pavvel

Pomysł na portal...

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Mam pomysł na portal. Chciałbym zlecić jego wykonanie firmie zewnętrznej. Zastanawiam się jednak jak to jest z zabezpieczeniem praw do pomysłu? W jaki sposób mogę zabezpieczyć się, żeby firma nie wykonała portalu bazującego na moim pomyśle i nie zaczęła działalności na własną rękę? Nie mam doświadczenia w takich sprawach dlatego proszę zrozumieć moje wątpliwości.

Liczę na Waszą pomoc i rady.

Pozdrawiam.

Podpisujesz umowę o zabezpieczeniu praw. Dokładnie nie pamiętam teraz jak to się nazywa, ale jeśli będziesz chciał to gdzieś mam taką umowę i zobaczę :) Jeśli szukasz wykonawcy to zapraszam na pw :)

Gość ЯAFAŁ GEЯENT

Tak czy inaczej koniecznością będzie posiadanie przy swoim boku administratora serwisu, który będzie wspierał stronę/serwis od strony technicznej. Być może warto się zastanowić nad jakąś formą zatrudnienia takiego pracownika? Być może postanowisz, że korzystniejsza będzie spółka na określonych przez Ciebie zasadach udziału w zyskach? Efekt może być ten sam, a co dwie głowy to nie jedna :).

Ja własnie mam też taki super pomysł na duży portal, ale obawiam się, że nawet solidna firma może mój pomysł przechwycić - wystarczy jedna niezbyt uczciwa osoba. Sam raczej nie dam rady zbudować czegoś , co by mi odpowiadało ze względu na funkcje.

Gość ЯAFAŁ GEЯENT

Może więc uprościsz projekt na tyle, ile się da? Zawsze lepiej być pierwszym i robić cokolwiek, niż nie zrobić nic...

Witam

Ja tworzę takie strony, serwisy na zamówienie i do tej pory nie było problemu z takimi zamówieniami.

Spisuje szczegółową umowę wykonania, a dzięki temu że przy tworzeniu podpisuję umowę na administrację to obniżam cenę i klient ma administratora i niższą cenę.

Ja własnie mam też taki super pomysł na duży portal, ale obawiam się, że nawet solidna firma może mój pomysł przechwycić - wystarczy jedna niezbyt uczciwa osoba. Sam raczej nie dam rady zbudować czegoś , co by mi odpowiadało ze względu na funkcje.

Ja również wpadłam na super pomysł na portal, myślę że jest on na miarę zmierzenia się z portalem "nasza klasa" powiedziałam o tym pomyśle kilu bliskim mi osobą i każdy był zachwycony i wyraził chęć z jego korzystania ( oczywiście jeśli by powstał) ;-) prosty, zachęcający dla ludzi od lat 5 do 105 świeży i ciekawy. Problem polega na tym że ja nie chcę go sama stworzyć, bo się nie znam to po pierwsze, po drugie nie stać mnie, bo sprawa nie jest tania, a nawet bardzo kosztowna bym powiedziała, chcę znaleźć tylko firmę która by była zainteresowana i jeśli mój pomysł "chwyci " zagwarantuje mi współpracę i jakiś tam udział w zyskach jeśli już zacznie strona na siebie zarabiać a kasy może być naprawdę sporo bo jak wspomniałam pomysł jest chyba bardziej chwytliwy i skierowany do równie dużej grupy ludzi jak nie większej jak " nasza klasa". Jeśli się mylę to mówi się trudno, ale męczy mnie żeby nie spróbować. Gdzie z takim pomysłem się zwrócić?, kogo to może zainteresować? jakie kroki ( czyt. bez dużych kosztów) poczynić żeby przedstawiać swój pomysł bez obaw? napisałam do ludzi z "nasza klasa " że chcę im przedstawić swój pomysł, ale nie odpowiedzieli ;-( hmmmm pewnie tego typu e maile mają co dzień setki. Odpuścić, zapomnieć zająć się gotowaniem, praniem i tymi podobnymi czy raczej męczyć temat gdzieś............. Pozdrawiam.

hej Onyksa,

Ja mysle ze jezeli pomysl jest to juz polowa sukcesu:) Ja rowniez mam pomysl i powoli go realizuje. Znalazlem m.in na tym portalu ludzi ktorzy mi pomagaja od strony technicznej, gdyz tworzenie portali to rowniez nie moja branza.

