Zaloguj się, aby obserwować  
jelonek

Prywatność w internecie - istnieje?

Recommended Posts

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Istnieje w ogóle coś takiego jak prywatność w internecie? Strony zbierają o nas rózne informacje, wykorzystują nasze zdjęcia, dane, które udostępniamy. Czy jakoś można się przed tym bronić?

Zajrzyj na stronę http://bringingprivacyback.com/. Ostatnio kolega mi ją podesłał. W życiu nie spodziewałam się tego, że te wszystkie aplikacje i strony internetowe wykorzystują moje dane osobowe do tego stopnia... No cóż, jestem przerażona. I zdecydowanie zacznę czytać regulaminy dostępne w sieci przed ich automatyczną akceptacją.

Cóż. Trzeba po prostu uważać na to co się robi w sieci. Każda strona, aplikacja, nawet FB wykorzystują nasze dane osobowe, jednak tylko w ograniczonym zakresie. Na szczęście ogranicza je jeszcze prawo. Regulamin regulaminem, ale musi być zgodny z prawem. Ale ostatnio powstał "łańcuszek" na FB, do wklejenia, żeby fb nie mógł wykorzystywać naszych zdjęć i danych umieszczanych na tablicy. Ciekawe kto czytał regulamin facebooka...

"W przypadku treści objętych prawem własności intelektualnej (IP, ang. intellectual property), takich jak zdjęcia i filmy, użytkownik przyznaje nam poniższe uprawnienia zgodnie z wprowadzonymi przez siebie ustawieniami prywatności i ustawieniami aplikacji: użytkownik przyznaje nam niewyłączną, zbywalną, obejmującą prawo do udzielania sublicencji, bezpłatną, światową licencję zezwalającą na wykorzystanie wszelkich treści objętych prawem własności intelektualnej publikowanych przez niego w ramach serwisu Facebook lub w związku z nim (Licencja IP). Licencja IP wygasa wraz z usunięciem przez użytkownika treści objętych prawami własności intelektualnej lub konta, o ile treści te nie zostały udostępnione innym osobom, które ich nie usunęły.

Gdy użytkownik publikuje treści lub informacje, korzystając z ustawienia Publiczne, zezwala wszystkim, w tym osobom niebędącym użytkownikami Facebooka, na uzyskiwanie dostępu do tych informacji i wykorzystywanie ich, a także na wiązanie tych informacji z użytkownikiem (tj. jego imieniem i nazwiskiem oraz zdjęciem profilowym)."

[link usunięty]

Od nas zależy ile informacji z naszego prywatnego życia przedostaje się do internetu i rozpatrując to w takim kontekście, to owszem, można zachować prywatność w internecie. Niestety jeśli idzie o nasze działania, czyli treści jakie wyszukujemy,  kim się kontaktujemy za pośrednictwem internetu itp. już nie są wyłącznie naszą prywatną sprawą, bo wgląd do tego może mieć chociażby dostawca internetu, z którego korzystamy, że nie wspomnę o policji.

Dnia 14.02.2018 o 09:15, zajco napisał:

ale bzdury piszecie... jasne, ze prywatnosc w internecie istnieje trzeba tylko wiedziec jak z niego korzystac ;)

Nie no jasne, szukałeś kiedyś np. ceny fotela? A potem ten fotel Cie atakował z każdej strony? Ja tak mam często. Internety wiedzą wszystko ;) A kto tak naprawdę czyta wszystkie regulaminy od deski do deski i co ważniejsze, kto je rozumie? Kogo nie ma na fb, ig, yt, kto nie korzysta z wyszukiwarek?