Zaloguj się, aby obserwować  
gosiek

Studia a dofinansowanie

Recommended Posts

Czy jest możliwość otrzymania dofinansowania z unii na studia zaoczne bądz dzienne. Obecnie studiuje zaocznie oraz pracuje w tym kierunku. Słyszałam, że pracodawca może część studiów pokryć, a unia może? Jeżeli ktoś coś wie na ten temat byłabym wdzięczna za odpowiedzi.

Ja również słyszałam, że pracodawca może część kosztów twojej nauki pokryć ale będziesz musiała podpisac zobowiązanie, że przez ileś lat bedziesz u niego pracowała. Pomaga Ci w opłaceniu studiów gdyz liczy na Ciebie w przyszłości. Nie wiem czy to dobry interes bo bedziesz uzależniona od swojego szefa.

O dofinansowaniu na studia o tym nie słyszałem, są kredyty dla studentów i tam raczej powinnaś szukac pomocy. Pracodawca owszem on może zapłacić za twoje studnia ale nie ma nic za darmo, chyba nie chcesz byc jego własnością?

Może rodzina da Ci mała pożyczke na studia?

Pracodawca może pokryć nawet 100% to zależy od uchwały zarządu w tym temacie lub tego co jest juz zapisane w układzie zbiorowym zakładu. Możesz mieć również studia dofinansowane z unii przez firmę a raczej to firma dostaje dofinansowanie na to by koszty studiów pracownika zmniejszyły się do minimum. Co to oznacza, że firma w zależności od jej rozmiaru ( ilości zatrudnianych osób -- duże, średnie czy małe przedsiebiorstwo) dostaje dofinansowanie na twoje studia, jednak jak wiadomo nawet w unii nic za darmo. W zamian za to dofinansowanie firma zobowiazuje się do wypełniania różnych dokumentacji, najczęściej sprawozdzań, ankiet itp. Często firmy nie chcą takich dofinansowań. Pierszy powód: sprawozdania sa często obszerne i niestety zachwiany zostaje roboczodzień któregoś pracownika najczęściej administracyjnego ( czas to pieniądz ! :), drugi powód: konieczność udzielania informacji którymi firmy nie koniecznie chcą się dzielić.

Jeżeli chodzi o stwierdzenie binkowa że 'chyba nie chcesz być niewolnikiem pracodawcy?"

Nie zgadzam sie z tobą, to nie działa na zasadzie niewolnictwa tylko na zasadzie lojalności. Jaki interes miał by pracodawca w kształceniu cię gdyby niemiał pewności że po studiach nie skorzysta z twojej wiedzy a ty przejdziesz np. do lepiej płatnej pracy gdyż zdobyłeś wykształcenie???

U mnie umowa podpisana jest na 3 lata od momentu ukończenia studiów, w moim przypadku to 5 lat 2 lata magisterki + 3 lata wynikajace z umowy...

Jeżeli chcesz zwolnić się wcześniej poprostu musisz pokryć koszty studiów które firma przez te lata za ciebie ponosiła. Oczywiscie w umowie musi być oznaczone na podstawie jakich artykułów KP jesteś zobowiązany zwrócic ta kwotę. Napewno Art.52 ( bo to jest zwolnienie za ciężkie naruszenie przepisów - potocznie "nagana" ) lub Jeżeli wypowiesz umowe na własna prośbę ( czyli zrezygnujesz świadomie z pracy ) jeżeli będzie to np zwolnienie z winy pracodawcy np. przy np trudnej sytuacji finansowej firmy będą chcieli zmniejszyc ilość zatrudnionych i padnie na ciebie to nie masz obowiazku zwracac kosztów studiów. (tylko dopilnuj tego w umowie o świadczenie podnoszenia kwalifikacji pracownika

Moim zdaniem takie zapisy są logiczne.

Aha Gosiek jak bys załatwiała w firmie dofinansowanie to pamietaj o tym że powinni ci równieź zwrócic koszty dojazdu, i zapłacic diete, do tego w ostatnim roku studiowania przysługuje ci 21 dniu dodatkowego urlopu na przygotowanie sie do obrony itd...

