darekg

Własna firma - sposób rozliczania.

Recommended Posts

Witam. Jestem nowy na forum i jestem całkowicie "zielony"nawet w tematach dla początkujących.

Chciałbym założyć firmę, ale zupełnie nie mam pojęcia od czego zacząć. Nie chodzi mi jednak o to, gdzie mam iść załatwiać formalności.

Chodzi mi raczej o ustalenie profilu firmy ( nie wiem czy dobrze to nazwałem ) i sposób rozliczania się.

Czytałem gdzieś o czterech sposobach rozliczania się : skala, stawka liniowa, ryczałt i karta podatkowa.

Nie wiem co wybrać i czy sposób, który wybiorę będę mógł w przyszłości zmienić.

Odrazu uprzedzę, że założenie firmy ma na celu tylko i wyłącznie zalegalizowanie wpływów na moje konto bankowe.

Nie zależy mi na niczym innym jak tylko o to, żeby nie mieć problemów z US.

Jestem zatrudniony na pelny etat, wszelkie składki są odprowadzane przez mojego pracodawcę. Firma to tylko dodatkowy zarobek.

Co chcę robić i z czego mają być te wpływy na konto :

Pisanie własnych programów w środowisku nie wymagającego licencji ( środowisko darmowe ), sprzedaż tych programów

w nieograniczonej ilości sztuk na portalach Allegro i Ebay ( Poska i inne kraje na całym świecie ),

programowanie na zlecenie ( wpływy za usługę programowania ).

Zarobek, który przewiduję to 30 000 PLN do 40 000 PLN rocznie.

Chciałbym tylko zalegalizować to i po prostu odprowadzić podatek. Spisywanie z każdym kupującym oddzielnej umowy o dzieło nie wchodzi w grę.

Moje pytanie : jaki sposób rozliczania wybrać ? Jaki ma być profil firmy ?

( spółka ? czy co ? jestem jedyną osobą w firmie i nie posiadam lokalu, bo pracuję przy laptopie ), Jakie koszty założenia firmy ?

Jakie koszty prowadzenia firmy ? Czy muszę płacić jakieś składki jeśli jestem już zatrudniony na etat ?

Czy muszę kupować kasę fiskalną ? Czy wogóle muszę zakładać firmę ?

Pytań na pewno jeszcze się nazbiera, ale narazie proszę bardziej doświadczonych o odpowiedzi i wszelkie podpowiedzi.

Wiesz co, najlepiej będzie skontaktować się z jakimś biurem rachunkowym, umów się na spotkanie i niech Ci wszystko wytłumaczą. Zapłacisz za jednorazową poradę, koszty nie będą duże, a przynajmniej będziesz wiedzieć co i jak. Tylko osoby, które naprawdę dobrze się na tym wszystkim znają, będą w stanie odpowiednio Ci doradzić.

też tak uważam, najlepiej będzie jak zasięgniesz porady specjalistów, mój znajomy zrobił tak samo i jeszcze przed jakimikolwiek ruchami podpisał umowe z tym http://taxadvice.katowice.pl oni pomogli mu załatwić wszystkie formalności, wybrac formę opodatkowania itp.

Właściwy [link usunięty] ma niebagatelne znaczenie. Wpływa zarówno na koszty jej funkcjonowania jak i sposób organizacji, rozliczeń podatkowych.

Najlepiej dobrze dopasować formę opodatkowania do specyfiki firmy. Dobre biuro rachunkowe zaproponuje optymalne rozwiązanie, ale i wskaże listę kroków potrzebnych do zarejestrowania firmy.

Moim zdaniem powinieneś skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Jeśli nie chcesz korzystać z usług tradycyjnych biur rachunkowych może dobrym rozwiązaniem byłoby takie internetowe biuro rachunkowe: http://www.infakt.pl/ ? :)

Przez 60 dni można testować ich usługi całkowicie za darmo tak więc możesz się zdecydować czy Ci to odpowiada. Moim zdaniem to bardzo wygodny sposób ponieważ jest to rozwiązanie tanie, bardzo mobilne (faktury można wystawiać pratycznie wszędzie). Jak dla mnie taka mobilność jest niezbędna.

Dokładnie, ja planowałam zająć się sama księgowością, ale poddałam się już przy pierwszym miesiącu, poszłam do biura rachunkowego i nie muszę się przejmować niczym.

Biuro Rachunkowe to wygoda, spokojnie można zajmować się prowadzeniem biznesu, a o sprawy księgowe zadbają specjaliści. http://podatkowa.krakow.pl/ podatkowa mgr Marek Kłosowski prowadzi pełną lub modułową obsługę działalności gospodarczej.

Są firmy, które oferują usługi zakresu outsourcingu dla firm, np w http://www.futurea.pl/ jest usługa polegajaca na proawdzenia kadr i płac dla firm. Jak ktoś zatrudnia trochę pracowników, a nie chce zakładać dzialu kadr w firmie to jest to dobra opcja.

Zaczynaj przez UK. Unia daje opcję legalnej optymalizacji, a w UK firmy mają jak w niebie. Zakładasz spółkę w Uk, w Polsce przedstawicielstwo. Działasz według schematu Pawła Kurnika. Płacisz dwa razy niższy ZUS, masz o wiele niższe podatki. W ten sposób oszczędzasz te kilkanaście tysięcy rocznie. W Polsce na prawdę długo jeszcze nie będzie warunków dla rozwijania biznesu.

W optymalizacji podatkowej mogą Ci pomóc tutaj: [link usunięty] . Najlepiej zadzwonić i osobiście się dopytać o szczegóły. Biura rachunkowe w Warszawie świadczą wiele różnych usług i są coraz bardzie „interdyscyplinarne”, żeby klientowi było wygodniej

Nie księgowi, tylko specjalista, który się tym zajmuje na co dzień. Poczytaj sobie ile Kurnik założył tych spółek i ile optymalizuje. Akurat temat optymalizacji nie jest prosty, wymaga ciągłej aktualizacji przepisów. A jak pokazałem - warto. 15 tysięcy rocznych oszczędności to jedno, ale do tego dochodzi również wysoka emerytura!

Myślę, że tu najlepiej sprawdziłoby się profesjonalne doradztwo biznesowe.

Znajdziesz coś takiego tu: http://ksu.parp.gov.pl/pl/doradztwo-biznesowe - przy czym jest to miejsce, gdzie wszystkie informacje pochodzą z pierwszej ręki i jest wiarygodne.

Wszystko dlatego, że jest to rządowa strona Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje.