joala

Dystrybucja książek

Recommended Posts

Pisałam już tu na forum, że rozpoczęłąm wydawanie książek. jednak wydanie książeki, a jej sprzedaż to dwie różne sprawy - u mnie dochodzi jeszcze problem, że działam na terenie UK, a sprzedawać chcę w Polsce. Problem jest z tym ogromny, nikt nie chce takiej współpracy - zresztą szczerze mówiąc w UK też się do tego nie palą - księgowa tłumaczyła mi, że jak zrobię sobie ten NIP europejski to będę miała strasznie drogie rozliczanie - a ona sama stwierdziła, że nigdy tego nie robiła.

Odeszłam trochę od tematu - a chodzi mi o to, jak i gdzie szukać dystrybutora książek w Warszawie, może znacie jakieś dobre firmy? Albo miejsca gdzie można znaleźć info na ten temat.

... że jak zrobię sobie ten NIP europejski to będę miała strasznie drogie rozliczanie - a ona sama stwierdziła, że nigdy tego nie robiła.

Nie chcę poprawiać księgowej, ale ona chyba jest w błędzie. Ja jako VATowiec gdy sprzedaję coś za granicę to wtedy nie doliczam VATu i taka jest różnica pomiędzy sprzedażą w Polsce a za granicę. Wyrobienie VATu europejskiego to żaden problem i kosztuje to chyba około 200 zł (nie pamiętam dokładnie). Zastanawiam się jednak po ci to wszystko? Drukujesz za granicą? Bo jak sprzedajesz i drukujesz w Polsce to nie potrzebne Ci są żadne europejskie NIPy (nawet jeśli nie mieszkasz w polsce). Wystarczy Ci wtedy firma z siedzibą w polsce (może być to adres np. twoich rodziców).

Odeszłam trochę od tematu - a chodzi mi o to, jak i gdzie szukać dystrybutora książek w Warszawie, może znacie jakieś dobre firmy? Albo miejsca gdzie można znaleźć info na ten temat.

Dystrybutorów nie znam ale na odległość to raczej ciężko ci będzie coś nagrać. Możesz jednak spróbować poszukać na allegro :) Dużo małych firm sprzedaje na allegro i mogłabyś spróbować się z nimi dogadać. Z mojego doświadczenia wynika, że hurtownicy (czy w twoim przypadku dystrybutorzy) nie wezmą nic na czym szybko nie zarobią. Czyli bez odpowiedniej reklamy itp. może być Ci ciężko sprzedać książki. Zauważ, że dużo wydawnictw sama zajmuje się dystrybucją. Zapytam się jeszcze znajomej, która handlowała na allegro może ona coś podpowie.

Dystrybutorów możesz poszukać np. w katalogach firm (www.pf.pl)

Bez odpowiednich działań marketingowych nie licz jednak na duże zainteresowanie, tutaj rację ma bobo że konieczna jest dobra reklama ale równie ważne są inne czynniki takie jak cena ( nie zawsze najniższa jest najlepsza), produkt jaki zamierzasz sprzedawać, promocja ( w tym wymieniona wcześniej reklama, ale również PR, marketing bezpośredni czy promocja sprzedaży) oraz dystrybucja ( kto wie może w Twoim konkretnym przypadku bardzie opłaca się zorganizować własną dystrybucje omijając innych dystrybutorów).

To wszystko, co napisaliście jest prawdą, ale ja mam inny problem - miałam firmę, która nie działa ale z różnych przyczyn nie została zamknięta. Teraz nie wiem jak to będzie, bo była to dawna spólka cywilmna,a moja wspólniczka pożegnała ten nasz świat. W Polsce jak założę firmę, to muszę płacić około 800 zł miesięcznie za te całe złodziejstwo zus i - zadne ubezpieczenie i inne rzeczy w POlsce nie są mi potrzebne> Tu jesli mnie stać to płacę 2,2 funta tygodniowo, a jak mam tak, jak mam teraz to płacę 0 i to jest ok. Dlatego nawet jakbym wróxciła do Polski, to nie chcę firmy w Polsce, bo to utrzymywanie złodziejstwa. Mało kto słyszał, ża sejm zniósł ustawę kominową - i członkowie rad nadzorczych będą mogli zarabiac miliony nawet miesięcznie....

W Polsce jak założę firmę, to muszę płacić około 800 zł miesięcznie za te całe złodziejstwo zus i - zadne ubezpieczenie i inne rzeczy w POlsce nie są mi potrzebne....

Masz rację, słyszałem ostatnio gdzieś, że Polska pod względem przyjaznego państwa dla biznesu zajmuje jedno z ostatnich miejsc w europie. Sam bym chętnie przeniósł swój biznes do innego kraju ale na razie to mam samych klientów z Polski.