Zaloguj się, aby obserwować  
candy

Umowa o dzieło

Recommended Posts

Mam podpisać umowe o dzieło. Na co mam zwrócić uwage przy podpisywaniu jej? Jest to praca zlecona przez internet. Zlecenie te zajmie mi 2 dni. Co powinno znależć sie w takiej umowie? Może macie wzór takiej umowy?

Będe wdzięczna o rady gdyż nigdy nie podpisywałam takiej umowy i nie mam o niej pojęcia.

Aby uniknąć uznania umowy o dzieło za umowę zlecenia trzeba odpowiednio określić w umowie jej przedmiot.

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o dzieło nie otrzymuje wynagrodzenia za wykonanie dzieła (egzemplarza utworu), ale za przeniesienie praw do utworu (umowa zbycia praw autorskich, licencja). Umowa o dzieło określa jedynie warunki, na których twórca wykona dzieło, oraz termin, w którym przeniesie prawa autorskie do wykonanego dzieła. Wynagrodzenie zaś zostaje wypłacone za prawa autorskie.

Jak w każdej umowie należy bardzo precyzyjnie określić strony umowy. Umowa powinna również zawierać dokładny opis zamawianego dzieła. Strony powinny określić zakres współpracy. W umowie należy również określić termin jaki wykonawca ma na sporządzenie dzieła. Termin ten można określić w różny sposób np. do końca miesiąca, do dnia ……., w przeciągu 3 miesięcy. Umowa o dzieło jest umową odpłatną. Dlatego koniecznie w umowie trzeba wskazać wysokości wynagrodzenia oraz terminu i sposobu jego zapłaty. Strony powinny własnoręcznie podpisać umowę.

Jednak nie każda czynność może być przedmiotem umowy o dzieło. To bardzo ważne, gdyż kwalifikacja umowy – jako zlecenia lub umowy o dzieło - może być przedmiotem sporu zarówno z wykonawcą, jak i z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Prawnicy „zlecenie” nazywają „umową starannego działania”, a „dzieło” – „umową rezultatu”.

Umowa o dzieło, to rodzaj umowy zawierany jest w przypadku zlecenia wykonania konkretnego dzieła, np. opracowanie raportu, wykonanie tłumaczenia, namalowanie obrazu, wygłoszenie wykładu. Istnieje rzeczywisty rezultat pracy: raport, tekst tłumaczenia, obraz, dwugodzinny wykład.

Po podpisaniu umowy musisz zwrócić uwage jak bedzie z podatkiem. W przypadku umów o dzieło płacona jest zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 19%. Musisz zwrócić uwagę na to kto ma odprowadzić podatek - czy zleceniodawca czy zleceniobiorca. Jeśli zleceniobiorca to Twoje dochody powinny być umniejszone o te 19% ponieważ powinieneś je oddać urzędowi podatkowemu.

A jeżeli podatek ma zapłacić osoba, która wykonuje zlecenie to płaci te 19% w ciągu miesiąca do US? I czemu to nazwane jest zaliczką? Czy to znaczy, że to nie wszystko co musimy oddać US?

Po pierwsze w przypadku [link usunięty] nie mówimy o zleceniodawcy ani o zleceniobiorcy bo tych terminów używa się w przypadku umowy zlecenia.

A zaliczka na podatek jest w tej kwocie odprowadzana i potem albo dostajesz zwrot albo nie przy rozliczeniu rocznym.

Warto zajrzeć na [link usunięty] Tam dokładnie dowiesz się czym się różni umowa o dzieło od umowy zlecenie i na co trzeba zwrócić uwagę. Oczywiście, nie podpisuj niczego bez wcześniejszego przeczytania umowy!

To, że masz umowę o dzieło nie oznacza od razu że ma ona być jakaś lipna. Ale dobrze jest wiedzieć coś więcej, więc albo dopytaj czego nie wiesz w biurze rachunkowym, albo poczytaj w internecie.

Ostatnio na jednej stronie przeglądałam http://www.praca-szczyrk.pl/, ale w innych działach jest właśnie sporo artykułów na temat prawa pracy.

W necie masz mnóstwo gotowych wzorów takich umów - i na tym radzę bazować. Jeśli przekazujesz prawa autorskie, to możesz podjąć koszty w wysokości 50%, co oznacza, że podatek będzie bardzo niski. Do tego nie jest naliczany żaden ZUS, tak jak przy umowie zlecenie. Umowa o dzielo się naprawdę opłaca.

To ja odeślę Cię tutaj http://poradnikprzedsiebiorcy.pl/pobierz/umowy. Masz tam darmowe wzory różnych umów. Możne je sobie ze strony pobrać. I w ogóle rzuć okiem na portal, bo prezentują mnóstwo ciekawej wiedzy związanej z prowadzeniem biznesu - z zakresu księgowości, prawa podatkowego, prawa gospodarczego, prawa pracy i nie tylko.