Zaloguj się, aby obserwować  
jacek

Działalność w innym mieszkaniu niż meldunek

Recommended Posts

Witam

Przymierzam się do założenia działalności. Chciałbym aby miejscem działalności było mieszkanie babci w którym z nią mieszkam obecnie ale nie jestem zameldowany. Czy można tak zrobić ? Czy lepiej zarejestrować działalność na adres mojego meldunku ? Czy w przypadku kiedy siedzibą firmy będzie mieszkanie babci muszę podpisać z nią jakąś umowę o wynajmie np połowy mieszkania, aby połowę czynszu wpisać w koszty ?

A może najlepiej przemeldować się do babci a babcię zameldować w starym mieszkaniu i całość kosztów utrzymania mieszkania wpisać jako koszt, chociaż tak chyba nie można.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Hmm... z tego co pamiętam, to meldunek nie ma tu nic do rzeczy. Musisz mieć albo umowę najmu, albo akt własności. Mogę się mylić więc poczekajmy na inne wypowiedzi.

A nie wystarczy zgoda właściciela mieszkania? Wydaje mi się, że nie trzeba być zameldowany w miejscu, gdzie chce się prowadzić działalność, a można np. jako właściciela lokalu podać po prostu babcię... Ale mogę się mylić.

Ja też sądze że meldunek nie ma nic do rzeczy gdzie chcesz prowadzić działalność. Możesz założyc działalność u babci w domu ale pewnie musicie spisać umowe. Jak będziesz zgłaszał w urzędzie miasta że prowadzić działalnośc w mieszkaniu, to na pewno to Ci się przyda, bo własciecielem jest babcia a nie ty.

Ja równiez sądze że możesz miec działalność na inny adres niż meldunek. Najlepiej przejdz się do Urzędu Miasta i tam sie popytaj wkońcu jest tam informacja, która powinna udzielać odpowiedzi na takie pytania. Prowadząc działalnośc u babci bedziesz musiał mieć umowe i to zgłosić w urzędzie.

Napisz z babcią umowę najmu całego lokalu z paragrafem w którym napiszesz, że właścicielka lokalu może z niego korzystać na własne życzenie w każdej chwili. Ważne, żebyś w US miał:

umowę najmu

akt własności osoby wynajmującej (kopię i oryginał do wglądu). Jeżeli właścicielem mieszkania jest oprócz babci ktoś jeszcze sprawa się najprawdopodobniej skomplikuje ale o tym dokładniej poinformuję jutro.

meldunku nie trzeba mieć na 100%

kwestia wrzucenia tego w koszty:

Czynsz w rozumieniu tego słowa nie jest opłatą dla np. spółdzielni a całą kwotą wszystkich opłat związanych z mieszkaniem plus to co osoba wynajmująca bierze do kieszeni. np:

Opłata dla spółdzielni + woda + prąd + gaz + wywóz śmieci itp = 420 zł

Dla babci w kieszeń 100 zł

Czynsz = 520zł wpisane na umowie najmu. W takim przypadku w koszty wrzucasz sobie 520 zł (tego nie jestem pewien) Babcia musi opłacić podatek od uzyskanego przychodu czyli 100 zł (chyba jest to 8.5% czyli 8.50 zł co miesiąc)

Opłata dla spółdzielni + woda + prąd + gaz + wywóz śmieci itp = 420 zł

Dla babci w kieszeń 0 zł

Czynsz = 420zł wpisane na umowie najmu. W takim przypadku babcia nie płaci podatku od uzyskiwanego dochodu bo dochodu nie ma, w koszty wrzucasz 420 zł (nie jestem pewien).

Tak jak napisałem, będę walczył z tym jutro więc dokładnie napiszę co z tego wyszło. Wiem tylko, że trzeba mieć do tego księgową bo samemu jest hard ;)

Edit:

Właśnie wróciłem z US gdzie składałem papiery z umową najmu. Skonstruowałem ją tak, że właściciel lokalu wynajmuje mi mieszkanie na prowadzenie działalności gospodarczej. Na umowie opłaty z tytułu wynajęcia dla mnie lokalu wynoszą dokładnie tyle ile wynosi opłata dla spółdzielni + woda + gaz + prąd + wywóz śmieci. W moim przypadku jest to ok 450 zł w zależności od miesiąca. Na umowie nie podałem dokładnej kwoty. Kwestia rozliczenia tego:

Co miesiąc właściciel lokalu wystawia mi rachunek konsolidacyjny na elementy wymienione wyżej. Ja taki rachunek księguję i wrzucam w koszty prowadzenia działalności. Po otrzymaniu rachunku robię przelew (koniecznie przelew) na konto właściciela na taką kwotę jaka widnieje na rachunku. Z tego tytułu właściciel ponosi koszt w wysokości załóżmy 450zł a jego przychód również wynosi 450zł co razem daje 0zł. Nie ma dochodu więc nie ma podatku dochodowego. Jeżeli ktoś chce sobie wrzucić większy koszt musi liczyć się z tym, że właściciel będzie musiał opłacać podatek w US od różnicy, która zostaje mu w kieszeni. Z tego co się dowiedziałem to jest za dużo kombinowania i mnie zadowolą same koszta. Przy umowie użyczenia jeżeli użyczający jest rodziną nie płaci się nic. Jeżeli użyczającym jest osoba obca to opłaty za mieszkanie są wrzucane jako dochód osoby użyczającej, który podlega opodatkowaniu. Ważne jest też, że wysokość kwoty, od której jest wówczas ściągany podatek jest ustalana przez US. Jak ktoś ma pytania to pisać :)

A jak ja założe sklep internetowy i działalność bedzie na adres zamieszakania w którym mieszkam, a jest to dom rodziców też musze taką umowe spisać bo już całkiem się pogubiłam :P Czy trzeba zgłaszać, że prowadzi się działalność w mieszkaniu w urzedzie miasta?

Tutaj masz nieco inny zakres, ale mniej więcej w Twoim kierunku - http://umowanajmu.info/zameldowanie-w-mieszkaniu-co-daje-najemcy/ A jeśli chodzi o najem, to radzę poświęcić chwilę i poczytać artykuły, bo akurat w tym nie wszystko jest takie oczywiste, jak może się wydawać. Istnieje mnóstwo zapisów, które mogą w przyszłości stanowić pułapkę.

Moim zdaniem bardzo praktycznym rozwiązaniem jest biuro wirtualne. Jakby ktoś był zainteresowany takim rozwiązaniem na terenie Wrocławia, zobaczcie sobie ofertę http://www.fullserviceoffice.pl - oni zarządzają sekretariatem, prowadzą korespondencję i odbierają rozmowy telefoniczne, wynajmują też sale konferencyjne.