linka

Podatek od zysków giełdowych

Recommended Posts

Witam

Może mi ktoś wyjaśnić jak wygląda sprawa zapłaty podatku od zysków zdobytych na giełdzie? Jak należy ewidencjowac zyski i straty? Czy podatek płaci się od kwoty jaka jest na końcu roku? Wogóle czy trzeba płacić ten podatek samemu, czy może w czasie tranzakcji jest już on opłacony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do 30 kwietnia mają rozliczyc się z fiksusem wszyscy którzy realizowali transakcje na giełdzie. Zyski od transakcji realizowanych na giełdzie są opodatkowane 19-proc. stawką. Podatek jest naliczany od zysków uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, straty też muszę rozliczać ?! Czy starata przechodzi na następne lata ?! Jeżeli kupiłem akcje w 2006r. to musiałem wykazać to w picie 2006r., później przez 2007r. akcje sobie czekały na koncie (co tu wykazuje w picie?!), a później w 2008r. je sprzedaje z zyskiem (rozumiem, że teraz rozliczam sam zysk i od tego 19%).

Co w przypadku gdy przez kilka lat miałem stratę i nie rozliczałem PIT, jakie konsekwncje mogą mi grozić... PIT od zysków na gieldzie rozliczam przy rozliczeniu roczym swoich dochodów ?! Czy w mBanku przy transkacjach nie odciągają od razu 19% podatku ?!

Z góry dziękuje za pomoc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biuro maklerskie lub bank w którym masz konto maklerskie przesyła Ci rozliczenie i tam jest wszystko wyszczególnione - wygląda to dokładnie tak jak rozliczenie z zakładu pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wykazaną stratę (czyli sprzedałeś akcje w danym roku - max do 26 lub 27 grudnia - 3 dni na rozliczenie), to musisz taką stratę wykazać w picie, w przeciwnym wypadku nie możesz jej potem odliczyć od zysków. A poza tym już same transakcje a nie tylko zyski wymagają tego aby złożyć pita w urzędzie skarbowym. Stratę może odliczyć do 5 lat po jej wykazaniu, z tym zastrzeżeniem, że w żadnym z tych lat nie więcej niż 50 % tej straty. Jeśli jej nie wykorzystasz po 5 latach przepada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Wczytywanie...