Zaloguj się, aby obserwować  
Def

Jedno okienko przy zakładaniu firmy

Recommended Posts

31 marca br. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Od tego momentu każdy Polak, który będize chciał załozyć firme, będzie składać tylko jeden wniosek w urzędzie gminy. Resztą zajmą sie urzędnicy. Co więcej - to tylko przejsciowa nowelizacja. Od 1 lipca 2011 roku nie będizemym usieli nawet wychodzic z domu - wszystko będize odbywało sie poprzez rejestracje na stronie internetowej :)

Co tu moge dodać - brawo! Wreszcie zaczyna coś sie dziać w tym kraju :) Na koniec dodam, że od 31 marca nie będize czegoś takiego jak kilka kontroli jednocześnie. Przedsiębiorca będize o kontroli powiadamiany co najmniej 7 dni wczesniej

źródło: [link usunięty]

Jakieś te zmiany... hm... pozorowane?

Co nam przyjdzie z łatwiejszej rejestracji, skoro oznacza to tylko łatwiejsze wejście na ścieżkę biurokratycznej i podatkowej drogi przez mękę?? To trochę jak z 200-złotowym ZUSem na starcie - niby fajnie, ale w ostatecznym rozrachunku - jest to zmiana z gatunku tych, które niewiele zmieniają.

To samo z kontrolami. Krok niby w dobrym kierunku, ale obok realnych reform (np. ograniczenia ilości instytucji kontrolujących, zapewnienia przejrzystości prawa, ukrócenia uznaniowości etc.) nawet to nie stało...

:(

Zakładałem firmę parę miesięcy temu i urzędnicy załatwiają dużo rzeczy np. wizytę w urzędzie statystycznym. Dostałem nawet w urzędzie poradnik :) Konto bankowe to można całkowicie założyć online np. w mbanku, potem kurier przyjedzie i podpiszesz w jego obecności dokumenty.

Gość ЯAFAŁ GEЯENT

Sama idea jest dobra - skoro nie ma różnicy, to po co tracić czas i pieniądze. Zwłaszcza tych młodych, zalatanych przedsiębiorców :). Zobaczymy jak to będzie w praktyce.

Ja o tych zmianach to już 10 lat słyszę. Tu jest inaczej nawet nie jedno okienko tylko komputerwystarczy i w celu rozliczenia jeden druk raz w roku dla samozatrudnionych. Podoba mi się taka rada -zapisuj sobie na co wydałeś pieniądze, bo później zapomnisz doliczyć do kosztów przy swoim rocznym rozliczeniu;-)) O fakturach ani słowa. Pięknie brzmi:-)))

Joala - "TU" tzn gdzie? bo nie zrozumiałem co masz na myśli.

Co do takich ułatwień. Wszyscy narzekają, że to tylko zmiany kosmetyczne - nie zgodze sie z tym. To coś w rodzaju pójścia na piechote z jednego miasta do drugiego. Możesz stać i ciągle narzekać i na tym sie skończy. A możesz wziać sie za siebie i robić krok po kroku... Co z tego, że tych kroków jest 10 000 - z każdym jest coraz bliżej celu.

Co do jednego komputera - będzie ale dopiero od 2011 roku :)

Witam i przepraszam, ja już gdzieś na forum raz pisałam, że moje życie ma dwie części - TU - to znaczy w Wielkiej Brytanii. Mimo że podatki są wysokie, to jednak bardziej niż w Polsce opłaca się tu prowadzić biznes. Poza tym na początku, gdy większość nie ma kasy nic nie trzeba płacić - rozliczasz się raz w roku i jest wiele ułatwień na każdym kroku

Tak... tylko można ciągle mówić, że w innych krajach, a można coś robić bo w tym kraju również sie da mimo ze jest pod górke. Sam niebawem startuje pewnie ze swoim biznesem bo zlokalizowałem bardzo ciekawą niszę w tym kraju :)

Nie wiem, czy tylko o mówienie chodzi, przecież od nas jakieś głąby jeździli na szkolenia do starej UE, mamy takie coś jak europosłłów, wieć może oni zamiast prywatne lasy sadzić mogliuby się zainteresować tym jak świat wyglkąda i coś zmienić w naszym świecie.

Powoli coś się ruszyło w tym kierunku od nowego roku ma być zniesiony numer NIP - pesel ma w zupełności wystarczyć i w końcu może zacznie się dziać w komisji Przyjazne Państwo.

Ja nie narzekam. W Krakowie w jakąś godzinę załatwiłem wszystko. Co prawda nie jest to jedno okienko, ale jedna sala więc nie jest źle. Wymaga jeszcze usprawnień ale to krok w dobrym kierunku. Niestety o ile otwarcie jest łatwe i proste to później zaczynają się biurokracyjne schody...