Zaloguj się, aby obserwować  
linka

Niższy ZUS

Recommended Posts

Powiedzcie mi jak to wygląda z niższym Zusem dla kogo on jest i czy trzeba spełniac jakieś warunki? Słyszałam jeżeli założe działalność gospodarczą nie będe musiała płacić ponad 800zł jak to teraz płacą inni tylko o wiele mniej. Prawde mówiąc nie chciałam zakładać działalność bo ten ZUS mnie przerażał ale teraz jeżeli są mniejsze składki to chyba się skusze. Czy płacą niższy ZUS będę mieć wszyskie przywileje takie jakbym płaciła normalny ponad te 800zł?

Niższy ZUS - ok. 270 zł - płacić możesz gdy jest to twoja pierwsza działalność gospodarcza lub gdy miałeś przerwę w jej prowadzeniu, okres to chyba 5 lat. Należy pamiętać, że ulga dotyczy wyłącznie powyższych składek na ubezpieczenie społeczne i pośrednio na ubezpieczenie wypadkowe. Nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej przewidziano możliwość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności. Zniżka ta wynosi 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Nie tylko prowadzący typową firmę produkcyjną czy handlową, ale też osoby wykonujące wolny zawód mogą przez dwa lata płacić niższe składki. Za wolny zawód uznać należy "pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny"

zródło bankier.pl

Nowych przepisów nie zastosują przedsiębiorcy, którzy wykonywać będą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Dla nich nie ma niższego Zusu.

Niższy Zus przez dwa lata daje dla przedsiębiorcy szanse wybicia się na rynku. Na początku gdy otwieramy firme jest bardzo ciężko zapłacić zusowi te 800 zł. Wiadomo, gdy otwieramy biznes odrazu nie ma dużych obrotów, a opłaty są spore więc taka ulga jest dobrym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców.

Niższy Zus dla nowych firm przez dwa lata daje troche czasu na rozkręcenie biznesu. Mysle, że warto w takim razie spróbować wkońcu jak sie nie uda zawsze można zamknąć działalność. Tylko powiedzcie mi jeżeli bede przez dwa lata prowadzić działalność płacąc niższy zus to jak będzie z emeryturą? Czy po tych dwóch latach będe miec prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (jest ogłaszana przez ZUS 4 razy w roku, na okresy luty-maj, czerwiec-sierpień, wrzesień-listopad i grudzień) dla większości osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, która nie może być niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie wynosi ona 1770,82 zł.

W związku z tym składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy tych osób (liczone od tej podstawy) za okres wrzesień-listopad tego roku (opłacane do ZUS odpowiednio do 10 października, listopada i grudnia) nie mogą być niższe od kwot:

• na ubezpieczenie emerytalne 345,66 zł (19,52 proc. podstawy wymiaru),

• na ubezpieczenia rentowe 106,25 zł (6 proc. podstawy wymiaru),

• na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe 43,39 zł (2,45 proc. podstawy wymiaru),

• na Fundusz Pracy 43,39 zł (2,45 proc. podstawy wymiaru).

Fajny artykuł warto go przeczytać. Otwierając pierwszy swój biznes taka ulga pozwala wystartować nowej firmie. Wiadomo na początku nie ma dużych obrotów, a opłacenie całej składki jest bardzo kosztowne. Płacąc niższy Zus człowiek jest stanie zrobic również inne ważne opłaty.

Witam

Może ktoś się orientuje jak jest z wypłatą chorobowego w przypadku płacenia niższych składek na zus (z tytułu nowo otwartej działalności)? Czy świadczenie chorobowe i zasiłek macierzyński przysługują na tych samych zasadach i w tej samej wysokości co przy normalnych składkach?

Jeśli jesteś ubezpieczony z ubezp.chorobowego min przez 180 dni i nie masz opóźnień w płatnościach to zus wypłaci ci za.chorobowy lecz podstawa do jego wypłaty jest kwota od której płacisz składki , czyli podstawa to 30% najniższego wynagrodzenia.

ZUS to dla mnie temat drażliwy - jestem w bogatszym niż Polska kraju i słowo nigdzie nie spotkałam żadnych marmurów i tych cudów na patyku jakie sobie fundują oddziały ZUS w karaju. Mój młodszy syn nie może zrozumieć jak to jest, że jest w Polsce demokracja i swobody obywatelskie i coś takiego jak ZUS - w końcu każdy powinien mieć wybor - OFE miały zmienić naszą rzeczywistość, ale niestety powoli padają.

