rynku w małej firmie
 3. Numer telefonu nie jest specjalnie ważnym elementem działalności firmy ale dobrze wykorzystany może przynieść spore korzyści. Na pewno planujesz konkretne działania promocyjne jakie podejmiesz aby dotrzeć do klientów. Zastanów się czy jest w tym planie możliwość "zagrania" numerem telefonu. Tzn. Czy jeśli wybierzesz numer x lub y to jak przełoży się to na konkretne działania promocyjne. Jeśli nie będziesz widział różnicy, lub też nie zamierzasz intensywnie wykorzystywać numeru telefonu w promocji Twojej firmy to nie ma dużego znaczenia jaki wybierzesz :)
 4. Moim zdaniem, obecnie inwestowanie pieniędzy w reklamy banerowe (jeśli o takich reklamach piszesz) jest marnowaniem środków. O wiele lepiej przeznaczyć je na przygotowanie ciekawej kampanii promocyjnej, o której będą pisać media. Wtedy reklama staje się zwyczajnie zbędna, ponieważ informację o Twojej firmie przekazują osoby, na których ta akcja wywarła duże wrażenie.
 5. Zgadzam się z kad48. Jeśli nie wiesz jak załatwiać sprawy z US i ZUS-em to najlepiej zleć to komuś. Dzięki temu będziesz miał więcej czasu za Twoją główną działalność i na zarabianie pieniędzy, które później, w części, przekażesz tym dwóm instytucjom :)
 6. Dystrybutorów możesz poszukać np. w katalogach firm (www.pf.pl) Bez odpowiednich działań marketingowych nie licz jednak na duże zainteresowanie, tutaj rację ma bobo że konieczna jest dobra reklama ale równie ważne są inne czynniki takie jak cena ( nie zawsze najniższa jest najlepsza), produkt jaki zamierzasz sprzedawać, promocja ( w tym wymieniona wcześniej reklama, ale również PR, marketing bezpośredni czy promocja sprzedaży) oraz dystrybucja ( kto wie może w Twoim konkretnym przypadku bardzie opłaca się zorganizować własną dystrybucje omijając innych dystrybutorów).
 7. Znaczenie blogów w komunikacji z klientami jest bardzo duże i pozwala na znaczne zwiększenie możliwości dwustronnego kontaktu. Dodatkowo osoba prowadząca bloga wyróżnia się spośród konkurencji oraz pokazuje własne wysokie kompetencje w dziedzinie, w której się specjalizuje. Jestem ciekawy, jakie blogi prowadzicie oraz jaka jest ich tematyka. Zapraszam do dodawania adresów :) Mój blog to: Marketing Audit Blog Piszę w nim o marketingu i jego wpływie na działania ludzi i firm. Jego celem jest przekazywanie wiedzy, którą możecie już teraz wykorzystać w waszych biznesach.
 8. Książki, które polecam każdemu planującemu lub już prowadzącego własny biznes :) Jack Welch i Suzy Welch Winning znaczy zwyciężać Guy Kawasaki Sztuka Rozpoczynania I może bardziej techniczna jednak naprawdę pomagająca w prowadzeniu firmy, książka: Kompendium small businessu autorstwa Romualda Gabrysza
 9. Działania marketingowe w Internecie rzeczywiście mogą przybrać postać irytujących okienek, które nie można w żaden sposób zamknąć, niestety osoby prowadzące takie działania zdają się nie dostrzegać niechęci, jaką internauci darzą takie nachalne formy reklamy. Jak widać również w powyższych postach, osoby, które trafią na taką reklamę raczej utwierdzą się w przekonaniu, że nie warto kupować takiego produktu lub usługi. A raczej nie o to chodzi marketerom. Dlatego jestem gorącym zwolennikiem marketingu szeptanego i wirusowego. Aby jednak takie działania odniosły skutek konieczne są emocje. Jeśli produkt lub jego reklama jest w stanie wywołać emocje i sprawić że ludzie zaczną przekazywać informację o nim swoim znajomym, wtedy tak naprawdę, firma jest w domu :) Ludzie nie lubią nijakości, nie będą kupować rzeczy, które już wcześniej kupili, nie będą rozmawiać z innymi osobami o czymś średnim i zwyczajnym. Dlatego największe szanse na sukces mają produkty, które zdecydowanie się wyróżniają spośród innych. Produkty, które wywołują emocje, o których ludzie mówią, wygrywają. Wskazówka dla osób planujących rozpocząć działalność: Jeśli chcesz, aby nisza, w której chcesz zacząć działać pozwoliła Ci odnieść sukces, upewnij się, że podjęcie w niej działań rzeczywiście sprawi, że ludziom nie będzie obojętne to, co robisz. I postaraj się robić to nadzwyczaj dobrze. Nie ma innej drogi: Wyróżnij się albo zgiń! :)