Zaloguj się, aby obserwować  
redaktor

Założenie gazety o tematyce konsolowej

Recommended Posts

Wpadliśmy z grupą przyjaciół na pomysł założenia magazynu, w którym pisalibyśmy o nowościach growych, sprzętowych itd. Niestety zdajemy sobie sprawę, że to wymaga sporych nakładów finansowych, ale powiedzmy, że to nie będzie problemem. Problem w tym, że nie bardzo wiemy gdzie się zgłosić i w jaki sposób wydawać nasze dzieło. Jeśli jest ktoś na forum kto się zna na tym, to prosiłbym o radę, bo to dla nas ważne. Rozumiecie - praca łączona z czymś pożytecznym :)

Pozdrawiam!

To Ci z pewnością trochę pomoże:

1.

Należy zdecydować o charakterze tytułu, formie edytorskiej, założeniach wydawniczych i określić jego ogólną linię programową (proszę spojrzeć na Kodeks Dobrych Praktyk Wydawców Prasy - "definicje" na www.izbaprasy.pl) oraz rozstrzygnąć jaki będzie zasięg tego pisma (gmina, dzielnica), czy płatne, czy bezpłatne, formę kolportażu, formę organizacyjno-prawną wydawcy, sposób finansowania.

2.

Wystąpić na piśmie do Sądu Okręgowego wydział rejestracji w sprawie rejestracji czasopisma (art. 22 prawa prasowego) podając w nim:

- tytuł

- siedzibę i adres redakcji

- dane osobowe redaktora naczelnego

- nazwę wydawcy

- siedzibę i adres wydawcy

- częstotliwość ukazywania się (np. dziennik, tygodnik, miesięcznik itd.)

Siedziba redakcji może być taka sama jak wydawcy. Wydawca może być redaktorem naczelnym. O rejestrację może wystąpić osoba fizyczna lub prawna. Rejestracja wiąże się z wykupieniem znaczków sądowych.

3.

Zgodnie z art. 20 ust. 4 po 30 dniach od złożenia wniosku można wydać czasopismo jeśli sąd nie rozpatrzył wniosku.

4.

Przed rejestracją należy sprawdzić w sądzie czy przypadkiem podobny tytuł nie posiada już rejestru.

5.

Ze złożeniem wniosku wskazane jest zarejestrować również domenę o nazwie tytułu oraz za pośrednictwem kancelarii patentowej znak towarowy.

6.

Po zarejestrowaniu tytułu należy wystąpić z wnioskiem do Biblioteki Narodowej o nadanie znaku ISSN (Międzynarodowy Numer Wydawnictw Ciągłych) - Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości 236, 00-937 Warszawa, tel. 0 22 608 24 07.

7.

Posiadanie znaku ISSN związane jest:

1. przy prowadzeniu działalności gospodarczej z wielkością podatku VAT "0", "7", "22" przy sprzedaży egzemplarzowej (Ustawa VAT art. 146 oraz poz. 48 i 49 zał. 3)

2. wprowadzeniem do kolportażu (np. Ruch, Kolporter)

3. otrzymaniem Kodu Kreskowego na sprzedaż egzemplarzową za pośrednictwem

- Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego cobrpp@cobrpp.com.pl, www.cobrpp.com.pl

Instytut Logistyki i Magazynowania www.ilim.poznan.pl, www.qs1pl.org

Sam myślałem o czymś takim, choć o nieco innej tematyce. Masz to szczęście, że jak piszesz nakłady finansowe nie są dla Ciebie kłopotem, więc możesz się w to bawić i czerpać z tego zyski i przyjemność. Życzę Ci powodzenia, nie zapomnij podać nazwy Twojego dzieła jako mała reklama, chętnie poczytam ;)

W zasadzie to konkurencji jeśli chodzi o konsole nie ma jakiejś oszałamiającej (takiej jak na rynku PCtowym). Są 2, 3 liczące się w stawce pisma, a reszta jest milczeniem, o którym nie słyszałem mimo, że trochę siedzę w tych klimatach. Jednak te 2 górujące pisma są naprawdę dobre, prezentują najwyższy poziom i będzie Ci potrzeba dużo czasu, by im dorównać. W każdym razie jeśli jest to Twoją pasją to dlaczego by nie spróbować?

Zebrałem póki co trochę ekipy i teraz szukam lokalu, więc wszystko wskazuje na to, że jest szansa by coś się ruszyło. Trzymajcie kciuki :)

Powinniście też pomyśleć o domenie. Mam coś ciekawego dla Was. Domena pspteam.pl, ruch 20-25 uq dziennie, ruch przechwytywany ze strony psp-team.pl, tematyka konsole, także macie domenę już z targetem.

Jak będziecie zainteresowani to zapraszam na PM.

Pozdrawiam.

Odradzam.

Nie chcę zniechęcać ale nie wygląda to dobrze.

Po pierwsze, na początek ogromny kapitał, wątpię że uda Ci się przekonać wydawcę do inwestycji, na początku będzie praktycznie 95% zwrotów gazet, ludzie jej nie znają, chyba że cena będzie bardzo niska.

Bez cd/dvd raczej ciężko, zazwyczaj do takich gazetek są dodawane. Głównie dema i chyba nieraz nawet pełne wersje jakichś shitów. Teraz papier umiera a zwłaszcza ten powiązany z komputerami (konsole są powiązane) ludzie mają to samo w internecie za free... teraz coraz więcej konsol ma możliwość surfowania po necie i będzie się to pogłębiało. Kilka gazet o tej tematyce istnieje i z tego co widzę mają bardzo małe nakłady. Na początek większosc sprzedaży byłaby spowodowana nie zdaniem gazety do zwrotu do dystrybutora (franpress, ruch, kolporter), wiem coś o tym, bardzo często są pomyłki przy zdawaniu gazet... nie widze tego kolorowo. Jedyna nadzieja jak dla mnie to gazeta darmowa ze sprytnym sposobem dystrybucji. Zarabialibyście na reklamach, które stanowiłyby ok 50% gazety. Tu też wytwarza się pewne koło zamknięte, nikt Wam nie zapłaci za reklamy jeśli nie udowodnicie wiarygodnych danych o znacznej liczbie dotarcia do klientów... Jeśli się uparłeś, to ja bym zrobił to w ten sposób:

gazetka darmowa, mały nakład, wydawana na początek co 2 miesiące. Oczywiście własna dystrybucja. Takie gazetki mógłbyś roznosić do sklepów z konsolami (masz pewny target) czy serwisów. Mozna także pomyśleć o sklepikach szkolnych itp. tak czy inaczej bez kapitału nie uruchomisz tego. Przedawszystkim na początek potrzebujesz jednej rzeczy: kalkulatora, dokładnie policz wszystko na początku, bez naciągnięć a wręcz z dużym marginesem. Jak wyjdzie Ci pozytywnie, możesz zaczynać. Wiele osób na oko ocenia powodzenie biznesu. Zrób jakiekolwiek badanie rynku, dowiedz się w jakich nakładach schodzą gazety konkurencyjne. ile posiadaczy konsol jast w naszym kraju itd. Osobiście radzę pomyśleć o czymś innym, choć jeśli lubicie to co chcecie robić to już jest duży plus na początek... darmowa forma dystrybucji (lub za symboliczną kwotę np. 1zł) może też być na początek, po rozkręceniu się można pomyśleć o standardowej płatne formie...

Nie lubię dołować ludzi ale naprawdę zaufaj mi, wg mnie macie marne szanse...

@Anglik

hehe też jestem z opola, zapraszam do sklepu na ZWMie za jakieś 2 miesiące ruszam... ;] miło zobaczyć kogoś z Opola zwłaszcza, przy tak małej ilości userów. Opole jest słabe w necie, allegro czy gratka - nasze województwo ma najmniej ofert... Geodezja? Czy przypadkiem nie Pan Rzepka? ;]

Kolega pisał o gazecie konsolowej, więc dołączenie jakiejkolwiek płyty będzie niemożliwe, gdyż SONY za tego typu rzeczy bierze takie pieniądze, że dla 'zwykłego' człowieka będzie to inwestycja nieosiągalna.

może się mylę ale przecież dema wszędzie są rozdawane za darmo po to żeby zachęcić do kupna pełnej gry... nie wiem jak z ps3 ale z ps2 byly masy płyt nic nie wartych wypchanych demami patchami... wbrew pozorom wytłoczenie płyty z nadrukiem (zależnie od ilości kolorów) w ilości tysięcy egzemplaży schodzi poniżej 80gr... choć nie jestem pewien. Bezsens to dema, patche itp. można ciągnąć z netu a w gazecie nie umieszczać? to tak jakbyś powiedział że sony pictures nie udostępnia trailerów swoich filmów... nie jestem pewien ale mogę założyć że się mylisz, przecież to jest promocja, po to stworzono dema, do rozdawania za free. chyba że sonce zależy żeby ssać z ich serwerów z konsol, ale w tym przypadku można domyślać się że w Polsce gdzie mało kto kożysta z netu na konsolkach sony da inne prawa dot. dystrybucji, promocji. jeśli chodzi o usa lub japonię to jest to możliwe, bo 90% graczy ciągnie dema z netu, więc sony może zależeć na swoim serwisie niż dawać możliwość konkurencji. Nie jestem pewien tego co mówię, biorę wszystko przez pryzmat marketingu i logiki... przecież to jest sedo, dajesz najnowszą grę mega hita za free, koleś gra przechodzi jakiś lewel i koniec dema, chcesz resztę gry? kup oryginał, szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie handlu grami bez dem, tak samo gazet bez płyt, czasy secret service i top secret minęły, gdzie się czytało o nowościach, teraz są bazary, net, ogólny dostęp ;]