Najtrudniejsze to zaczac, a reszta przychodzi juz latwiej. Z kapitalem zawsze sa problemy, tymbardziej jesli mowisz o sporych sumach. Nie wiem czego dotyczyl by twoj projekt ale przeciez jest wiele sposobow na poszukanie pieniazkow np. dotacje. sporo informacji znajdziesz w tym serwisie. Niech nic cie nie powstrzymuje!;) Jak powiedzial kiedys Thomas A. Edison - "Genius is one percent inspiration, ninety-nine percent perspiration." Powodzenia

ps. mam tylko nadzieje ze nie wpadlas na to samo co ja..:)

Cały czas zaglądam tu z nadzieją, że ktoś znajdzie sposób na zabezpieczenie pomysłu. Ja cały czas się noszę z poszukaniem wykonawcy, ale boję się, że jednak ktoś przechwyci - chociaż mam każdego dnia oferty z takiego portalu ze zleceniami i tam niektórzy opisują publicznie fajne pomysły i ludzie nie boją sie, już sam nie wiem co o tym sądzic.

Do Lukasza24: A jak robisz strony - od podstaw, czy na gotowcach?

Do ZUK

Strony robię od podstaw. Całkowicie buduje od zera pod parametry klienta jakie chce. Jeśli chcesz zobaczyć przykład to napisz na gg 2278800 lub na e-maila. Przy realizowaniu swojego pomysłu też trzeba mieć wyliczony budżet, bo strony robione na gotowcach są tańsze niż pisane od podstaw, ale autorskie są jak to się mówi "szyte na miarę" i chodzi w niej wszystko jak klient chce, a nie jak program chce. A co do zachowania poufności. Boisz się, że ktoś podchwyci Twój pomysł, ale patrząc tak to nigdy nie zrealizujesz projektu. Ja też miałem tak parę lat temu, bo sam nie potrafiłem zrobić wszystkiego jeszcze, a bałem się że jak komuś powierzę to skopiuje. Okazało się że przez taki strach ktoś inny wymyślił podobny pomysł chodź nie do końca taki jak mój, ale podobny i zdążył wystartować wcześniej z nim i że był jako pierwszy to zgarnął większą kasę, a ja dalej się zastanawiałem. Ludzi co chcą coś stworzyć jest bardzo dużo i zawsze się może ktoś znaleźć kto nawet jak Cię nie zna i wymyśli coś podobnego. Dobierz sobie konkretnych ludzi i realizuj:)........ życzę powodzenia w realizowaniu projektu.

Porównaj goldenline.pl, profeo.pl, biznes.net - co widzisz? Jakie różnice?

Przecież to jest ten sam pomysł, ta sama idea, a sukcesy są nieporównywalnie różne. Pomysł to tylko 5% sukcesu w biznesie... podobno. I tak kiedyś będziesz miał konkurencje, powstaną serwisy, które będą Cię naśladować. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się, wydają sie: odpowiednie kontakty, wiedza, pewne doświadczenie, zasoby.

Więc zdobywaj właśnie to :).

W miescie powstaje 100 nowych kwiaciarni. Co decyduje o tym, które przetrwają pierwszy rok? Zastanów się nad tym :).

P.S. Pomysłu w Polsce nie można opatentować, w Stanach predzej. Mozesz dać po prostu papierek do podpisania o poufności danych, że firma ma tylko wykonać ten projekt i nic poza tym. A póki co, to opracuj kampanie promocyjna, biznesplan, rozpocznij już działania marketingowe... (Poczytaj o otwieramy.pl i sukcesie, jaki odnieśli - pomimo tego, że już jest zixo.pl, a o tym ostatnim mało kto słyszał).

Witam,

Jeśli chodzi o zabezpieczenie Twoich praw do pomysłu wystarczy umowa o poufności, wielu inwestorów podpisuje takie umowy. Bez problemu można znaleźć przykładowe formularze w necie.

A odnośnie wykonawcy, jeśli masz rzeczywiście fajny pomysł możesz się zgłosić do inkubatora technologicznego. Słyszałam, że takie inkubatory zapewniają Ci całe zaplecze techniczne. Mogą Ci również zapewnić wsparcie finansowe w realizacji Twojego pomysłu i też podpisują umowy o poufności.