Zaloguj się, aby obserwować  
mentoras

Przedsiębiorcza kobieta w ciąży ?

Recommended Posts

Chciałem zapytać jakie są Wasze opinie na ten temat (poniżej artykuł/y) :

http://www.ciazowy.pl/artykul,zalozyc-firm...azy,1392,1.html

Znalazłem też gdzieś szybką kalkulację, zrobioną przez jedną internautkę:

"W tej chwili maksymalna podstawa wymiaru (do składki chorobowej) wynosi ok 8000 zł i to jest kwota, od której trzeba obliczyć należne składki na całe ubezpieczenie społeczne - w sumie wychodzi mi, że składka za ubezpieczenie społeczne przy tej podstawie wyniesie ok 2200 zł, do tego jeszcze trzeba doliczyć zdrowotne - min. to ok 250 zł (ale nie wiem czy nie trzeba też liczyć od wyższej podstawy, tak jak w składce społecznej).

Więc ostatecznie cała składka na zus będzie w granicach 2,5-3 tys zł/ miesiąc.

Tylko żeby mieć prawo do świadczenia chorobowego trzeba opłacać składki przez min. 6 miesięcy, przy czym jeśli w danym miesiącu spóźnimy się z wpłatą o choćby jeden dzień, to naliczanie zaczyna się od początku. Z zasiłkiem macierzyńskim to nie wiem jak jest.

Ale to i tak się opłaca - płacić nawet te 3 tysiące przez 6 miesięcy = 18 000, a potem doimy z zusu powiedzmy 2 miesiące chorobowego ok 5200 zł netto/mies + 5 miesięcy macierzyński ok 6500 zł netto/mies (trzeba odliczyć podatek) = ok 43 000 zł - od tego trzeba jeszcze odliczyć zus, który płacimy podczas chorobowego.

Wiec w sumie wychodzimy na czysto: 43 000 - 18 000 - 6000 = 19000 zł czyli średnio ok 2700 miesięcznie."

Przy czym trzeba wziąć pod uwagę że jedna rzecz się zmienia na pewno...

"...Tylko żeby mieć prawo do świadczenia chorobowego trzeba opłacać składki przez min. 6 miesięcy..."

Teraz to 3 m-ce...

Czy ktoś z Was myślał o takiej formie zatrudnienia?

Na Naszym przykładzie wygląda to tak że, moja narzeczona jest w ciąży, odstawiła pracę na etat, tak czy inaczej planujemy otworzenie własnej działalności, więc nie mówię tu o żadnej fikcyjnej firmie, tylko takiej która na początku przyniesie dochód na poziomie kosztów składek. Ciekaw jestem jak to wygląda z punktu widzenia ZUSu, jak się bronią przed tym i czy są jakieś kruczki prawne o których początkujący przedsiębiorca może nie wiedzieć...

I podstawowe pytania:

Ile minimalnie trzeba teraz płacić składek aby uzyskać zaisłek macierzyński (działalność która została założona w trakcie ciąży) ?

Jak liczony jest zasiłek macierzyński?

Słyszałam o tym i wcale się nie dziwię, że ludzie z tego korzystają.

Prawnicy ogłaszają się w internecie, że pomagają to ogarnąć, oczywiście za stosowną opłatą

W dalszym ciągu z systemu prawnego nie usunięto tego bubla. Nadal kobiety płacą przez kilka miesięcy bardzo wysoki ZUS, a później środki są wypłacane w kwocie 6 tysięcy miesięcznie przez długi okres czasu. To śmieszne, ale tak budżet jest wykorzystywany przez wiele kolejnych lat i setki osób. I w jaki sposób ZUS ma sprawnie funkcjonować?

Tylko mierzenie tutaj wszystkich jedną miarą jest niesprawiedliwe i krzywdzące dla kobiet, które latami prowadzą działalność i opłacają składki. Chociaż zgadzam się z tym, ze za kobiety zakładające firmę na miesiąc przed porodem , tylko w celu wyłudzenia zasiłku, powinni się wziąć i to szybko.

Aktualnie nie ma już takiej możliwośći.

Z jednej strony jest to dobre rozwiazanie ale z drugiej strony wiele przedsiębiorczych kobiet prowadzących firmę nie ma możliwości skorzystania z większego zasiłku.

Warto jest zastanowić się jeszcze nad dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Możecie sobie poczytać o nim tutaj:

https://superpolisa.pl/faq/ubezpieczenia-zdrowotne/

Płaci się 100 - 150 zł miesięcznie a ma się darmowe wizyty do wszystkich lekarzy.

Czyli przepisy się już zmieniły? Ja się tylko zastanawiam dlaczego płacąc składkę na chorobowe dostaję za dzień na L4 jakieś śmieszne kilkadziesiąt złotych

Nie wiem jak jest teraz ale z doświadczenia wiem że przy prowadzeniu działalności gospodarczej zasiłek macierzyński nie przysługiwał a emerytura po 15 latach pracy na własny koszt wynosi 960 zł. Zwolnienia są płatne i później rodzinne na dziecko. Przynajmniej tak było Warto iść do ZUSu i dowiedzieć się o szczegóły.