Rafis

Amortyzacja

Recommended Posts

cześć,

właśnie zastanawiam sie nad zakupem laptopa i innego sprzętu tego typu. Dlatego chciałbym sie zorientować jak to jest z amortyzacją? Z tego co pamiętam amortyzacji podlegają wszystkie środki trwałe, których wartość jest wyższa niż kwota x zapisana w prawie. Czy ktoś wie ile ta kwota wynosi obecnie i czy opłaca sie kupować środki trwałe takie aby mogły być amortyzowane? Tzn czy bardziej opłaca mi się kupić laptopa, którego wartość będzie na tyle duża żeby go amortyzować czy też nie. Wiem jedynie tyle że raty amortyzacji wlicza sie jakoś w funkcjonowanie firmy ale chyba nie są one kosztem. Ktoś bardziej orientuje się w temacie amortyzacji środków trwałych w firmie?

Cześć.

Wartość ŚRODKA TRWAŁEGO zaczyna sie od 3500zl i jest kosztem uzyskania przychodu firmy w następnym mc (kupiła pani w styczniu amortyzuje pani od lutego i dopiero w lutym jest dla pani kosztem)mówi o tym art 22 o PDOF. Do tego trzeba również prowadzić ewidencje ŚT. Procent amortyzacji bierze sie z Klasyfikacji Środków Trwałych. W Pani przypaku laptop zalicza sie do gr 4 (491) stopa procentowa na komputery to 30%. Jeśli kupi pani laptopa poniżej 3500 a powyzej 1500 to zaliczy sie go do wyposażenia i wrzuci w koszta jednorazowo i będzie trzeba prowadzić ewidencje wyposarzenia. Natomiast kwestia co bardziej sie oplaca to trzeba indywidualnie do tego podejsc. Jest mi cieszko powiedziec co u pani bedzie lepsze gdyz nie znam specyfiki działalności. Jeśli bedziemy co miesiac amortyzowac to beda mc koszty i tym samym zmniejszamy ryzyko placenia podatku a w przypadku wyposarzenia bedzie to jednorazowy koszt.

Przyjełam,że jest Pani na PKPIR.

Pozdrawiam.

p.s Jeśli bede mogła w innych sprawach pomoc to prosze pisać.

życze powodzenia

Wielkie dzięki, jestem "Pan" ;) ale to szczegół.

Po twojej odpowiedzi nasunęły mi sie inne pytania. Czyli jeśli kupie komputer powyżej 3500 zł to amortyzuje go miesięcznie, ale nie mogę wrzucić go w koszty w miesiącu kiedy go kupie? Ale VAT mogę sobie odliczyć od razu czy tez rozkłada się go na miesiące tak jak amortyzację? A i czy te odpisy amortyzacyjne muszą być jakoś fizycznie gromadzone np w postaci kasy na koncie, czy to tylko kwestia zapisów księgowych? a i czy ta granica 3500 to kwota netto czy brutto zakupu?

No i czy jak kupie np sprzęt wielofunkcyjny o wartości 1600 zł to muszę go wrzucić jako wyposażenie czy mogę?

pozdrawiam

Cześć.

Przepraszam za Panią nie spojrzałam w sumie komu odpowiadam i z góry założyłam, że jesteś kobietą :P Jeśli kupisz komputer np za 4000 to wrzucasz go do rejestru żeby odliczyć vat a w koszty od następnego mc do kpir odpowiednio procentowo. Amortyzuje się od kwoty netto. Nie gromadzi sie żadnych środków na kocie czy w innym miejscu. To jest zapis księgowy ktory w przypadku amortyzacji większą koszty w danym mc. A sprze np za 1600 wrzuca sie w wyposarzenie i jednorazowo amortyzuje, czyli w mc zakupu.

Pozdrawiam

Czekam na następne pytania. :rolleyes:

Prowadzę działalność w domu. Dom jest w rozbudowie. Do podatku od nieruchomości gdy zakładałam firmę zgłosiałm 80 m2 na działalność a 7m2 na cele mieszkaniowe a dom faktycznie ma ok 180m2 ale nie został jeszcze "odebrany". Kiedy mam go ująć w środkach trwałych i czy koszty adaptacji wnętrza domu mogę wrzucić bezpośrednio w koszy? Proszę o szybką i fachową odpowiedź. ;)

Cześć.

Przepraszam za Panią nie spojrzałam w sumie komu odpowiadam i z góry założyłam, że jesteś kobietą :P Jeśli kupisz komputer np za 4000 to wrzucasz go do rejestru żeby odliczyć vat a w koszty od następnego mc do kpir odpowiednio procentowo. Amortyzuje się od kwoty netto. Nie gromadzi sie żadnych środków na kocie czy w innym miejscu. To jest zapis księgowy ktory w przypadku amortyzacji większą koszty w danym mc. A sprze np za 1600 wrzuca sie w wyposarzenie i jednorazowo amortyzuje, czyli w mc zakupu.

Pozdrawiam

Czekam na następne pytania. :rolleyes:

ja mam pytanie

kupiłem samochód tani bo tylko za 800 zł od ojca

(wystawił mi fakture na niego)

i teraz tak chciałbym koszty benzyny brać w całości a nie chce ewidencji przebiegu

i wtedy z tego co sie orientuje trzeba ten samóch mieć w środkach trwałych?

czyli wprowadzam go do ewidencji ŚT tylko jakim Dokumentem OT?

i potem dokonuje jednorazowego odpisu - jesli kupiłem i przyjałem do ewidencji w styczniu to to odpis jest tez w styczniu??

aha i zaktualizowa wartość jest 0zł ? ;) tylko rozumiem że OT potem drukuje OT jest to podstawa mojego ksiegowania w PKPIR?

[link usunięty] to dla początkujących przedsiębiorców dość ciężki temat... Czy jest jakaś reguła, jak dobierać sposób amortyzacji? Mam trochę kasy i chciałem założyć jednoosobową firmę (chodzi o usługi ciągnikiem - orka, wykopki). Chciałem kupić taki ciągnik za ok 50000. Jak go najprościej amortyzować? Żeby jak najmniej wyliczeń było, nie jestem za mocny w tym ;)

W taxcare jest sensowna interpretacja sytuacji, w której mowa o osobie będącej wspólnikiem spółki cywilnej, proszę - http://taxcare.pl/jednorazowa-amortyzacja-u-wspolnika-spolki-cywilnej/ No i z tego wynika, że sytuacje mogą być różne, a ilość czynników, które wpływają na ostateczną ocenę jest bardzo długa. Ale mimo wszystko radzę skonfrontować ocenę z innymi.