goli

Kradzież pomysłów...

Recommended Posts

Witam.

Mam takie pytanko skierowane głównie do osób, które miały już do czynienia z różnego rodzaju inwestorami.

Chodzi o to, że od pewnego czasu zastanawiam się poważnie nad poszukiwaniem inwestora, ale mam pewnie obawy z tym związane - jaka jest pewność, że po przedstawieniu swojego pomysłu na biznes i całego planu jego rozwoju, potencjalny inwestor nie podziękuje mi na tym etapie a po cichu zrealizuje mój projekt we własnym zakresie tak aby nie musieć się dzielić ze mną zyskami? ;]

Jeśli idziesz do inwestora myśląc, że ten da Ci pieniądze na Twój biznes, prawdopodobnie darzysz go jakims zaufaniem.

Jeżli potencjalny inwestor nie wzbudza twojego zaufania, po prostu do niego nie idź. Wybierając inwestora spójrz na jego marke, czy jest znany. Jeśli tak to nie powinnien ukraść twojego pomysłu bo tylko sobie zaszkodzi.

nie powinnien ukraść

To dość oczywiste, aczkolwiek rzeczywistość bywa brutalna, szczególnie gdy chodzi o pieniądze...

Chodzi mi bardziej o możliwość zabezpieczenia się przed taką sytuacją. Może jakaś umowa albo nie zdradzanie wszystkich szczegółów przyszłego biznesu?

Miał ktoś kiedyś do czynienia z venture capital czy aniołami biznesu z podobnymi obawami?

Mając biznes plan umieszczasz tam klauzule poufności. Kontroluje się jego rozchodzenie oraz osoby, które to czytaja.

Jeżeli zakładasz biznes z renomowaną instytucją nie masz raczej czego się obawiać. Firmy te mając ugruntowaną pozycję na rynku i renomę wychodzą z założenia, że nie warto kraść pomysłów. Jeżeli jednak boisz się że może to być wykorzystane dajesz tylko streszczenie biznes planu i dopiero po wstepnej akceptacji i zainteresowaniu potencjalnego wspólnika przedkładasz całość.

Aby zabezpieczyć swój biznes plan przed kradzieżą to zanim pójdziesz do inwestatora stwórz kopie swojego pomysłu. Kopie tą podpisz u prawnika z zaznaczeniem że jest to pierwowzór. Myśle że jest to choć troche dobre rozwiązanie i jakieś zabezpieczenie na wypadek kradzieży.

Zawsze jak nie czujesz się bezpieczny możesz zaproponować inwestorowi specjalną umowę. Musisz skontaktować sie z prawnikiem który pomoże Ci ją napisać.

Umowa zabraniałaby wykorzystania pomysłu inwestorowi.

Świat biznesu jest okrutny i każdy myśli o własnym zysku. Jeśli musisz poszukac inwestatora to jak juz Ci radzili pomyśl o dobrze sporządzonej umowie z klauzurą, która zabezpieczy twój pomysł przed kradzieżą. Choć nie wiem czy pozniej nie będzie on mógł zrealizować twój pomysł zmieniając kilka drobnych szczegółów?

Ja pracowałam przez jakiś czas w pewnej redakcji, to tam nic nie robiłam nawet na kompie służbowym, bo łatwo było stracić własny pomysł

Wszystko zależy od branży. W elektronice to jest tak, że możesz pokazać urządzenie ale nie pokazywać jego dokumentacji projektowej oraz kodów źródłowych programów. W ten sposób inwestor może tylko ukraść pomysł i wynająć kogoś do zrealizowania podobnego projektu. Jest to jednak dość pracochłonne. Inwestor to najlepszy taki, który się całkowicie nie zna na twojej branży, więc samemu ciężko mu będzie wprowadzić pomysł na rynek. Generalnie to lepiej unikać inwestorów bo i tak oni zarobią najwięcej (inwestor bierze minimum 60% późniejszych przychodów). Jeśli potrzeba Ci gotówki np. do 100 000 zł to lepiej brać kredyt. Dla osób prowadzących działalność możesz dostać bez poręczeń kredyty do 10 000 zł (np. w mbanku jak otwierasz konto to wystarczy że podpiszesz odpowiednią umowę). Proponuję zrobić plan możliwości inwestycyjnych i wypunktować co tracisz/zyskasz przy odpowiedniej formia finansowania.

Zgadzam się z innymi, że kradzieże pomysłów to plaga i nawet w pracy ludzie potrafią ukraść twój pomysł i przedstawić go szefowi jak swój własny, więc ostrożność musi być zawsze maksymalna.

Właśnie tu jest poważny problem. Jeszcze dziedzina, w której ja działam łatwiej "schować" pomysł przed ciekawskimi, ale właśnie przy urządzeniach różnego typu to problem. Chociaż zdarza się, że młodzi ludzie dają swoje książki do wydawcy, ten ją odrzuca i nagle za jakiś czas pojawia się podobna w zamyśle rzecz na rynku - daje to trochę do myślenia.

Obawiam, się że kradzież pomysłów może być poważnym problemem. Jednak jeśli każdy miałby takie podejście, to nie powstawałyby nowe firmy, a obecne nie rozwijałyby się.

Wydaje mi się, że rozwiązaniem może być zgłoszenie się do jakiegoś VC posiadającego dobrą renomę i spore doświadczenie. Tak, żeby ewentualne konsekwencje po kradzieży pomysłu mogły przynieść dużo większe szkody, niż zysk z kradzieży.

