Zaloguj się, aby obserwować  
szefos

Drobny handel do 1000zł - kilka pytań

Recommended Posts

Witam,

Pracuję na pełen etat, ale chciałbym do tego etatu trochę dorobić. 
Mam kilka pytań odnośnie drobnej sprzedaży - allegro/grupy na facebooku/znajomi. 
Głównie byłyby to jakieś drobne rzeczy z Chin - bransoletki, zegarki itp. po kilka złotych - sprzedaż z zyskiem powiedzmy 7-10zł na sztuce. 
Wiadomo, że na start ciężko przewidzieć czy opłaca się rejestrować działalność i od początku płacić niemałe składki.

*Czy zmiany, które wchodzą w marcu (działalność bez rejestracji jeśli zysk nie przekroczy 1050zł) pozwolą na handel opisany powyżej?
Tzn czy sprzedając powiedzmy 50 przedmiotów z zyskiem ogólnym 500zł nie muszę rejestrować działalności?
Jeśli tak, to jak miałbym udowodnić sprzedaż? 

*Drugie wyjście to założenie działalności pracując nadal na etacie.
Czy musiałbym wtedy płacić składkę zdrowotną? (wydaje mi się, że nie)
Czy nie musiałbym płacić ZUSu przez pół roku?
Czy dochodzi wtedy podatek od sprzedaży 23%?

Szczególnie ciekawi mnie rozwiązanie bez rejestracji działalności tylko chciałbym dowiedzieć się jak trzeba prawnie to wszystko zgrać ze sobą. 

Z góry dziękuję za porady :)

Najlepiej będzie chyba zapytać się w urzędzie, albo jakiegoś znajomego, który orientuje się w takich sprawach. Lepiej mieć informacje z pierwszej ręki żeby później nie mieć problemów prawno finansowych. Jeśli przyjdzie Ci do zakładania własnej działalności to polecam tą lekturę: https://faktura.pl/wlasna-firma/jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza Znajdziesz tam podstawowe informacje dotyczące zakładania własnej działalności, jak to zrobić krok po kroku żeby wszystko poszło szybko i sprawnie i przede wszystkim zgodnie z przepisami.