Recommended Posts

Znalazłam ofertę plantacji choinek, która sprzedaje kwatery z choinkami o wysokości 120-260 w cenie 14 zł/szt (bez względu na wysokość drzewka, ale oferta dotyczy kwatery zawierającej 2800-3000 szt choinek - świerk pospolity - nadal najpopularniejsza choinka w Polsce?). Aby skorzystać z oferty należy do lipca wpłacić 10% wartości transakcji, we wrześniu kolejne 20% i pozostałe 70% przed rozpoczęciem wycinki. Sprawdziłam ceny w latach ubiegłych i za choinkę można w detalu skasować średnio 70 zł. Koszt wynajęcia placu handlowego przy jednym z hipermarketów w Bydgoszczy to 2000zł za grudzień. Koszt transportu kolejne 3000zł. Koszt zatrudnienia sprzedawców (2 osoby) ok. 8000zł.

Czego nie uwzględniłam w swoim planie? Na co zwrócić jeszcze uwagę aby nie żałować po niewczasie? Na pierwszy rzut oka wkładam 42000 tysiące, ale czysty zysk oscyluje ok. 150000zł. W razie gdyby okazało się, że nie uda się sprzedać wszystkich choinek plantacja daje możliwość eksploatacji kwatery w kolejnym sezonie, za dopłatą 5000 zł (mniejsze choinki w tym czasie rosną... a wraz z nimi średnia cena sprzedaży :-)

Zdaję sobie sprawę, że konieczne będzie wystartowanie z mega marketingiem, ale w tym zakresie połączone siły plantacji (organizują wsparcie marketingowe w postaci konkursu "Najpiękniejsza Choinka", w którym może brać udział każdy nabywca choinki pochodzącej z ich plantacji) oraz moje możliwości i kontakty spokojnie powinny zaspokoić potrzeby.

Czy nie jest to za piękne, aby było prawdziwe??? Proszę o opinie osoby które miały do czynienia z handlem choinkami!

Naprawdę nie ma tu nikogo, kto mógłby coś podpowiedzieć? Za bardzo się nakręciłam aby dłużej czekać :-) Oferta ważna do 1 lipca, ale na warunkach jakie uzyskałam po wizycie na plantacji grzechem byłoby nie skorzystać, więc jest tak: wpłaciłam 10% wartości zamówienia (kurde: cztery tysiące!). Super właściciel plantacji zgodził się na moje warunki (ten jeden raz na początek :-)

- czyli gdybym do 30 września nie potwierdziła zamówienia na całą kwaterę (3000szt), to będę mogła za te 4000zł zakupić choinki w cenie dla małego hurtu - straty nie będzie żadnej, a tylko skala i niestety dochód kilkadziesiąt razy mniejszy, ale to w ekstremalnym przypadku.

- do końca września, przed potwierdzeniem zakupu i wpłatą kolejnych 20% wartości (8000zł) mogę przyjechać i zobaczyć jak moje choinki ukształtowały się wybarwiły itp - jednym słowem przed ostateczną decyzją mogę ponownie sprawdzić jakość towaru - w tym czasie plantacja zobowiązała się do wykoszenia międzyrzędzi, jeśli będzie taka potrzeba, bo choinki jak ściana: szerokie i wysokie, gdzieniegdzie jakaś trawka się wybiła, ale to szczegół.

Teraz powodzenie przedsięwzięcia w moich rękach - trzeba zakasać rękawy i ogarnąć organizację sprzedaży 3000 szt choinek w wyjątkowo korzystnej cenie (nie muszę od razu miliona zarobić, a przetrzeć szlak ;-)

Jak ten interes wygląda z dystansu obserwatora? Są jeszcze jakieś zagrożenia? Do września mam czas na ewentualne korekty... Please!

Nosi mnie z niepewności i stąd wizyta na plantacji Rezerwat Bobra - choineczki jak malowane, umowa ogrillowana, ruszam przygotowania do autorskiego marketingu! Zastanawia mnie tylko fakt, że nikt się nie odzywa w temacie - brak doświadczeń czy może zazdrosne strzeżenie tematu na szybki zysk?!

Kochani... willa niedaleko playa de los Alemanes zarezerwowana na lipiec! Jakby ktoś z branży choinkowej znalazł się w pobliżu to zapraszam - chętnie porozmawiam na temat, bo warto ;-)) Zapewniam grilla, trunki przywozicie, muzyka do rana!

Marysia odezwij się na pw, jestem zainteresowany Twoim pomysłem, handluje choinkami od 4 lat i ciągle widzę w tym pieniądz. ;) 

Jestem w szoku!!!

Zupełnie się nie spodziewałam, że Hiszpania dla branży handlujących choinkami to niemal jak polskie Dąbki :-)

Przepraszam ogromnie, ale myślałam, że odezwie się jakaś zabłąkana na Hiszpańskim wybrzeżu dusza, a okazało się, że impreza będzie niemal jak w Palma de Mallorca!  Nie mam możliwości pomieścić więcej jak 18 osób - dlatego gdyby ktoś jeszcze był chętny to zapraszam za rok. Może stworzymy taką branżową tradycję? Tylko będę przyjmowała zgłoszenia chętnych przed rezerwacją locum, aby w miarę możliwości wynająć takie, które wszystkich pomieści.... abo może wynajmiemy na tę okazję jakiś rozsądny lokal?!