VC chcą zysków z danej inwestycji. Uważam, że przywłaszczanie pomysłów nie jest im na rękę, bo wtedy sami musieliby realizować dane przedsięwzięcie. A tak dają kasę na pomysł, mają z tego zysk i tylko kontrolują czy dana firma osiąga korzyści. Nie muszą wnikać w jaki sposób.

Ale VC czy BA nie są jedynymi, którzy mogą dać dużą kasę. Jeśli ktoś nie chce brać kredytu może skorzystać z różnych start-up'ów czy inkubatorów technologicznych. Na przykład incuBIT daje 30 000€ na realizacje innowacyjnych pomysłów z dziedziny Mobile/ IT.

VC chcą zysków z danej inwestycji. Uważam, że przywłaszczanie pomysłów nie jest im na rękę, bo wtedy sami musieliby realizować dane przedsięwzięcie. A tak dają kasę na pomysł, mają z tego zysk i tylko kontrolują czy dana firma osiąga korzyści. Nie muszą wnikać w jaki sposób.

Ale VC czy BA nie są jedynymi, którzy mogą dać dużą kasę. Jeśli ktoś nie chce brać kredytu może skorzystać z różnych start-up'ów czy inkubatorów technologicznych. Na przykład incuBIT daje 30 000€ na realizacje innowacyjnych pomysłów z dziedziny Mobile/ IT.

Dokładnie tak jak wyżej – profesjonalny inwestor zastanawia się na tym jak w miarę bezpiecznie i rentownie ulokować wolne środki w dobrze rokujący biznes –koncentruje się na zarządzaniu zainwestowanymi pieniędzmi (wspiera, nadzoruje i rozlicza z efektów) - nie zajmuje się bezpośrednią realizacją pomysłów biznesowych.

Wydaje się, że ryzyko kradzieży pomysłu mogłoby być większe gdyby pomysłodawca szukał kapitału u tzw. inwestorów branżowych (np. przedsiębiorstw informatycznych).

Zapraszam do skorzystania z usług profesjonalistów wspierających kontakty młodych przedsiębiorców z potencjalnymi inwestorami (jacek.puchalski@poczta.fm).

Z pomysłami trzeba uważać nie można ich zdradzać nawet swoim przyjaciołom biznes to biznes tutaj nie ma sentymentów, jeżeli ktoś oglądał film The social network to wie o co chodzi - a że wspólnik ciebie wydziedziczy z dochodowego interesu i jak ma kasę to pewne jak w banku - tak jest na świecie.

Z pomysłami trzeba uważać nie można ich zdradzać nawet swoim przyjaciołom biznes to biznes tutaj nie ma sentymentów, jeżeli ktoś oglądał film The social network to wie o co chodzi - a że wspólnik ciebie wydziedziczy z dochodowego interesu i jak ma kasę to pewne jak w banku - tak jest na świecie.

Dokładnie. Ja wychodzę z założenia, że jeśli mam pomysł, który naprawdę ma szanse by wypalić to obchodzę się z nim jak z jajkiem - przede wszystkim nie zdradzam szczegółów nikomu. Na początku starałbym się znaleźć wszelkie możliwości ku temu aby samodzielnie zapewnić sobie środki na realizację tego pomysłu. Jeśli to by mi się nie udało, wtedy mógłbym rozważyć pomoc inwestora, ale tylko i wyłącznie gdybym miał co do niego pewność, ewentualnie był zabezpieczony stosowną umową. Pamiętajcie - pomysł to dzisiaj połowa sukcesu, dlatego trzeba go chronić a nie chwalić się komu popadnie.

jeżeli chcesz mieć pewność że nie stracisz pomysłu to warto pogadać z ludzmi z tej strony aniolybiznesu.org

oni prowadzą szkolenia jak rozmawiać z takimi ludźmi oraz pomagają znaleźć odpowiednie osoby

Niestety każdy dobry biznes znajdzie zaraz paru klonów. Bez dostępu do finansowania klon może nawet wygrać z oryginałem.

------

[link usunięty]

Możesz poprosić o podpisanie umowy odpowiednio przygotowanej (najlepiej przez prawnika) zawierającej klauzulę o zachowaniu poufności. W niej zawiera się m.in. odszkodowanie, które zostanie wypłacone pomysłodawcy w momencie wykorzystania go przez osobę, która podpisała w/w umowę, zapoznała się z biznes planem i go wykorzystała bezprawnie.

Zgadam się w 100%. Ideą inwestorów http://bestcapital.pl/dla-firm/venture-capital rzadko kiedy interesuje jak bardzo pasjonujący i ciekawy jest nasz pomysł na biznes. Wystarczy, że my sami będziemy w to bardzo zaangażowani, a dla nich liczą się liczby. Nawet najbardziej ciekawy pomysł może okazać się nieopłacalny, a takim inwestorom zależy na pasywnym stałym dochodzie i to tego mamy ich przekonać. Prawdopodobnie jeśli chcieliby Ci ukraść sam pomysł na firmę to mieliby na to inne posoby.

A można zrobić tak jak w przypadku robienia różnych małych prac podczas kilkustopniowej rekrutacji? Że zastrzegasz sobie prawo do realizacji tego pomysłu w takiej formie?