Zaloguj się, aby obserwować  
etrek

Mała firma usługowa - jak zaistnieć w sieci za niewiele?

Recommended Posts

Witam.

Mam małą firmę usługową ( [link usunięty] , działam od 30 lat na zasadzie poleceń – stąd mam większość klientów. Ostatnio założyłem prostą stronkę internetową, taką troszkę rozbudowaną wizytówkę. Chodziło o prosta domenę i jakieś miejsce, gdzie ludzie mogą znaleźć dane kontaktowe i podstawowe informacje. Chciałem też, aby zacząć zdobywać klientów i tą drogą.

Na razie dodałem stronę (zgłosiłem) do Google maps, do zumi i do Panoramy Firm.

W związku z tym mam kilka pytań:

1. Do jakich jeszcze darmowych katalogów / baz danych firm warto dodać strone firmy takiej jak moja? (obszar działania Wrocław i okolice)

2. Czy warto wydać kilkaset zł na pozycjonowanie lub jakąś reklamę w Internecie czy to za mała kwota?

3. Co można by zrobić bez angażowania dużych pieniędzy żeby bardziej zaistnieć w Internecie?

Z góry dziękuję za wszelkie porady i sugestie!

Jeżeli zalezy Ci na lokalnym rynku ( Wrocław ), to moim zdaniem spokojnie możesz robić to we własnym zakresie. Jak? Podstawowa rzecz: optymalizacja strony, ustalenie fraz, katalogowanie i fora tematyczne. Warto poczytać trochę artykułów w sieci. Z czasem będziesz wiedział co i jak należy to robić.

[link usunięty]

Ja bym jeszcze polecił skorzystać z Google AdWords. Co prawda pojawiają się koszty, ale sobie sam je ustalisz (czy to będzie 200zł-1000zł zależy od ciebie). Działa to na zasadzie płatnych klików, za które cenę sobie ustalasz, możesz dobrać takie ustawienia, że np. twoja reklama będzie wyświetlać się jedynie użytkownikom z Wrocławia i okolic, albo jakiejś dzielnicy Wrocławia. Są firmy, które zajmują się takimi kampaniami, ale samemu też się da opanować system.

^^

Podejrzewam że przy lokalnym biznesie nie będzie odpowiedniej konwergencji by adworsy się zwróciły na odpowiednim poziomie.

@etrek

Przede wszystkim staraj się być aktywny na lokalnych forach dotyczących Twojego miasta. Tylko nie chodzi o nachalną reklamę (ludzi to strasznie zniechęca) raczej staraj się udzielać ludziom fachowych porad, wyrób sobie markę specjalisty w Twojej branży (adres Twojej strony w sygnaturze, ale nie namawiaj ludzi do skorzystania z Twoich usług, sami do Ciebie przyjdą).

Jeśli chciałbyś wypozycjonować stronę, nie daj sobie wcisnąć przez różne firmy 8-10 fraz (bo tyle zwykle chcą pozycjonować i brać za każdą kasę), dwie, góra trzy frazy wystarczą. Frazy typu 'elektryk wrocław' czy 'monitoring wrocław' powinieneś być w stanie ogarnąć samemu, jednak musisz się z tym liczyć iż nie posiadając odpowiedniego oprogramowania, wiedzy i zaplecza będzie to trwało dość długo i zajmie Ci dużo wolnego czasu.

Zgadzam się z powyższym. Dwie, trzy frazy wystarczą by zrobić ruch na stronie i nie zabić na początku budżetu firmy. W takim wypadku pół automat do katalogowania wystarcza. Najważniejsza systematyka i godzina czasu codziennie. Przy 3 frazach powinno wystarczyć. Jak nie chcesz się w to bawić zleć firmie. Masz atedy czas na inne rzeczy.

[link usunięty] na najwyższym poziomie

A może wyjść po za on line. Możesz zamówić etykiety samoprzylepne (np.Jumpe) z jakimś chwytywliwym hasłem np.Kogo prąd nie tyka? i adres strony. Dzięki temu ludzie będą pamiętali twoją stronę, kiedy będą potrzebować elektryka i się do Ciebie zgłoszą ;)

mi też sie wydawało, że pozycjonowanie nie jest ważne, że wystarczy tylko oferowanie dobrych usług, a to nieprawda niestety :/ dobra pozycja w wyszukiwarce to podstawa! przeczytaj sobie chociażby ten artykuł: http://blog.dih.pl/seo-czyli-dlaczego-tak-wazna-jest-pozycja-czesc-i/ i jego drugą część

Dobra pozycja jest ważna ponieważ choćbyśmy mieli najlepszą ofertę na rynku, to jeśli potencjalny klient się o niej nie dowie i tak pójdzie do konkurencji.

Postaw na konkretną formę marketingu. Wiadomo że w internecie musisz zaistnieć. Sądzę że najlepiej zrobisz jak skontakrujesz się z ta firmą z Łodzi http://funkymedia.pl/ i poprosisz ich o jakieś konkretne podpowiedzi.

Jeśli chcesz zaistnieć w sieci to musisz zainwestować w reklamę. Nikt cię za free nie wypromuje - zapamiętaj :)

W wypromowaniu marki, nadaniu jej charakterystycznych cech może pomóc ci http://pbd.pl Dzięki działaniom tego typu Twoja firma stanie się rozpoznawalna na rynku. Poza tym postaw też na pozycjonowanie, adwordsy i portale społecznościowe. Efekty będą na pewno potrzeba tylko trochę cierpliwości.

Niemal za darmo, o ile znajsdziesz chwile imasz jakis pomysł, możesz reklamowac się na Facebook'u chociażby. Czytałam o zasadach w artykule http://alterweb.pl/-reklama-na-facebooku-na-co-zwrocic-uwage i to naprawde nic trudnego. Może zacznij od tego?

Na reklamie nie powinno się oszczędzać. Przecież ta dobrze zrobiona i tak się zwróci w krótkim czasie.  Wykorzystuje jedynie sprawdzone formy reklamy, które wykonuje mi agencja interaktywna https://solv.pl wtedy mam pewność, że mój biznes jest prawidłowo prowadzony.