Co Wy na to?

Witam,

W tym roku chcę po raz pierwszy w życiu otworzyć punkt z choinkami. Miasto ok. 13 tysięcy mieszkańców. Punkt ma znajdować się na parkingu mini galerii. Ile choinek mniej więcej miałbym kupić? Ile % pospolitych, srebrnych i kaukaskich? Proszę o podpowiedź :)

Wystarczy nawiązać współpracę z firmą, która zajmuje się hodowlą choinek. Jeżeli mieszkacie na terenie województwa zachodniopomorskiego to skontaktujcie się z  http://choinki.in/ Nie będziecie tego żałowali.

Sprzedam owczarka, przyuczonego do hodowli choinek 😉

A poważnie - jakie macie ceny?  Od tego zaczynam rozmowę z plantacją... bo bywa różnie, a my chcemy zarabiać, a nie sprzedawać choinki!

Jaka jest oferta przedsprzedaży choinek - ile procent taniej zapłacę rezerwując choinki np. w czerwcu?

Później wizyta na plantacji - zwiedziłam ich już kilkadziesiąt i z jakością bywa zaskakująco różnie.

Jaka jest u Was różnica pomiędzy ceną detaliczną w jakiej sprzedajecie choinki a ceną hurtową - unikam plantacji sprzedających jak leci choinki po 40 złotych w detalu i hurcie, bo raz: sprzedać taką choinkę to problem (jakość), dwa: sprzedając choinki w detalu w cenie hurtowej plantacja "zabija mi" rynek więc dlaczego ja mam umożliwiać jej funkcjonowanie?

Marysiu mam sporo fotek ze spotkania w Iberii!!!

W takim wypadku na pewno musicie rozejrzeć się za sprawdzonym plantatorem, od którego będziecie kupować drzewka świąteczne.  Ja od siebie mogę wam polecić wcześniej tutaj wspomnianą firmę http://choinki.in/ z województwa zachodniopomorskiego. Sam regularnie w okresie świątecznym zamawiam od nich choinki na handel. Mają ładne drzewka i całkiem niezłe ceny.

Kierowanie się rekomendacjami bywa zgubne 😉

Rozejrzyj się w okolicznych plantacjach - te poważne mają strony www na najwyższych miejscach w wyszukiwarkach, mniej popularne (dlaczego?) gdzieś na szarym końcu.

Pozycja w wyszukiwarce to nie wszystko - sprawdź na www plantacji w jaki sposób traktują klienta hurtowego, czy świadczą jakieś usługi dodatkowe, jak długo są na rynku (zwykle plantacje które przemykają jak kometa przez firmament znikają dlatego, że trudno u nich o jakość!).

W niedużym mieście i w dodatku na początek - nie szalej, wystarczy kilkaset sztuk.

Z asortymentem bywa różnie, zależnie od regionu, ale nieduża miejscowość to i najwięcej sprzeda się choinki w średniej cenie: ja ustawiłabym zamówienie na poziomie 400 szt, z tego 250 szt świerk pospolity w różnych wysokościach 100 szt świerka srebrnego i 50 szt jodły.

Świerk pospolity, sprzedawany na polskich plantacjach to zwykle świerk norweski jest najtańszy (mały hurt w przedsprzedaży ok.  19-28 zł (w zależności od wysokości), w sezonie ok 24 - 35 zł/szt, pachnie tradycją i jeśli kupisz bezpośrednio z plantacji, wycinany przed odbiorem, postoi do trzech króli w salonach Twoich klientów;

świerk srebrny kilka złotych droższy, ale spora grupa klientów chce mieć drzewko choć trochę "egzotyczne" - raczej jeden raz, bo inna nazwa i mówiąca prawdę o tym drzewku, to "świerk kłujący" - kłuje do krwi. Często biorą go klienci, którzy mają zwierzęta domowe, bo unikają one kontaktu ze srebrniakiem jak ognia 🙂

Jodła ma najlepszy marketing, bo jak głoszą reklamy: jej igły nie osypują się, najładniej pachnie, ma idealny kształt... Jak jest naprawdę można sprawdzić czytając komentarze w sieci 🙂 Cena jodły jest ok. dwa razy wyższa i moim zdaniem tylko za jedną zaletę: jej igły są naprawdę miękkie, prawie aksamitne. 

Jak będziesz handlował tam pierwszy raz, to musisz odpowiednio wcześniej zadbać o oznaczenie miejsca - wywieś banner reklamowy (dobre plantacje udostępniają takowe przy podpisaniu umowy) już na początku listopada, co pozwoli potencjalnym klientom zakodować sobie miejsce 🙂

Powodzenia :-)