dk26

Optymalizacja kosztów ZUS

Recommended Posts

Nie będę tutaj mówił źle o ZUS bo to już było z 100000 razy...

Wydaje mi się, że po 24 miesiącach działalności zaczyna się od zera ;) ( w troszeczkę innym tego słowa znaczeniu )

Wiele firm się zamyka...

Osobiście wybrałem rozwiązanie pracy w kraju Unii Europejskiej ( nie jest to Anglia ).

więcej informacji na małyzus.pl ( przez "Ł")

a te 450 zł zainwestowałem w coś pożytecznego ;)

pozdrawiam

Daniel

tel. 794 514 260

Where speed and control are critical, radio frequency identification (RFID) is a hot technology solution. “Many returns come back to Best Buy minus their cartons. We add a new RFID tag at the point of return,” Jordan explains. “For us, the real value is having a system to track a product while it is under our control. If we can scan an item's license plate, that improves our accuracy.”

Archlord gold,

“RFID will completely change the deal,”Archlord gold insists Dale Rogers, professor of supply chain management with the University of Nevada, Reno and chairman of the Reverse Logistics Executive Council. “Once there are RFID chips on everything, companies can know where the returned item was purchased, when and where it was manufactured, and the serial number.”

world of warcraft gold,

“Third parties and software companies are boosting their investment in returns management systems as they deal with RFID.world of warcraft gold Everyone is scrambling to figure out how to make RFID work. It gives more capability, but we need to know what we want to do,” adds Rogers (see “Keeping it simple” on p. 26 for a discussion of smart labels).

maple story mesos,

The first challenge for many companies is knowing their actual return rate and whether or not it's acceptable.maple story mesos The Warehousing Education Research Council commissioned James Stock, professor of marketing and logistics with University of South Florida, to study the numbers.

2moons dil,

“People don't know what's coming back nor what recovery rate to expect.2moons dil In our study, companies doing really well are seeing 80% to 90% recovery rates. Average companies realize rates around 60%. For companies doing poorly, 40% is the norm,” says Stock.

sunglasses replica,

“In addition to knowing where it stands in their industry,sunglasses replica if a company can collect and analyze returns data — determine the root cause for a return — it may uncover quality or lot-related defects, variations, or design flaws,” notes Emily Rodriguez, vice president-program management with eBoomerang, a returns management software developer. “Companies that track and analyze those data can typically improve customer satisfaction and reduce future returns,” she suggests.wedding dresses “They can create models to improve processes.”

wedding dresses,

It is good wedding gowns, to spend my birthday with some good friends. And as I look around the room, there are very few of you who I haven’t, in some form or fashion, worked directly with on an issue -- some of you dating back to when I was in the state legislature , some of you who I’ve worked with in the United States Senate, and all of you who I’ve had the opportunity to work with as President of the United States wedding gowns.

archlord gold,

So I am grateful. And I want to first of all thank Rich, not only for inviting me here, not only for I know making clear my commitment to all of you during an earlier session today, but also for your outstanding leadership of the labor movement. And we very much appreciate everything that you do. I want to thank Liz and Arlene for bucking up Rich all the time -- (laughter) -- and making him look good. This is a shared leadership, and we are very proud of them. I want to thank all the members of the Executive Council, all my brothers and sisters in the AFL-CIO archlord gold.

last chaos gold,

Together, you are fighting for the hardworking men and women in this country after nearly 10 years of struggle. The middle class has been struggling now for about a decade -- 10 years in which folks felt the sting of stagnantincomes and sluggish job growth and declining economic security, as well as at least eight years in which there was a profound animosity towards the notion of unions.It’s going to take some time to reverse all that’s been done, but we’re on the right track. We’re moving forward. And that’s what I’m going to want to talk to you about briefly today last chaos gold.

wow cd keys,

I hope you don’t mind me interjecting , though, a topic, because it’s in the news right now and I want to make sure that all of you are aware of it.One place in our country where people have faced particular struggles in the last few months is in the Gulf of Mexico as a result of the BP oil spill. So it was very welcome news when we learned overnight that efforts to stop the well through what’s called a “static kill” appear to be working -- and that a report out today by our scientists show that the vast majority of the spilled oil has been dispersedor removed from the water. So the long battle to stop the leak and contain the oil is finally close to coming to an end. And we are very pleased with that wow cd keys.

maple story power leveling,

Our recovery efforts, though, will continue. We have to reverse the damage that’s been done, we will continue to work to hold polluters accountable for the destruction they’ve caused, we’ve got to make sure that folks who were harmed are reimbursed, and we’re going to stand by the people of the region however long it takes until they’re back on their feet.Now, beyond the Gulf, many of those who’ve been hit hardest by the economic upheaval of recent years have been the people that you represent. For generations, manufacturing was the ticket to a better life for the American worker maple story power leveling.

sunglasses replica,

But as the world became smaller, outsourcing , an easier way to increase profits, a lot of those jobs shifted to low-wage nations. So, many who held those jobs went to work in the construction industry, as we had the housing boom. But when the subprime mortgage crisis hit, when those mortgages were called up on Wall Street, that bubble burst, leaving devastation everywhere sunglasses replica .

A ja polecam firmę OPTIGEN, która proponuje nam legalne zatrudnienie w formie

konsultanta telefonicznego (umowa o pracę) w angielskiej firmie, w pełni opłacone i opodatkowane w Wielkiej Brytanii!Musisz być dostępny pod telefonem przez 5 godzin miesięcznie na ewentualny kontakt z firmy zatrudniającej. i to tyle. Biorąc pod uwagę fakt, iż jednocześnie prowadzimy działalność w jednym kraju, a zatrudnieni jesteśmy w innym kraju członkowskim na etacie, możemy całkowicie wyrejestrować się z polskiego systemu ubezpieczeń! Zatrudniająca nas firma opłaca za nas składki emerytalne i zdrowotne w Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie, jesteśmy objęci opieką zdrowotną na terenie całej UE na podstawie europejskiej karty ubezpieczeń, która otrzymujemy jako pracownicy firmy OptiGen.

Momentalna redukcja wysokości składek z 839,06zł do 499zł

(z możliwościa dalszej redukcji ! każdy polecony to -100zł aż do zera)

Nawet jeżeli nie chcesz polecać innych, to płacisz 499zł zamiast 839,06 tj:

340zł oszczędności miesięcznie,

4080zł rocznie

i wszystko zgodnie z prawem polskim i unijnym !

zapraszam po szczegóły na www.zuswuk.pl

Gość Guest_bolek_*

Szanowni PRZEDSIEBIORCY, Panowie i Panie -Mają to na stronie http://www.mniejszy-zus.pl/do-pobrania/wzory/druk-e-101-a1 . Kliknijcie sobie i zobaczcie SZOK JEDYNA FIRMA W POLSCE, KTÓRA OFICJALNIE UJAWNIŁA, ŻE POSIADA MOŻLIWOSĆ I WYDAJE SWOIM KLIENTOM DRUK E101 TERAZ A1 –jest to u nich NA STRONIE - wzór E101 / A1 W zakładce dokumenty do pobrania!!! http://www.mniejszy-zus.pl/do-pobrania/wzory/druk-e-101-a1 JEDYNA KOMPETENTNA i rzetelna firma na dzień dzisiejszy funkcjonująca na rynku świadcząca tego typu usługi dla Przedsiębiorców a druk zamieszczony na stronie wydaje się jest wystarczającym dowodem na to!!! http://www.mniejszy-zus.pl Pozdrawiam Firmę IQ i życzę powodzenia.

Czy ktoś z Was, może z własnej strony opisać jak to faktycznie wygląda ??? przeczytałam całą tą stronę ... mniejszyzus ... no i brzmi zachęcająco ... co nie zmienia faktu, że obawiam się jakiś kontroli, albo innych wizyt, w których nie będę umiała się wytłumaczyć ;/ bo w temacie składek i us jestem mega zielona (mam mega zaufaną księgowość)

Dzisiaj dostałam emaila z ofertą optymalizacji ZUSu, muszę przyznać że wygląda to ciekawie, z wyliczeń przedstawionych w mailu wynikało że miesięcznie jesteśmy wstanie zaoszczędzić kilkaset złoty.

Znalazłam jeszcze stronę zusnaslowacji com , po rozmowie telefonicznej z nimi, wydaje mi się że jest to bardzo interesująca sprawa, Pani z tej firmy rozwiała wszystkie moje wątpliwości, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

ciekawe kto ci zapłaci jak zachorujesz i to na poważnie:) albo co zrobisz jak dostaniesz rachunek do zapłacenia z ZOZu za wizyte u internisty a potem będziesz latać do londynu po zwrot kosztów:P nie wiecie jak działa karka e111?

No właśnie, to warto sie przenosić na wyspy czy nie?

Sporo czytam i zdania są podzielone, więc nie wiem co robić.

Podoba mi sie Paweł Kurnik - czytam jego bloga.

Czy ktoś może z nim współprcaował i może coś wiecej powiedziec?

No właśnie, to warto sie przenosić na wyspy czy nie?

Sporo czytam i zdania są podzielone, więc nie wiem co robić.

Podoba mi sie Paweł Kurnik - czytam jego bloga.

Czy ktoś może z nim współprcaował i może coś wiecej powiedziec?

Zobaczcie to - American International Corporation

Jedyna legalna forma optymalizacji jaka jest mi aktualnie znana. Działacie na podobnej zasadzie jak w AIP.

Nie płacicie ZUS, ani VAT. Dochodowy jest niższy - to naprawdę fajny temat.

Osobiście uważam iż rejestracja firmy Offshore w innym pańśtwie gdzie mamy niższekoszty jej utrzymania jest korzystna dla nas. Nie ma znaczenia czy jest to twzw raj podatkowy czy kraj UE, gdzie możemy legalnie prowadzić działalnośc. Niższe koszty to wiekszy zarobek dla nas.

Dokładnie;) Czytałam o tym sposobie na http://www.comperia.pl/forum i uważam, że jest bardzo dobry. Z tego co wiem niektórzy ludzie zakłądają też działalność np na mamę albo babcię by płacić mniejszy ZUS ale nie wiem czy to się sprawdza. Ja bym się bała, że zaszkodzę w ten sposób bliskim.