Zaloguj się, aby obserwować  
Alicja

Otwieram biznes - rekrutuje sobie pracowników

Recommended Posts

Witam,

Rekrutacja to dosyć czasochłonny i odrobinę skomplikowany proces. Przede wszystkim sporo zależy od tego ilu pracowników chcesz zatrudnić. Kiedy już wiesz ilu, następuje moment kiedy należy wykonać ogłoszenia o pracę, które albo sama zamieścisz w ramach różnych miejsc w internecie z ogłoszeniami (Gumtree, Goldenline) albo zgłosisz się na przykład do jakiegoś portalu specjalizującego się w rekrutacji. Aktualnie jest ich co raz więcej i są co raz lepiej widoczne.

Ogłoszenie musi zostać skonstruowane w taki sposób żeby już na etapie czytania go przez potencjalnego pracownika 'odsiewało' wszystkich tych, którzy nie spełniają kryteriów. Sama musisz ocenić czego oczekujesz od swojego pracownika a później zawrzeć to w ogłoszeniu w taki sposób żeby było jasne i czytelne.

Kiedy już zgłosi się do Ciebie odpowiednia grupa kandydatów to powinnaś zbudować kilka pytań na rozmowę, które pozwolą rekrutowanemu opisać swój profil zawodowy oraz swoje wady i zalety.

Nie powinny to być pytania typu: 'Nie Pan/Pani powie coś o sobie'. W takiej sytuacji rekrutowany ma najczęściej ochotę powiedzieć, że ma niebieskie oczy i lubi oglądać seriale ;) Chcemy przecież poznać konkretne informacje.

To tak w skrócie, mam nadzieję, że chociaż odrobinę pomogłem :)

Pozdrawiam

Polecam:

[link usunięty]

Jest taki test na przykład, że mówimy kandydatowi, że dołączył do CV zdjęcie chociaż wcale tak nie było - jeśli zapytany o to powie że nie dołączył - to mamy pewność, że będzie to człowiek który twardo stoi na ziemi i doskonale pamięta to co robi. Można zastosować jeszcze kilka podobnych sztuczek. Myślę jeszcze, że jak się ma małą firmę, dobrze samemu przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne, bo wtedy intuicyjnie wyczuwasz czy z kimś będzie Ci się dobrze współpracować czy nie.

[link usunięty]

Jeśli możesz sobie na to pozwolić to wynajmij osobę lub firmę zewnętrzną, która się tym zajmie. Trzeba naprawdę mieć doświadczenie i przygotowanie psychologiczne, by dostrzec potencjał w ludziach i nie dać się rożnemu rodzaju manipulację( są przecież specjalne kursy an których ludzie uczą się jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej)

W tym celu odpowiednie jest użycie testów kompetencji. Pozwala to na dobór najlepiej dopasowanych pracowników do profilu stanowiska – dzięki czemu zdecydowanie maleją koszty rekrutacji, a także koszty zatrudnienia „złego” pracownika. Dodatkowo dzięki takim testom pracownicy są z reguły efektywniejsi. Najlepiej zlecić to zadanie firmie zewnętrznej, np. Instytut Analiz im. Karola Gaussa sie tym zajmuje.

Jedyna skuteczna metoda jest wypróbowanie jak pracują/dają sobie radę z problemami (praktycznymi a nie w testach).

Wszelkie inne metody mają skuteczność wróżenia ze szklanej kuli lub losowania - tyle mówią badania naukowe.

Więc w zasadzie można zrekrutować kogokolwiek spełniającego mniej więcej założenia i dobrze go wyszkolić.

Nie jest łatwo wybrać pracownika w czasie krótkiej rozmowy, zobaczcie to - https://interviewme.pl/assessment-center To nowa metoda, ale stosowana przy wybranych stanowiskach, gdzie sprawdza się jak pracownik sobie radzi w grupie, zarządza nią i nie tylko. O to właśnie tutaj chodzi - i pracownicy sami powinni tutaj dbać o swoje umiejętności.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, czego szukasz u pracownika na danym stanowisku - zarówno jeśli chodzi o umiejętności twarde, jak i miękkie. Skonsultuj to z innymi pracownikami jeśli ich masz. Oni doskonale wiedzą, jakie cechy i umiejętności powinna mieć osoba z nimi współpracująca. No a potem trzeba znaleźć sposób na sprawdzenie, czy dana osoba rzeczywiście spełnia Twoje warunki ;) Z twardymi umiejętnościami jest łatwiej - sprawdzanie wiedzy nie powinno stanowić problemu. Gorzej z tymi miękkimi - tutaj możesz sięgnąć do Googla i znaleźć jakieś zadania rekrutacyjne.

Rozumiem, że będziesz wynajmował biuro? Jeśli tak to pomyśl koniecznie o monitoringu np z http://www.ip.pl/ w biurze. Z doświadczenia wiem, ze im więcej pracowników tym więcej kradzieży występuje. Dlatego warto zadbać o ochronę.

Tutaj http://www.spidersweb.pl/2017/06/jak-pozyskac-pracownika.html znalazłem fajny artykuł na temat rekrutacji, na co zwracać uwagę itd. Ogólnie dobrym rozwiązaniem jest też zlecenie przeprowadzania rekrutacji jakiejś firmie z zewnątrz, która się w tym specjalizuje. 

Można z agencji pracy skorzystać jak są braki kadrowe w firmie. Nam taka współpraca się zwraca. Myśmy się na Worksol zdecydowali już jakiś czas temu, można u nich zwłaszcza liczyć na pracowników z Ukrainy, pomagają w legalnym zatrudnieniu, znają specyfikę pracy obcokrajowców w Polsce.

Warto rozejrzeć się za odpowiednią firmą, która zajmuje się HRem. Ja tak nawiązałem współpracę z https://www.embi-marketing.pl/ Oni dostarczyli mi pracowników, których potrzebowałem do mojego magazynu. Jeżeli prowadzicie biznes w okolicach Krakowa to polecam wam się z nimi skontaktować.