Ja mam dofinansowana szkołe w 100% tj 1800zł za semestr

+ za każyd weekend w szkole zwrot za paliwo... (najczęściej pracodawcy dofinansowują podróż pociagiem lub autobusem wtedy musisz przedstawic bilet do rozliczenia ) wg ustalonej stawki czyli np w piatek sobote niedziele jade w sumie 240 km to jest mnożone przez stawkę 0,86 i wychodzi ci kwota do zwrotu... + 3 diety dzienne to około 25zł za dzień no to prawie 3 stówy przy takim 3 dniowym wyjeździe mi wpada... opłaca się. Przy 2 dniowym to ok 2 stówki. Pomysl że 3 weekendy w miesiącu będziesz w szkole :) to masz prawie 900zł misiecznie

Więc naprawdę nie myślałabym w ten sposób ... że niewolnik... :) bzdura. Z każdej umowy muszą płynąć obustronne korzyści. bo gdyby tego nie było to po co taka umowa?? To nie karitas tylko firma - nastawiona przeciez na zysk nie tylko w postaci pieniażków ale równiez kapitału intelektualnego...

Nie słyszałam o dofinansowaniach studiów z unii tak poprostu dla osoby fizycznej... ale z wiadomych powodów nie znam tego tematu tak dokładnie :)

Pozdrawiam

zadko sięzdarza, ze pracodawca wychodzi z taka inicjatywą. Raczej pracodawca, czeka na gotowe. Przyjdzie student, i moze raczę dać mu pracę, mimo braku doświadczenia.

Witam,

mi się udało zdobyć dofinansowanie studiów, ale podyplomowych i to z Urzędu Pracy. Trzeba było udowodnić, że jest zasadność skończenia takich studiów i w momencie składania podania trzeba było być bezrobotnym. Dodatkowo, co miesiąc dostaje się około 150 zł w trakcie ich trwania. Pracodawcy czasami też dofinansowują studia, ale to tylko ich dobra wola.

Pomoc, a raczej informację o takiej możliwości uchwyciłam od znajomej pracującej w biurze rachunkowym w Gdańsku ;)

Mój znajomy rok temu dostał sie na studia podyplomowe, które były finansowane przez UE. Warunkiem do spełnienia, żeby nie oddawać kasy było zdanie wszystkich egzaminów.

Dofinansowanie studiów z funduszy Unii Euripejskiej jest jak najbardziej możliwe, chociaż w większosci przypadków tzw. beneficjentem jest jednostka akademicka, która dostaje dofinansowanie np na stworzenie programu edukacyjnego poprawiającego szansę na rynku pracy czy kompenencje zawodowe. W tego typu przypadkach fundusze unijne pochodzą z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki czy też z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Warto mieć jednak świadomość, że wiele się może zmienić od 2014 roku, bo wchodzi zupełnie nowy budżet unijny na lata 2014-2020.

Inną formą pomocy, ale już nie unijnej, jest kredyt studencki - tani kredyt pozwalający na uzyskiwanie środków finansowych w trakcie studiów, udzielany np. przez PKO BP.

Mój znajomy rok temu dostał sie na studia podyplomowe, które były finansowane przez UE. Warunkiem do spełnienia, żeby nie oddawać kasy było zdanie wszystkich egzaminów.

Te egzaminy na studia podyplomowe trzeba było zdawać w pierwszych terminach?

Są, są takie dofinansowania, jak najbardziej, choć pewnie zależeć to może od wielu różnych czynników i na każdej uczelni może to wyglądać nieco inaczej, warto nawet poczytać o dofinansowaniach studiów podyplomowych na konkretnych uczelniach, a można się naprawdę pozytywnie zdziwić. Oczywiście zazwyczaj są to ograniczone środki oraz rzecz jasna trzeba spełniać szereg wymagań, ale da się.