linka

Podatek od zysków giełdowych

Recommended Posts

Witam

Może mi ktoś wyjaśnić jak wygląda sprawa zapłaty podatku od zysków zdobytych na giełdzie? Jak należy ewidencjowac zyski i straty? Czy podatek płaci się od kwoty jaka jest na końcu roku? Wogóle czy trzeba płacić ten podatek samemu, czy może w czasie tranzakcji jest już on opłacony?

Do 30 kwietnia mają rozliczyc się z fiksusem wszyscy którzy realizowali transakcje na giełdzie. Zyski od transakcji realizowanych na giełdzie są opodatkowane 19-proc. stawką. Podatek jest naliczany od zysków uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych.

Witam, straty też muszę rozliczać ?! Czy starata przechodzi na następne lata ?! Jeżeli kupiłem akcje w 2006r. to musiałem wykazać to w picie 2006r., później przez 2007r. akcje sobie czekały na koncie (co tu wykazuje w picie?!), a później w 2008r. je sprzedaje z zyskiem (rozumiem, że teraz rozliczam sam zysk i od tego 19%).

Co w przypadku gdy przez kilka lat miałem stratę i nie rozliczałem PIT, jakie konsekwncje mogą mi grozić... PIT od zysków na gieldzie rozliczam przy rozliczeniu roczym swoich dochodów ?! Czy w mBanku przy transkacjach nie odciągają od razu 19% podatku ?!

Z góry dziękuje za pomoc...

Biuro maklerskie lub bank w którym masz konto maklerskie przesyła Ci rozliczenie i tam jest wszystko wyszczególnione - wygląda to dokładnie tak jak rozliczenie z zakładu pracy.

Jeśli masz wykazaną stratę (czyli sprzedałeś akcje w danym roku - max do 26 lub 27 grudnia - 3 dni na rozliczenie), to musisz taką stratę wykazać w picie, w przeciwnym wypadku nie możesz jej potem odliczyć od zysków. A poza tym już same transakcje a nie tylko zyski wymagają tego aby złożyć pita w urzędzie skarbowym. Stratę może odliczyć do 5 lat po jej wykazaniu, z tym zastrzeżeniem, że w żadnym z tych lat nie więcej niż 50 % tej straty. Jeśli jej nie wykorzystasz po 5 latach przepada.