Zaloguj się, aby obserwować  
Dejvid

Co z sanepidem?

Recommended Posts

Zawsze ciekawiło mnie, co tacy eksperci z sanepidu, odwiedzający lokale badają? Robią jakieś szczegółowe pomiary i badania czy tylko rzucają okiem? Myślę, że temat pomocny dla tych, którzy zaczynają zabawę z restauracją czy czymkolwiek, co świadczy usługi typu kuchnia itd...

Tak więc - jak to jest z sanepidem, co robi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może to Ci trochę rozjaśni sprawę ;)

?Sanepid? kojarzy nam się zwykle z kontrolami sklepów, rzadziej z nadzorem epidemiologicznym i innymi bliżej nieokreślonymi czynnościami. Jeżeli jednak przyjrzymy się dokładniej zobaczymy, że spektrum działania ?Sanepidu? jest znacznie szersze - wkracza właściwie w każdą dziedzinę życia człowieka we współczesnej Polsce.

Zacznijmy od krótkiego zaprezentowania wszystkich sfer naszej działalności, a przedstawimy ją dokładniej w kolejnych artykułach.

Ochrona zdrowia mieszkańców powiatu realizowana jest w formie zapobiegawczego nadzoru sanitarnego nad obiektami użyteczności publicznej oraz w formie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia prowadzonej głównie w szkołach, placówkach służby zdrowia i organizacjach pozarządowych.

Zapobiegawczy nadzór sprawowany jest poprzez ocenę: obiektów zajmujących się obrotem lub produkcją żywności (sklepy, stołówki, bary, restauracje, zakłady produkcyjne), jednostek oświatowo-wychowawczych, zakładów fryzjerskich, obiektów komunalnych (wodociągi, zakłady oczyszczania), zakładów pracy oraz obiektów służby zdrowia (szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie, punkty szczepień). Ocena ta przeprowadzana jest systematycznie we wszystkich tego typu jednostkach pod kątem możliwości wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń zdrowia i życia ludzi.

Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia to cały zestaw działań (zajęcia z dziećmi i młodzieżą w szkołach, imprezy promocyjne, konkursy), które mają na celu podniesienie wiedzy mieszkańców powiatu na temat zagrożeń oraz możliwości ich zapobiegania, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zdrowego stylu życia.

Działalność ?Sanepidu? to nie tylko nadzór i edukacja. To także działanie w sytuacjach kryzysowych - ochrona zdrowia i życia w przypadku katastrof, takich jak powodzie, poprzez wprowadzenie profilaktycznych szczepień ochronnych, wzmożony nadzór nad wodą do picia i żywnością oraz innych działań koniecznych w określonych warunkach.

Źródło: [link usunięty]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto ma zamiar założyć jakiś lokal gastronomiczny i obawia się sanepidu powinnien przeczytać rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie warunków sanitarnych oraz zasad przestrzegania higieny przy produkcji i obrocie środkami spożywczymi, używkami i substancjami dodatkowymi dozwolonymi (Dz. U. nr 30, poz. 377 ze zm.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zamiar sprzedawać pieczywo jak i wyroby cukiernicze. Jakie warunki muszę spełniać wobec sanepidu aby móc wyżej wymienione wyroby sprzedawać?. Może to być mały kiosk drewniany? i co powinno sie w nim znajdować. Jeżeli ktoś może mi odpowiedzieć byłabym wdzięczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie dopuszczone do handlu musi być funkcjonalne. Powierzchnia winna być odpowiednio dostosowana do potrzeb, a pomieszczenia handlowe winny mieć zapewnioną wentylację. W pomieszczeniach musi być dostępność do bieżącej ciepłej i zimnej wody i do tego jakość tej wody musi być odpowiednia. Sanepid na miejscu stara się sprawdzić, jaki jest stan sanitarno-techniczny obiektu, interesuje ich sprzęt, narzędzia, a nawet opakowania, pobierają też próby żywności do badań laboratoryjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Wczytywanie...
Zaloguj się, aby obserwować