qenik

Mam pomysł na swoj biznes

Recommended Posts

Witam,

Mam 24 lata, jestem na ostatnim roku studiów, jednak nie wiążę swojej przyszłości z pracą w zawodzie który studiuję. Po prostu mnie to nie kręci. Od zawsze mam zajawkę na to, aby otworzyć coś swojego. Kręci mnie kulturystyka, sporty walki, dietetyka. Ćwiczę na siłowni od 15 roku życia i jakieś efekty przez ten czas osiągnąłem. Można powiedzieć, że to jest moja pasja i w tym widzę swoją osobę. 

Zawsze starałem się zaoszczędzić trochę pieniędzy i udało mi się uzbierać od 18 roku życia +/- 40tyś zł i chciałbym otworzyć swój własny klub fitness.  Mam sporo pomysłów jak by to mogło wyglądać, aby to się udało, jednak mam obawy ponieważ w mojej osadzie meszka zaledwie 5tyś mieszkanćów + ludzie z okolicznych wiosek.  Zauwazyłem, że ostatniego czasu wzrosły morale wśród młodych osób oraz tych w średnim wieku na uprawianie jakiejkolwiek aktywności, jednak nie mają najzwyczajniej w świecie gdzie. Do najbliższego klubu jest 25km, gdzie karnet w normalnej cenie jest po 150/200zł miesięcznie. 

Znalazłem w internecie kilka ciekawych ofert sprzętu do 40tyś zł na początek. Moje doświadczenie pozwala mi ocenić, że jest to sprzęt wystarczający, aby siłownia mogłą zacząć w miarę profesjonalnie prosperować. Dodatkowo chciałbym zaoferować saune, układanie diet i treningów + handel odżywkami, batonikami i innymi gadzetami.  Do pomocy miałbym moją narzeczoną, która również pasjonuje się sportem i z którą mógłbym prowadzić ten klub. 

Wiem, że 40 tyś na otworzenie profesjonalnej siłowni to kropla w morzu, jednak myślałem o dofinansowaniu z UE. Mam duży budynek gospodarczy do dyspozycji. Wymaga on gruntownego remontu i pomyślałem, aby pieniądze które udałoby mi się uzyskać z UE poświęcić na ten właśnie remont.  Dużo umiem sam zrobić i miałbym do pomocy brata, który pracuje przy wykończeniach wnętrz i by mi pomógł, więc koszt tego remontu to praktycznie sam materiał. 

No i pozostaje jeszcze kwestia małej ilości mieszkańców.....

Wydaje mi się, że sama sauna by przyciągnęła sporo klientów. Jest dużo młodzieży, która nie ma co ze sobą zrobić bo tu nic kompletnie nie ma. Mamy spory klub piłkarski, który może by wykupywał jakiś karnet grupowy.  Wydaje mi się, że te minimum 40 osób miesięcznie by kupiło karnet + pieniążki z pojedyńczych wejściowek , drobnego handlu , ukladaniu diet i treningów.

Czy ktoś może obiektywnie ocenić mój pomysł i wyrazić zdanie czy to ma szansę się udać? I w ogóle jakie mam szanse na otrzymanie dofinansowania na ten projekt ?  Od czego zacząć? 

Czy coś się zmieniło w prawie podatkowym i Państwo wspiera w jakimś stopniu osoby otwierające własną działalność na początku czy podatki mnie zjedzą? 

Odpowiednio rozkręcony biznes to podstawa , jeśli zależy nam na sporej rentowności i zainteresowaniu osób trzecich naszymi usługami. Sam, gdy byłem w podobnym wieku postanowiłem rozkręcić własny biznes, również zaoszczędziłem podobne pieniądze. Bez względu na pomysł, schemat działania jest ten sam : inwestycja w odpowiedni lokal, zaopatrzenie a przede wszystkim maszyny i sprzęt, które zapewnią nam drogę do sukcesu. U Ciebie były to maszyny do ćwiczeń, u mnie maszyny drukujące, w innym przypadku np. właściciel sklepu musi zaopatrzyć się w odpowiednie lodówki dla swoich produktów. I tutaj według mnie jest najważniejszy, decydujący moment : jakość tych urządzeń w największym stopniu decyduje o naszym powodzeniu. Postaw na maszyny, dzięki którym Twoi klienci będą z przyjemnością korzystali z usług Twojej siłowni. Ja za sprawą [link usunięty] zaopatrzyłem swoją drukarnię w najwyższej jakości drukarki cyfrowe wielkoformatowe, drukarki przemysłowe czy maszyny rolowe. Liczba klientów zainteresowanych naszym drukiem najwyższej jakości jest niesamowita! Zdziałaj podobne cuda ze swoim klubem fitness.

Wsparcie doradcy w Twoim przypadku będzie kluczowe. Na ulgi podatkowe nie licz. Zawsze coś będzie trzeba zapłacić. Co do dofinansowania z UE, to do większości konkursów potrzeba wkładu własnego, więc temat nie jest prosty bo dochodzi biurokracja i rozliczenia. Sama w zeszłym roku zakładałam DG pod sklep internetowy, gdzie [link usunięty] dała mi bez problemu dobrą ofertę współpracy, a ja dopiero po miesiącu przebrnęłam przez biurokrację....

Polecam również zaopatrzyć się w biuro rachunkowe. Samemu coraz ciężej prowadzić działalność. Nie są to duże pieniądze, a jednak profesjonaliści prowadzą Twoje finanse.  Sam przez długi okres prowadziłem samemu księgowość  - nie polecam , nic przyjemnego :) a jak przychodziło do rozliczania PIT-ów to zawsze miałem stres. 

Od ponad roku korzystam z   [link usunięty] , no i w końcu mam więcej czasu dla siebie i rodziny.  A biuro dba o moją księgowość, w dodatku są bardzo pomocni i dokładni. Pamietają, że to oni są dla swoich klientów, a nie na odwrót jak to często się zdarza.

Jeśli chodzi o kapitał na start, to możesz wspomóc się środkami z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

Nie będzie on oszałamiający, ale znacznie łatwiej go uzyskać niż dotację z UE.

Ewentualnie możesz posiłkować się niskooprocentowaną pożyczką w ramach programu "Wsparcie w starcie".

Natomiast cały biznes zacząłbym od zrobienia badań rynku. Zapytaj potencjalnych klientów czy przyszliby do takiego klubu, jakie ceny by ich interesowały etc.

To pokaże Ci czy warto brnąć w ten pomysł czy nie.