binkow

Jak wybrac najlepszy faktoring?

Recommended Posts

Oferta usług faktoringowych dociera do coraz większej grupy przedsiębiorców, nawet o niewielkich przychodach. Wybór właściwego faktora może sprawiać wielu trudności, gdyż nie jest to usługa tak popularna jak kredyt bankowy, przez co mało o niej wiemy. Może poradzicie na co zwracać uwage wybierając faktora?

Wybierając ofertę firm faktoringowych lepiej zacząć od zapoznania się jakie oferują usługi. Pełna obsługa należności, czyli finansowanie, przejęcie ryzyka, informacja gospodarcza o odbiorcach oraz windykacja.Jakie warunki sa przy współpracy. A na końcu warto zapoznac się z jest ceną i sposobie w jaki jest ustalana. Należy zwrócić uwagę od czego naliczana jest marża oraz prowizja i jakie to stawki.

Wybór odpowiedniej oferty faktoringowej należy zacząć od dokładnego określenia potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie finansowania obrotowego i zarządzania wierzytelnościami. Następnie należy sprawdzić umowy handlowe z odbiorcami, czy nie występuje w nich zakaz cesji wierzytelności, gdyż uniemożliwi to przeniesienie wierzytelności na faktora, co jest podstawą świadczenia usługi faktoringu. Należy też wybrać odpowiednich odbiorców, których wierzytelności będą objęte faktoringiem.

Przed podpisaniem umowy z instytucją finansową warto się upewnić, czy nasi kontrahenci nie odbiorą takiego sygnału negatywnie, jako ukrytego zarzutu pod swoim adresem. Poza tym może to dla nich również oznaczać konieczność większej dbałości o terminy płatności.

Jednak zawarcie umowy faktoringowej formalnie nie zmienia żadnych relacji między faktorantem a jego kontrahentami i nie wymaga ich akceptacji.

Na początku należy zwrócić uwagę na okres obowiązywania umowy. Może to być czas określony lub nieokreślony. Jeżeli jest to czas określony konieczne jest zaznaczenie w umowie o jak długi okres chodzi i jaka jest procedura, jeśli zdecydujemy się po upływie tego czasu na jej przedłużenie. Warto się też dowiedzieć, jaka będzie procentowa wysokość wykupywanych faktur. Ważne jest również wysokość marży i prowizji.

Istotne dla przedsiębiorcy przy wyborze oferty faktoringu powinno być, czy faktor zastrzega kaucję gwarancyjną i w związku z tym za nabytą wierzytelność zapłaci przedsiębiorcy (faktorantowi) jedynie zaliczkę, a resztę, czyli wspomnianą kaucję zwolni dopiero po uzyskaniu świadczenia od dłużnika. Wariant ten znacznie ogranicza efekt poprawy płynności finansowej dostawcy.

Źródło: Gazeta Podatkowa

Najlepszy faktoring...

Czy chodzi o najlepszą ofertę faktoringową, czy tez może o najlepszy typ produktu faktoringowego, który najlepiej będzie dostosowany do potrzeb twojej firmy ?

Bez względu na to, jaka będzie odpowiedź na zadane wyżej pytania, warto na początku zastanowić się nad podstawowymi potrzebami twojej firmy.

Czy interesuje nas tylko finansowanie?

Czy handlujemy z kontrahentami zza granicy?

Czy może też potrzebny jest nam dodatkowo wachlarz innych usług jak przejęcie ryzyka, ochrona kredytowa, przejęcie zarządzania spłatami kontrahentów, itp...

Takich pytań pojawia się naprawdę sporo.. może więcej szczegółów ??

A tymczasem więcej o faktoringu na Faktoring blogu.

Przy wyborze firmy faktoringowej powinniśmy zwrócić uwagę na to:

- czy faktor podchodzi indywidualnie do swoich klientów, czy działa według sztywno utartych schematów,

- czy proces zawierania umowy jest tak samo długi i uciążliwy jak pozyskiwanie kredytu w banku - tony dokumentów, wniosków, spowiadanie się ze wszystkiego...

- jak kształtują się koszty, czy występuje duże rozproszenie, czy są one skoncentrowane, jasne i czytelne,

- oferowane usługi

- długość obowiązywania umowy oraz możliwości jej wypowiedzenia

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat faktoringu i/lub nawiązać współpracę ze sprawdzonym faktorem– nie wahaj się skontaktować ze mną:

marta.factor@wp.pl

Pozdrawiam

Marta

Dużo można by pisać na temat wyboru faktoringu, to jest zawsze bardzo indywidualna kwestia ponieważ, każda firma jest inna i ma inne oczekiwania. Dlatego nie ma prostych odpowiedzi.