Since the beginning of rappelz rupees,time never has there been another with my mind, my heart, my eyes, my ears, my hands, my hair, my mouth. None that came before, none that live today, and none that come tomorrow can walk and talk and move and think exactly like me. All men are my brothers yet I am different from each. I am a unique creature.I am nature's greatest miracle.Although I am of the animal kingdom, animal rewards alone will not satisfy me. Within me burns a flame, which has been passed from generations uncounted and its heat is a constant irritation to my spirit to become better than I am, and I will. I will fan this flame of dissatisfaction and proclaim my uniqueness to the rappelz rupees world.

replica sunglasses,

None can duplicate my brush strokes, none can make my chisel marks, none can duplicate my handwriting, none can produce my child, and, in truth, none has the ability to sell exactly as I. Henceforth, I will capitalize on this difference for it is an asset to be promoted to the fullest.I am nature's greatest miracle.Vain attempts to imitate others no longer will I make. Instead will I place my uniqueness on display in the market place. I will proclaim it, yea, I will sell it. I will begin now to accent my differences; hide my similarities. So too will I apply this principle to the goods I sell. Salesman and goods, different from all others, and proud of the difference.I am a unique creature of nature.replica sunglasses

maple story power leveling,

I am rare, and there is value in all rarity; therefore, I am valuable. I am the end product of thousands of years of evolution; therefore, I am better equipped in both mind and body than all the emperors and wise men who preceded me.But my skills, my mind, my heart, and my body will stagnate, rot, and die lest I put them to good use. I have unlimited potential. Only a small portion of my brain do I employ; only a paltry amount of my muscles do I flex. A hundredfold or more can I increase my accomplishments of yesterday and this I will do, beginning today.maple story power leveling

world of warcraft gold,

Nevermore will I be satisfied with yesterday's accomplishments nor will I indulge, anymore, in self-praise for deeds which in reality are too small to even acknowledge. I can accomplish far more than I have, and I will, for why should the miracle which produced me end with my birth? Why can I not extend that miracle to my deeds of today?

I am nature's greatest miracle.I am not on this earth by chance. I am here for a purpose and that purpose is to grow into a mountain, not to shrink to a grain of sand. Henceforth will I apply all my efforts to become the highest mountain of all and I will strain my potential until it cries for mercy.world of warcraft gold

wedding dresses,

I will increase my knowledge of mankind, myself, and the goods I sell, thus my sales will multiply. I will practice, and improve, and polish the words I utter to sell my goods, for this is the foundation on which I will build my career and never will I forget that many have attained great wealth and success with only one sales talk, delivered with excellence. Also will I seek constantly to improve my manners and graces, for they are the sugar to which all are attracted.I am nature's greatest miracle.wedding dresses

Atlantica gold,

I will concentrate my energy on the challenge of the moment and my actions will help me forget all else. The problems of my home will be left in my home. I will think naught of my family when I am in the market place for this will cloud my thoughts. So too will the problems of the market place be left in the market place and I will think naught of my profession when I am in my home for this will dampen my love.There is no room in the market place for my family, nor is there room in my home for the market. Each I will divorce from the other and thus will I remain wedded to both. Separate must they remain or my career will die. This is a paradox of the ages.Atlantica gold

można dostać jakoś więcej informacji na ten temat zus w uk? Czy ktoś to przetestował i czy jest to w pełni legalne?

Tak, jest to w pełni legalne. Można całkowicie wyrejestrować się z ZUS-u bez konsekwencji.

W tym przypadku trzeba mieć zatrudnienie w Wielkiej Brytanii (co nie wiąże się z pobytem w tamtym kraju), do której będą odprowadzane składki. Firmę prowadzi się w Polsce na takich samych zasadach jak wcześniej, z tym komfortem, że ZUS nie ma prawa kontrolować przedsiębiorcy.

Oszczędność w skali roku to ok. 10 000zł, miesięczny abonament to 499zł (zamiast 900zł - składki w ZUSie) z możliwością obniżenia nawet do 0zł.

Najlepiej skontaktować się z konsultantem, który wszystko wyjaśni na czym dokładnie to polega:

www.optigen.pl

Można również tutaj znaleźć inf. na ten temat oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

http://redukcja-zusu.like.pl

Gość Joachim

Czy legalne czy nie i co to radziłbym zweryfikować z fachowcem, ktory zajmuje sie takimi zagadnieniami na codzień i zna się na rzeczy. Polecam kontakt z doradcą podatkowym, bo z ZUSem nie ma żartów. Ja korzystam z porad Breslau Finance Group- są świetni w tym co robią. Ogromna wiedza, ogromne doświadczenie, naprawdę warto do nich podejść, bo potrafia pomóc. Kontakt znajdziesz na breslaufinance.pl

Gość Gość
Tak, jest to w pełni legalne. Można całkowicie wyrejestrować się z ZUS-u bez konsekwencji.

W tym przypadku trzeba mieć zatrudnienie w Wielkiej Brytanii (co nie wiąże się z pobytem w tamtym kraju), do której będą odprowadzane składki. Firmę prowadzi się w Polsce na takich samych zasadach jak wcześniej, z tym komfortem, że ZUS nie ma prawa kontrolować przedsiębiorcy.

Oszczędność w skali roku to ok. 10 000zł, miesięczny abonament to 499zł (zamiast 900zł - składki w ZUSie) z możliwością obniżenia nawet do 0zł.

