Zaloguj się, aby obserwować  
gusia300

Działalność gospodarcza

Recommended Posts

Mam pytanie po nowym roku zamierzam otworzyć sklep internetowy i ubiegać się o dotacje z UP na ten cel. Jeśli uda mi sie otworzyć działalność czy będe mogła jeszcze sobie dorabiać realizując zlecenia od innych firm np tworzyć strony internetowe itp. Czy we wniosku o otwarcie DG musze coś jeszcze zaznaczyć oprócz sprzedaży artykułów w sklepie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rgp

1. Po pierwsze, należy złożyć wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta. We wniosku należy podać przedmiot działalności gospodarczej, który wybiera się z listy PKD (PKD - Polska Klasyfikacja Działalności). Ważne jest by przy rejestracji podać siedzibę firmy.

2. Po otrzymaniu zaświadczenia o wpisie do rejestru ewidencji działalności gospodarczej należy złożyć wniosek w Urzędzie Statystycznym o numer REGON. Nazwa REGON jest skróconą nazwą krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. REGON określa numer firmy funkcjonującej w danym kraju. Po jego otrzymaniu firma wchodzi w obszar statystyczny.

3. Następnym krokiem jest uzyskanie przez firmę numeru identyfikacji podatkowej, czyli NIP. Wniosek o NIP składa się w Urzędzie Skarbowym. We wniosku o NIP należy podać numer konta bankowego założonego na firmę. Nie może to być konto osobiste właściciela firmy.

4. Po uzyskaniu numeru NIP należy wybrać formę opodatkowania, najkorzystniejszą dla wybranej działalności.

5. Na końcu należy zgłosić firmę do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), a po zatrudnieniu w firmie pracowników należy zgłosić ich dane do Państwowej Inspekcji Pracy.

W rubryce dotyczącej PKD, możesz wybrac kilka pozycji, które możliwie najlepiej charakteryzują Twoją działalnośc. Jeżeli zmieni się sektor działalności, np. poszerzysz swoją działalnośc o dodatkowe funkcje/elementy, możesz dodac kolejną klasyfikację. Związany z tym koszt wynosi ok. 50 zł.

Polską Klasyfikację Działalności (PKD) znajdziemy na stronie www.pkd-24.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prowadzi się działalność gospodarczą, to nie wolno przyjmować zleceń jako osoba fizyczna, jeśli zlecenie dotyczy dziedziny prowadzonej działalności gospodarczej.

Zlecenie powinno być wystawione na "firmę" i rozliczane jako przychód firmy. Jeśli jest się VAT-owcem, to powino się wystawiać faktury, jeśli nie, to wystawia się rachunek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prowadząc działalność można równocześnie podpisywać umowy zlecenie i mieć dochód z tego tytułu. Rejestrując działalność warto napisać we wniosku PKD jak najwięcej punktów, które mniej więcej okreslają dziedziny którymi zamierzasz się zajmować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Działalność gospodarcza plus dodatkowe zlecenie

Osoba taka podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z jednego z tylko tytułu, drugi może stanowić podstawę do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Nie trzeba bowiem opłacać dwóch takich samych składek.

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może przystąpić osoba prowadząca działalność lub wykonująca umowę-zlecenie, dla której ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest obowiązkowe, natomiast dla kogo ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest dobrowolne, nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prowadząc działalność jak najbardziej możesz realizować usługi tylko że wtedy nie musisz podpisywac żadnych umów tylko wystawiasz rachunek za wykonaną usługe. Zakładając działalność warto zgłosić we wniosku że masz zamiar realizowac również takie usługi, a nie tylko prowadzić sklep.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Wczytywanie...
Zaloguj się, aby obserwować