onion

Prognoza obrotu sprzedaży dla e-sklepu

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Mam w planach uruchomienie sklepu internetowego. Jestem na etapie kończenia biznes planu.

Jest to moja pierwsza działalność gospodarcza i wiele jest dla mnie niewiadomych, dlatego też chciałbym się w pewnej sprawie Was poradzić.

Czy prognozowany, pierwszoroczny obrót w e-sklepie w wysokości 300 000 zł nie jest ani zawyżony, ani zaniżony?

Wiem, wiem, zależy to od branży, popytu, podaży, niszy rynkowej itd. Ale chodzi mi o szacunkowe, średnie wartości.

Czy obracam się w jakiś realnych wartościach, czy jest to raczej abstrakcja?

Jakie sprawdzenie realności ?

Chcesz miec realną ocenę to podaj realne dane

co chesz sprzedawać ,nakłady finansowe na rekalmę itp .

Znam sklepy co maja te 300 000 obrotu, znam równiez takei co nie maja nawet 3000, w dziedzinie i-sklepów jest naprawde konkurencja i trzeba sie nieźle napocić( reklama, reklama i reklama) aby wyjść na (duzy) +

Jak określić możliwe do uzyskania obroty w sklepie internetowym? Poniżej przedstawiam bardzo uproszczoną metodę.

1. określić średnią miesięczną liczbę odwiedzin unikalnych użytkowników sklepu w miesiącu (np. 10000)

2. określić uśrednioną cenę pojedynczego zamówienia (np. 50,00 zł)

3. określić atrakcyjność produktu biorąc pod uwagę niepowtarzalność asortymentu, konkurencyjność cen itp.(mała atrakcyjność 0,5%, duża atrakcyjność 5%)

Zakładamy że sprzedajemy towar mało atrakcyjny - czyli taki jaki oferuje większość sklepów ;-)

Otrzymujemy: (10000 x 1,75%) x 50,00 zł = 8 750,00 zł / obrotu miesięcznie

Ot, typowy mały sklepik internetowy jakich setki w naszym kraju. Ponad połowa sklepów internetowych w Polsce nie przekracza miesięcznych obrotów w wysokości 10 000,00 zł. (wg GUS)

Jeśli sklep w odpowiedni sposób zostanie przygotowany, możesz liczyć na to, że sprzedaż w nim wzrośnie. Szczególnie ważna jest http://www.blik.info.pl/oferta/fotografia/fotografia-produktowa/ - jesteśmy wzrokowcami, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby zdjęcie zachęcało naszych potencjalnych klientów do zakupu.

Nie, żebym od razu chciał Cię zbijać z tropu, ale nigdy nie prowadziłeś e-biznesu (a dodatkowo jest to Twoja pierwsza działalność), a chcesz uruchomić sklep i w pierwszym roku mieć 300 000 obrotu?

Wszystko zależy jaka branża i jaki wkład w reklamę. Ja wpakowałem ponad 15tyś w reklame w jednym miesiącu. Niestety byłem w tym zielonym. Zostało rozniesione 100tyś ulotek w całym kraju. Publikowanie w social media. A mój sklep nadal nie przynosi utargu w ciągu miesiąca 3tyś. Ceny mamy o 20% niższe od konkurencji. Jeżeli chcesz mieć utarg w roku 300tyś zł to musisz nieźle sie wypromować. 

Takie prognozy to możesz sobie od razu między bajki wsadzić :). Lepiej skup się na tym co potrafisz robić + poszukaj dobrego źródła towaru.  Możesz sprzedawać ziemniaki na rynku, lub  [link usunięty] w butiku to bez znaczenia. Najważniejszy jest zysk :).