Najlepiej skontaktować się z konsultantem, który wszystko wyjaśni na czym dokładnie to polega:

www.optigen.pl

Można również tutaj znaleźć inf. na ten temat oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

http://redukcja-zusu.like.pl

1. Uważałbym z tym zatrudnieniem za granicą, bo dla mnie jako laika śmierdzi to kilometr. Jeśli jestm zatrudniony to powinienem otrzymywać wynagrodzenie a nie przesłać te 500 zł komukolwiek. Jakbym był Polskim Sądem albo ZUSem to od razu bym kwestionował na podstawie przepływów pieniężnych realność i tym samym ważność takiej umowy i naliczył zaległe składki w interesie systemu i możecie tu mnie mnie psy wieszać ale tak bym zrobił.

2. Straszenie 900 zł Zusem to strachy na lachy. Część tych 900 zł to składka na ubezpieczenie zdrowotne, czyli odliczamy ją sobie w znacznej części od podatku dochodowego (7,75% od podstawy, gdzie ub. zdr. to 9%) czyli ok 200 zł. Więc płacimy o 200 zł niższy. czyli już mamy 700 zł ZUSu , a nie 900.

3. Całość składek na ubezpieczenia społeczne są de facto naszym kosztem - możemy je odliczyć od dochodu. Tym samym płacimy niższy podatek dochodowy. Więc 18% x ok. 650 (suma składek na ub. społeczne) = ok. 115 zł.

Więc realnie płacimy tego zusu 585 zł.

Teraz trzeba sobie zadać pytanie, czy warto za te 85 zł kombinować. Jasne - wciągnijmy innych nie będziemy płacili nic - piramida?.

Można wieszać psy na ZUSie , systemie podatkowym itd. , sam to robie ale nie dajcie się naciągać. Dziś jest takie prawo unii - jutro może być inne. Nie mam lepszego zdania o unijnej biurokracji i systemie prawnym niż o naszym własnym.

Gość atmo
1. Uważałbym z tym zatrudnieniem za granicą, bo dla mnie jako laika śmierdzi to kilometr. Jeśli jestm zatrudniony to powinienem otrzymywać wynagrodzenie a nie przesłać te 500 zł komukolwiek. Jakbym był Polskim Sądem albo ZUSem to od razu bym kwestionował na podstawie przepływów pieniężnych realność i tym samym ważność takiej umowy i naliczył zaległe składki w interesie systemu i możecie tu mnie mnie psy wieszać ale tak bym zrobił.

2. Straszenie 900 zł Zusem to strachy na lachy. Część tych 900 zł to składka na ubezpieczenie zdrowotne, czyli odliczamy ją sobie w znacznej części od podatku dochodowego (7,75% od podstawy, gdzie ub. zdr. to 9%) czyli ok 200 zł. Więc płacimy o 200 zł niższy. czyli już mamy 700 zł ZUSu , a nie 900.

3. Całość składek na ubezpieczenia społeczne są de facto naszym kosztem - możemy je odliczyć od dochodu. Tym samym płacimy niższy podatek dochodowy. Więc 18% x ok. 650 (suma składek na ub. społeczne) = ok. 115 zł.

Teraz trzeba sobie zadać pytanie, czy warto za te 85 zł kombinować. Jasne - wciągnijmy innych nie będziemy płacili nic - piramida?.

Można wieszać psy na ZUSie , systemie podatkowym itd. , sam to robie ale nie dajcie się naciągać. Dziś jest takie prawo unii - jutro może być inne. Nie mam lepszego zdania o unijnej biurokracji i systemie prawnym niż o naszym własnym.

Gość Guest_atmo_*

Te 499 też możesz dać w koszty, bo rozumiem, że na to masz rachunek.

Świadczenia masz większe i szybciej z Angli niż z Polski.

Zastanawiam się, czy zdrowotną składkę w Polsce należy dalej płacić przy działalności gospodarczej i takiej optymalizacji?

Jeśli weźmiemy pod uwagę Anglię to aby tam płacić tzw.zus i pracować w Polsce to trzeba być w Anglii zatrudnionym na co najmniej 3/4 etatu umowa na stałe a nie samozatrudnienie.

Pojawiła się nowa ciekawa opcja. Czytaliście o http://www.usakorporacja.pl/ ?

Działa to na podobnych zasadach jak AIP, z tym, że koszty prowadzenia tam działalności są mniejsze.

Czy ktoś ma z nimi umowę? Jak to wygląda od wewnątrz? Szczerze mówiąc mam serdecznie dosyć polskiego zusu...

Nie mam umowy, ale powinno być wszystko ok. Zbadałem kim oni są i faktycznie zajmują się biznesem od dawna. Wysłałem kilka pytań na formularz i odpowiedzili nawet na te trudne, niewygodne i odpowiedzieli prawdę. Np. że oni pokrywają koszty podatkowe u siebie, a w Polsce każdy za nie odpowiada sam...