Może warto skorzystać ze wsparcia wyspecjalizowanego brokera?

www.marvelbroker.pl

Gość Aida

Najlepiej myślę będzie, jak skontaktujesz się z doradcą. W tej dziedzinie świetnie doradzają specjalisci z Breslau Finance Group- wiem, bo korzystałam. Poczytaj sobie o nich, maja stronę internetową breslaufinance.pl

Gość kondziel
Najlepiej myślę będzie, jak skontaktujesz się z doradcą. W tej dziedzinie świetnie doradzają specjalisci z Breslau Finance Group- wiem, bo korzystałam. Poczytaj sobie o nich, maja stronę internetową breslaufinance.pl

Świetna strona! Fajnie, że przedsiębiorcy w Polsce są informowani o takich rozwiązaniach... możliwe, że podniesie to stabilność finansową wielu przedsiębiorstw

Znalazłem bardzo fajny zestaw poradników, z których można dowiedzieć się bardzo wiele o samym faktoringu i na co zwracać uwagę podczas korzystania z tej usługi: http://www.pragmatycznie.pl/poradnik/

Bardzo przydatna strona. Jestem przedsiębiorcą i od długiego czasu zastanawiam się nad faktoringiem. Niestety informacji na ten temat w internecie jest bardzo mało, a w kręgu znajomych świadomość usługi jest znikoma. Cieszę się więc, że ktoś podjął się kwestii edukowania...

Podpisujac umowę na faktoring przeczytajcie dokaldnie umowę, w niektórych drobnym druczkiem jest oplata za start usługi w wsyokosci 1000 zł.

z tego co już się dowiedziałem to taniej wychodzi taka usługa w firmie prywatnej niż w banku. mniejsze prowizję i wymagania odnośnie firmy. Polecano mi firmę BIBBY. Nie korzystam z jej usług to nie mam doświadczenia na "własnej skórze"

Polacy są coraz bardziej świadomi jak wygląda usługa faktoringu miedzy innymi dzięki coraz większej ilości blogów i stron na ten temat. Usługa staje się coraz bardziej popularna. Jak wybrać najlepszy faktoring? Nie da się tego napisać w kilku zdaniach. Bardzo dużo zależy od oczekiwań firmy chcącej skorzystać z usługi i indywidualnego podejścia firmy oferującej faktoring. Warto zastanowić się czego oczekujemy, sprawdzić ofertę kilku firm i wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą. Zapraszam do zapoznania się z ofertą i kontaktu z AOW Faktoring S.A.

Usługa faktoringu sama w sobie jest po prostu odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. O tym, że kontrahenci opóźniają się z płatnościami - wiedzą wszyscy. W wielu firmach doprowadza to do zatorów płatniczych. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku firm budowlanych, transportowych - i wszędzie tam gdzie zatrudnionych jest wiele osób którym wypłacić należy pensję, uregulować płatności związane z mediami. Faktoring umożliwia więc zachowanie płynności finansowej. Czy jest to droga usługa? To rzecz względna. Jest to forma kredytowania działalności. Więcej faktoringu poczytać można na tym forum http://www.forum-kredytowe.pl/f153/

Faktoring to usługa opłacalna dla wielu, nawet niewielkich firm. Staje się popularna, więc warto zapoznać sie z podstawowymi zagadnieniami na ten temat i korzystać, bo warto jednak. Sama znalazłam ten blog o faktoringu i wpisy, któe rozwiały wszelkie watpliwości związane z tym produktem, zasady faktoringu już nie są dla mnie tajemnicą.

Zgadzam się, faktoring jest coraz bardziej popularny w Polsce. Jeśli jednak decydujemy się na tego typu usługę to warto wiedzieć o niej jak najwięcej. Poczytać w sieci, udać się do firmy która takie usługi świadczy czy też porozmawiać z doradcą finansowym. Moja firma przez pewien czas korzystała z mbanku jest jednak wiele firm nawet prywatnych, które się tym zajmują. Wszystko zależy od stanu firmy, bo w bankach z tego co się orientuję mają bardziej wygórowane warunki.